Europa kontra reszta świata. Które kraje najbardziej troszczą się o środowisko?

Autor tekstu: Artur Patrzylas  , tylko na Forsal.pl
6 października 2015 godz: 06:04

Dużo kontrowersji w UE wzbudza kwestia „brudnej” energii i energetyki węglowej. Europa troszczy się o środowisko. Ranking The Environmental Performance Index (EPI) pokazuje jednak, że reszta świata nie chce współpracować.

1/13
Amazonia
większe zdjęciazobacz miniaturyźródło: ShutterStock
Metodologia
The Environmental Performance Index (EPI) zawiera 9 kategorii tematycznych i 20 przyporządkowanych im wskaźników: wpływ na zdrowie (wskaźnik - śmiertelność dzieci), jakość powietrza (wskaźnik - poziom zanieczyszczenia), woda i urządzenia sanitarne (dostęp do wody pitnej i urządzeń sanitarnych), źródła wody (odzyskiwanie zużytej wody), rolnictwo (subsydie, zużycie pestycydów), lasy (stan wycinki lasów), łowiska (stan łowisk rybackich), bioróżnorodność i stan siedlisk (ochrona obszarów wodnych oraz zagrożonych, rzadkich siedlisk) oraz klimat i energia (trendy w emisji CO2, trendy zużycia węgla).
Surowe dane dla każdego państwa zostały przekształcone w określone porównywalne wartości wskaźników. Państwa zostały ocenione w każdej kategorii i pod względem poszczególnych wskaźników w skali od 0 do 100. Maksymalna wartość odpowiada międzynarodowemu celowi, jaki został wyznaczony do realizacji w danym zakresie. EPI uwzględnia 178 państw z całego świata. Można dostrzec pewną prawidłowość: wiodącą pozycję na świecie pod względem ochrony środowiska zajmuje Europa, w środkowej części zestawienia dominują kraje z Azji oraz obu Ameryk, natomiast miejsca na dole rankingu okupuje Afryka.
statystyki
  • llubellak(2015-10-06 14:10) Odpowiedz 00

    Ten raport był opracowywany przed wybuchem afery VW czy już po? Jeśli przed, Niemcy powinni zostać spuszczeni w dół o jakieś 10 pozycji, w końcu najwięcej tych ultranowoczesnych diesli od VW jeździ przecież po Niemczech

    jak oni tak dbają o środowisko jak o normy w swoich silnikach, to ...

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze