Nie tylko Volkswagen. Oto największe skandale motoryzacyjne w historii

autor tekstu:Daniel Maikowski  Źródło:forsal.pl
23 września 2015 godz: 17:06 | Aktualizacja: 2016-01-14 17:49:36.129052+01

„Afera spalinowa” VW może okazać się najbardziej kosztownym – z finansowego i wizerunkowego punktu widzenia – skandalem w historii branży motoryzacyjnej. Z pewnością jednak nie pierwszym.  W przeszłości wielkie koncerny co najmniej kilkakrotnie musiały przełknąć gorzką pigułkę porażki i miliardowych strat.

1/8
Chrysler Airflow (fot. Randy Stern/Flickr)
większe zdjęciazobacz miniaturyźródło: Wikimedia Commons
Chrysler Airflow i oskarżenia GM (1934)
Historia porażki samochodu, który swoją rynkową premierę miał w odległym 1934 roku jest niezwykła o tyle, że nie miała nic wspólnego z błędami popełnionymi przez samego Chryslera, ale z nikczemną kampanią oszczerstw prowadzoną przez jego wielkiego konkurenta.

Airflow wydawał się być pojazdem, który może wprowadzić motoryzację w nową erę. Odznaczał się futurystycznym wyglądem, był wykonany niemal w całości ze stali i oferował poziom bezpieczeństwa porównywalny ze współczesnymi autami. W swoim modelu Chrysler zastosował półautomatyczną skrzynię biegów z tzw. nadbiegiem, która była wówczas całkowitą nowością w motoryzacji.

Już po 24 miesiącach Chrysler mógł pochwalić się liczbą 50 tysięcy sprzedanych egzemplarzy modelu Airflow. Wówczas do akcji wkroczyli konkurenci z General Motors, którzy nie mogli pogodzić się z sukcesem nowego samochodu. Amerykański koncern zapłacił za serię publikacji w popularnym dzienniku „Saturday Evening Post”, w których czyniono zarzuty jakoby Airflow był plagiatem eksperymentalnego projektu GM. Chryslerowi zarzucono również, że jego pojazd nie spełnia podstawowych norm bezpieczeństwa.

Koncern postanowił bronić się przed zarzutami. Przeprowadził nawet serię publicznych testów, które miały pokazać, że jego nowy samochód jest całkowicie bezpieczny, a z pewnością bezpieczniejszy od większości modeli oferowanych konkurentów. Kampania oszczerstw General Motors okazała się jednak na tyle skuteczna, że w 1937 roku Airflow został całkowicie wycofany z rynku.
statystyki
  • Józek Arbuzek(2015-09-25 09:46) Odpowiedz 01

    Urzędy w UE robią bardzo dużo! Pozywają np. producentów ogórków za nieprawidłowy promień krzywizny :-)

  • Piotr34(2015-09-24 11:36) Odpowiedz 01

    Ciekawe ze w wiekszosci tych spraw to urzedy w USA sa strona pozywajaca.Jak widac urzedy w UE niemal nic nie robia.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze