Wszystko, co musisz wiedzieć o Państwie Islamskim [MAPA]

autor tekstu:Jakub Kapiszewski  Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
16 listopada 2015 godz: 10:56 | Aktualizacja: 2016-03-22 09:36:05.599513+01

Państwo Islamskie od dwóch lat kontroluje w Syrii i Iraku obszar wielkości Wielkiej Brytanii, zamieszkany przez 6,5 mln ludzi. To najbogatsza organizacja terrorystyczna na świecie, żyje z ropy, porwań, wymuszeń i podatków.

1/8
Mapa terenu kontrolowanego przez Państwo Islamskie w Syrii i Iraku, Autor: Haghal Jagul
większe zdjęciazobacz miniaturyźródło: Wikimedia Commons
Powstanie Państwa Islamskiego jest efektem splotu sprzyjających okoliczności, które wystąpiły w ciągu ostatnich kilku lat na Bliskim Wschodzie. Korzeni organizacji należy doszukiwać się jeszcze w czasach tuż po obaleniu Saddama Husajna. Rozkwit od dwóch lat zawdzięcza jednak wykorzystaniu chaosu w Syrii i tarciom politycznym na religijnym tle w Iraku. W zdobyciu obecnej pozycji Państwu Islamskiemu pomogło również niezdecydowanie odnośnie do sposobu interwencji w Syrii ze strony światowych mocarstw, a także reguły bliskowschodniej geopolityki.

Organizacja kontroluje obszary rozciągające się od okolic Aleppo w zachodniej Syrii aż do Mosulu w północnym Iraku. W najlepszym momencie bojownicy prowadzili działania w odległości kilkunastu kilometrów od Bagdadu oraz Irbilu, czyli stolicy irackich Kurdów. Stolicą Państwa Islamskiego jest liczące ok. 200 tys. mieszkańców syryjskie miasto Ar-Rakka, leżące nad Eufratem.

Mapa terenu kontrolowanego przez Państwo Islamskie w Syrii i Iraku, Autor: Haghal Jagul
statystyki
  • kasi(2015-11-16 11:48) Odpowiedz 00

    Polecam ksiazke wspanialych autorow " Terroryzm- dawniej i dzis " , wyd. Fundacja " Lubelska Szkola Filozofii Chrzescijanskiej" Wydawnictwo KUL , 2010, z serii Przyszlosc Cywilizacji Zachodu. Moze jeszcze jest na rynku.

  • staryapacz(2015-11-16 15:55) Odpowiedz 00

    Ropę trudno szmuglować na poważną skalę tj. większą nich x cystern. Zbombardowanie rurociągów i szybów widocznie nie załatwia sprawy bo ktoś jednak tą ropę kupuję. I o to w sumie chodzi- na pierwszym planie jest wojna sunnitów z szyitami oraz obalanie Asada

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze