Sprawdź, kto jest szczęśliwy w Polsce [INFOGRAFIKI]

autor tekstu:Klara Klinger  Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
28 września 2015 godz: 06:36 | Aktualizacja: 2015-10-09 22:00:11.126891+02

Jesteśmy szczęśliwi, z roku na rok coraz szczęśliwsi – to główny wniosek płynący z najnowszej Diagnozy Społecznej.

1/7
Cieszymy się dobrym zdrowiem i uważamy, że spełniamy się w rodzinie. Życie w Polsce wydaje się wręcz rajskie. Wystarczy jednak wziąć pod lupę poszczególne grupy zawodowe, by zauważyć, że nie wszyscy mogą się pochwalić jednakowo wysokim poczuciem zadowolenia. Z Diagnozy Społecznej wynika, że wykształcenie jest coraz mniej opłacalne (zarobki absolwentów studiów nie są już o tyle wyższe niż osób bez wykształcenia – biorąc pod uwagę utracone lata i koszt nauki). Jednak patrząc na dane mówiące o zadowoleniu z różnych aspektów życia, łatwo stwierdzić, że w bardziej uprzywilejowanej sytuacji są osoby wykonujące zawody wymagające dyplomu szkół wyższych.
statystyki
 • joanna(2015-10-11 06:57) Odpowiedz 00

  @ mist
  Badania Diagnozy Społecznej to nie jest jakaś sonda uliczna, telefoniczna czy internetowe klikanie w kwadracik. To jest badanie oparte na metodologii naukowej (socjologia i psychologia społeczna to są działy nauki) opracowywanej od dziesiątek lat przez w/w wydziały uniwersytetów w całym świecie cywilizowanym. Podstawą są dość rozbudowane ankiety i wywiady. Rzetelnie weryfikowane (np. wypowiedzi osób, których odczucia zmienia jakieś osobiste nieszczęście nie są brane pod uwagę, podobnie jak osób, które nie potrafią określić swoich odczuć osobistych a powielają wypowiedzi mediów czy polityków).
  TYLKO 60% sprzątaczek jest zadowolonych. To są osoby świadome, że w ich syt. życiowej jest to jedyna praca, świadome, że inne osoby w podobnej syt. nie mają żadnych dochodów stałych, a ich dorywcza i zwykle nielegalna praca daje im dochody groszowe. Często są to osoby, które mają za sobą długi czas braku pracy i dochodów w ogóle.
  Podobne zjawisko dot. sprzedawców.
  Poczucie zadowolenia/niezadowolenia nie wynika z kwot osiąganych dochodów a z porównania swojej syt. z syt. innych osób z grupy, z którą się identyfikujemy lub porównaniem swojej syt. obecnej z przeszłością. Jesteśmy "zadowoleni" gdy mamy świadomość, że jest nam lepiej niż "innym takim jak my" i gdy jest nam lepiej niż było.
  A "niezadowoleni" gdy nasze dochody spadły z np. 10 tys. do 8 tys. a w tym samym czasie "innym takim jak my" nie spadły albo wzrosły.

 • mist(2015-10-10 14:46) Odpowiedz 00

  Brednie. Badanie pokazuje kto DEKLARUJE szczęśliwość przypadkowemu człowiekowi, który do niego dzwoni lub go nagabuje na ulicy.

  60% sprzątaczek jest zadowolonych ze swoich dochodów??? Dobre!
  Niemal 80% sprzedawców jest zadowolonych ze swojej pracy??? Buhahahaha.
  No comments.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze