Bezrobocie, ubóstwo, śmieciówki i dyplomy w kieszeni. Jak żyje się młodym w Europie?

Autor tekstu: Aleksandra Dzierżek  Współpraca: TL  , tylko na Forsal.pl
19 października 2015 godz: 06:19 | Aktualizacja: 2016-02-17 09:32:35.057121+01

Młodych Greków przygniata ogromne bezrobocie, najwyższy odsetek absolwentów wyższych uczelni notuje się na Cyprze, Szwedzi wyprowadzają się z rodzinnego domu już w wieku 20 lat, a młodzi Polacy są europejskim liderem pod względem pracy na śmieciówkach. Oto przegląd najważniejszych statystyk o sytuacji osób w wieku 20-29 lat w Europie.

1/9
Wykształcenie wyższe młodych
Największy odsetek młodych w wieku 20-29 lat z wykształceniem wyższym w UE notuje się na Cyprze. W 2014 roku aż 46,8 proc. osób z tej grupy wiekowej mogło poszczycić się dyplomem uczelni wyższej. Dwa kolejne miejsca w zestawieniu zajmują Irlandia (38,4 proc.) oraz Francja (37,9 proc.). Co ciekawe, na ostatniej pozycji w zestawieniu uplasowały się Niemcy. Tutaj tylko 16,2 proc. osób w wieku 20-29 lat ma wykształcenie wyższe. W całej Unii odsetek ten sięga obecnie 27,1 proc. i ciągle rośnie. Nie w każdym kraju przybywa jednak osób z dyplomem uczelni wyższej. Jak wynika z danych Eurostatu, udział młodych absolwentów studiów w tej grupie wiekowej w porównaniu z 2013 rokiem spada w Niemczech, Irlandii, Grecji, Słowacji i Hiszpanii, a w Czechach i Estonii stoi w miejscu.

W Polsce odsetek młodych z wykształceniem wyższym sięga 30,1 proc., do daje nam 11. miejsce w rankingu Eurostatu. Dla porównania, w 2006 roku dyplom wyższej uczelni miało w kieszeni tylko 15,5 proc. Polaków w wieku 20-29 lat. Wśród młodych coraz częściej pojawia się jednak pogląd, że wartość dyplomu wyższej uczelni na rynku pracy wyraźnie spada. Według badań CBOS, takie przekonanie deklaruje prawie 60 proc. Polaków.

Z Diagnozy Społecznej 2015 wynika, że stopa zwrotu ze zdobycia dyplomu magistra wynosi dziś jedynie 35,5 proc., czyli najmniej od 2009 r. W 2013 roku było to 40 proc. Najmniej opłaca się tytuł licencjata – stopa zwrotu to 5,5 proc. W przypadku doktoratu jest to 36,7 proc., przy czym w tym przypadku spadek wskaźnika jest największy i wynosi ponad 10 proc. wobec poprzedniego roku. Więcej o opłacalności wyższego wykształcenia przeczytasz tutaj.
statystyki
 • gonzo(2015-10-20 13:19) Odpowiedz 128

  Bezrobocie? Co za bzdury tu wypisujecie. Jeżeli kończy się masowo na prywatnych uczelniach marketing i zarządzanie, bo w głowie sianko i zamiast zdobyć konkretny zawód realizuje się ambicje rodziców to nie ma się co dziwić, że pracy nie ma. Brakuje inżynierów i tacy specjaliści mogą dyktować warunki. Brakuje ludzi w zawodach technicznych. Zanim podejmiesz decyzję o wyborze zawodu zrób rozeznanie jakie są w cenie. Tacy podobno jesteście biegli w internecie, a prostych rzeczy nie potraficie wyszukać. No, ale jak w główce tylko fejsy i inny śmieć to koniec końców i tak wylądujecie na zmywaku w Irlandii.

 • madmar(2015-10-27 10:29) Odpowiedz 95

  @gonzo
  Lepszy zmywak w Irlandii niż paczka fajek od pana mecenasa w kancelarii na aplikacji po cieżkich studiach prawniczych. życia nie znasz platfusie.

 • no tak(2015-11-03 09:10) Odpowiedz 62

  Polak głupi się rodzi i głupi umiera, wykształcenie nic mu nie daje !

 • IMHO(2016-02-17 09:56) Odpowiedz 52

  Dwa lata lewackiego 500+ i popłyniemy jak Grecja. Tylko oni są w strefie euro więc UE ma interes w ratowaniu ich.

 • Inspektor Pracy(2015-10-19 11:31) Odpowiedz 52

  . obecnie podobnie jak kiedyś w Oświęcimiu ludzie boją się przyznać podczas pracowniczego badania okresowego , że są chorzy gdyż jak się przyznają to wiedzą --z zatrudnieniem do widzenia i -kaput!!. ... .zmusiliście ludzi zatrudnionych od 15 r życia do 52 lat pracy (nie licząc czasu pracy ponad-ustawowej obowiązkowo przecież kiedyś wykonywanej szczególnie na Śląsku i nie licząc okresów pracy w szkodliwych oraz niebezpiecznych warunkach pracy. )
  Tak stworzyliście w POlsce POlski obóz wyzysku pracy!! -ludzi wyeksploatowanych ..."Każdego Kogo lekarz nie dopuści na zajmowanym stanowisku (każdego tak spracowanego np ze złym stanem zdrowia ).. do dalszej pracy można zwolnić bez wypowiedzenia z pracy (wyrok SN z 16 grudnia 1999r. sygn .akt I PKN 469/99 )-- bez renty ani emerytury.
  Tylko w ub.r. wśród 60latków bezrobocie wzrosło aż o 8%.

  Ja reprezentuje tych którzy często są zatrudnieni od 15 r życia (umowy o prace dla małoletnich -nie mieli wakacji ani ferii -Ich całe wolne w życiu to urlop pracowniczy ) i reprezentuje wielu takich co mają dodatkowo oprócz długiego stażu pracy nadpracowane 1000 (dni - nie godzin ) w czasie ponad ustawowym bez dni zamiennie wolnych ( na blokach energetycznych także w święta ),do tego dodajmy że, do 1998r (do chwili wstecznej zmiany Ustawy o emeryturach pomostowych) mieli więcej niż 15 lat pracy liczone wg starej ustawy w warunkach szkodliwych i niebezpiecznych (nie dostali jednak prawa do emerytury pomostowej -cofnięto juz to na co zapracowali--jeżeli na dzień wstecznie wyznaczony w nowej ustawie nie posiadali 25 lat pracy ogółem tylko dlatego że , są młodsi od starszych którzy już są na tych emeryturach.)
  Ponadto w Ustawie tej nie stosuje zasady Konstytucyjnej Równości Stron Wobec Prawa czyli nie dolicza się (art 12 Ustawy tego nie przewiduje – okresów pracy ponadnormatywnej a 1000 dni ponadnormatywnie przepracowane to praktycznie 5 lat pracy . Tak więc odlicza się dla przykładu 4 dni L-4 i 2 dni strajku a nie zalicza się 5lat czasu pracy ponadnormatywnej).
  Nowa Ustawa stworzona przez PO o emeryturach POdmostowych to tylko katalog zamknięty rodzaju prac szkodliwych i niebezpiecznych jakby z góry zjedli z P Osłami wszystkie rozumy i nie podlega ten katalog rozszerzeniu przez Sądy- co też jest niezgodnie z Konstytucją RP- !!!
  Tacy Ignoranci jak Ty zPO na kolanie tworzyli te przepisy.
  Ale powiem w skrócie dużo więcej: Pamiętasz jak były już premier Tusk (były „zielarz” ze spółdzielni Świetlik) ogłosił publicznie :
  , :” Policji i wojsku nie można zmienić wieku emerytalnego w trakcie gry ,tak się nie godzi-- tylko dla nowo-wstępujących " a co zrobił z robotnikami zmuszając do 52 lat pracy nie licząc nadgodzin i pracy w szkodliwych.. Tak stworzyliście w POlsce nie licząc się ze społeczeństwem, Narodowy POlski obóz pracy! i tak POdziekowal Milicji i SB za to ,że chronili Go jak używał źiela - a może to Oni Mu je dostarczali?

  Premier Kopacz...
  --Która skrzywdziłaś człowieka prostego
  Śmiechem nad krzywdą jego wybuchając,
  Gromadę błaznów koło siebie mając
  Na pomieszanie dobrego i złego,
  Choćby przed tobą wszyscy się skłonili
  Cnotę i mądrość tobie przypisując,
  Złote medale na twoją cześć kując,
  Radzi że jeszcze jeden dzień przeżyli,

 • stary Polak(2015-10-27 18:44) Odpowiedz 51

  statystyka - moje trzecie dziecko to Chińczyk.
  zanim zacznę płakać nad Grecją i cieszyć się z polskich osiągnięć chciałbym wiedzieć ile w konkretnej walucie oznacza np. bieda, czy ubóstwo w Polsce i Grecji. Wysokie jest bezrobocie w Grecji - prawda. Ale czy aby zasiłek dla bezrobotnego Greka nie jest wyższy od płacy młodego Polaka?

  p.s. a już w takie brednie że TYLKO 8,4% młodych Polaków zarabia mniej niż 2400 brutto, 1700 netto to już nie uwierzę choćbyście mnie kroili na plasterki. skąd te dane? z warszawy? czy nie liczycie śmieciówek?

  słowem cały ten przegląd ma wartość mniejszą niż wirtualny papier na którym jest drukowany

 • Al(2015-10-20 08:05) Odpowiedz 51

  "Największy odsetek młodych w wieku 20-29 lat z wykształceniem wyższym w UE"

  Ciekawe co to za system nauczania który daje wykształcenie wyższe w wieku 20 lat ! Za moich czasów był to wiek 24-25 lat.

 • XXYYZZ(2015-10-19 11:29) Odpowiedz 44

  Brawo, brawo, brawo POlitycy!!! Ci z lewej i ci z prawej strony!
  Zmarnowane jest naturalne bogactwo kraju - młodzi, zdolni, wykształceni, kreatywni i zaradni, ... których doceni każdy inny kraj.
  Dalej twórzcie prawo pod lobby krajowe i zagraniczne, dalej ustalajcie niewolnicze prawo pracy i możliwości dla bezmyślnych i pazernych pracodawców, którzy nie znają prawideł ekonomii i prawdziwość powiedzenia, że z niewolnika nie ma pracownika.
  BRAWO!!! Sami pozostaniecie w swoich urzędach, biznesach i partiach/sejmie!

 • ko$$$cielny(2016-02-19 07:44) Odpowiedz 20

  Po co produkować tyle niedouczonych dyplomów?

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze