6 dowodów na to, że chińska gospodarka jest słabsza niż myślisz

autor tekstu:D.M.  Geoffrey M. Hodgson  Źródło:Media
28 października 2015 godz: 05:35

Chiny były lokomotywą światowego wzrostu od czasu globalnego kryzysu gospodarczego. W ostatnim czasie gospodarka Państwa Środka notuje jednak lekką „zadyszkę”. Udowadniają to dane na temat spowolnienia wzrostu PKB, spadających dochodów z eksportu oraz słabnącego juana. Serwis "Business Insider" opisał 6 czynników, które wpływają na spowolnienie chińskiej gospodarki.

1/6
Zmiany demograficzne
Chiny doświadczą negatywnych zmian demograficznych w nadchodzących dziesięcioleciach. Trzy dekady realizowania „polityki jednego dziecka” znacząco zredukowały liczbę dorosłych w wieku produkcyjnych. Złagodzenie tej polityki oraz znaczny spadek umieralności niemowląt, mają pomóc Państwu Środka w pokonaniu demograficznego niżu.

Jednocześnie, starsi mieszkańcy Państwa Środka żyją dziś znacznie dłużej, dzięki lepszej służbie zdrowia i zmniejszeniu poziomu ubóstwa. Z tego powodu średnia liczba dzieci i osób starszych, na których muszą pracować obywatele w wieku produkcyjnym, będzie rosnąć w dramatycznym tempie.
statystyki
  • ekonomia głupki(2015-10-28 17:32) Odpowiedz 00

    Tak, tak oczywiście demokracja wszystko rozwiąze. Kto myslacy wyobraza sobie ok 250 mln ludzi w kolejce po socjal, chyba tylko durnie z EU (ZSRR) żaden kraj tego nie wytrzyma. Pozatym UE i USA z rozwojem roczynym +- 0,5 a 1% PKB starym i zadłużonym na 200% PKB społeczenstwem długiem publiczym kolosalnych rozmiarów moze jedynie zazdroscic Chinom ich szybkiemu wzrrostowi 30lat ok 10% + zwykli ludzie sie bogaca zauwazalnie a nie "elyty" jak USA i UE. Kasa w Chinach (PKB Francji i UK razem wzięte - 5 bilionów USD samej gotówki) idzie na badania i rozwój w postępie geometrycznym ilosc patentów rośnie a w UE i USA kasa idzie na socjal murzynków i imigrantów. zobaczymy kto kogo bedzie pouczał za 20-25 lat.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze