Tak politycy kupowali wyborców. Przegląd obietnic dla kluczowych grup

autor tekstu:Jakub Kapiszewski  Tomasz Żółciak  K.B.  Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
27 października 2015 godz: 05:30 | Aktualizacja: 2015-11-09 17:17:40.742506+01

Kampania to doskonała okazja do rozdania nie swoich pieniędzy. Tym razem jednak festiwal obietnic trwał znacznie dłużej niż poprzednio. W zasadzie już od wyborów samorządowych jesienią ubiegłego roku. Prezentujemy subiektywny przegląd grup, którym udało się przekonać polityków do swoich postulatów.

1/8
Koszmarem każdego rządu są tłumy górników, którzy najeżdżają na Warszawę i palą opony przed kancelarią premiera
większe zdjęciazobacz miniaturyźródło: Dziennik Gazeta Prawna
Górnicy
Tradycyjnie to jedna z najbardziej aktywnych grup. Czarnym snem każdego rządu liczącego na reelekcję są tłumy górników palących opony przed Sejmem lub kancelarią premiera. W tym roku było podobnie. W ostatni czwartek, tuż przed niedzielnymi wyborami, doszło do protestów w ok. 100 miastach – głównie Śląska i Małopolski. Kilkaset osób zjechało też do Warszawy. Trudno jednoznacznie wskazać górników jako społecznych zwycięzców lub przegranych tegorocznej kampanii. Rząd PO– –PSL nie zrealizował porozumień ze stycznia 2015 (do końca września miała powstać Nowa Kompania Węglowa). Ewa Kopacz zawiesiła te plany, obawiając się, że Bruksela uzna je za niedozwoloną pomoc publiczną.

Z drugiej strony w budżecie na 2016 r. rząd już zaplanował dodatkowe 900 mln zł na „kontynuację dofinansowania zadań restrukturyzacyjnych w sektorze górnictwa węgla kamiennego”. W planach jest również zasilenie kopalni TF Silesia akcjami spółek Skarbu Państwa (PZU, PGE, PGNiG) w kwocie 1,4 mld zł.

To jednak górników nie przekonuje. Dlatego coraz jawniej deklarują swoje poparcie dla PiS. Partia Jarosława Kaczyńskiego szybko wyczuła te nastroje. Przed wyborami Beata Szydło obiecała utrzymanie przywilejów górniczych i zniesienie części podatków, jakimi obciążone są górnicze spółki (głównie chodzi o KGHM). Niezależnie więc od ostatecznego wyniku wyborów górnicy zyskali.statystyki
  • emigrant(2015-10-27 08:56) Odpowiedz 00

    Władza kosztuje podatników całkiem sporo. Polski Przywilej Pracy.

  • jacezar(2015-10-27 07:34) Odpowiedz 00

    A gdzie są ciężko pracujący, wykształceni specjaliści z dużych miast? No gdzie?
    Ah, zapomniałem, że to właśnie my jesteśmy tymi dojnymi krowami, sponsorami. Nam przywilejów żadnych, no oprócz możliwości pracowania do 67 roku albo i dłużej, do możliwości płacenia 32% podatku. Takie są nasze przywileje

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze