Jakość służby zdrowia w państwach OECD. Polska niechlubnym wyjątkiem [INFOGRAFIKI]

autor tekstu:Klara Klinger  Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
22 listopada 2015 godz: 05:24 | Aktualizacja: 2016-01-08 10:13:58.592585+01

Autorzy raportu OECD „Health at a Glance 2015 OECD” wzięli pod lupę stan zdrowia i jakość opieki nad pacjentami w krajach Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju.

1/6
W ogólnym podsumowaniu do blisko 300-stronicowego raportu piszą, że rosną długość życia, jakość opieki, dostęp do nowoczesnych leków, jednym z niewielu wyjątków – wymienionym explicite w krótkim wstępie – jest Polska. „We wszystkich państwach OECD, z wyjątkiem Grecji, USA i Polski, istnieje powszechny dostęp do służby zdrowia”. Albo „dzięki wcześniejszej diagnozie w większości państw zwiększyła się długość przeżycia przy zachorowaniu na raka. Wyjątkiem są Polska i Chile”.
statystyki
 • cot(2015-11-23 11:12) Odpowiedz 51

  Ale jaja. Ten raport mówi tylko o tym jakie są odczucia leczonych. A to że jesteśmy MEGA marudami to juz się nie liczy. Ja nie wiem. Byłem 3 lata w Kanadzie, 2 lata w Angli i to co zobaczyłem tam to wołało o pomstę do boga. Lekaż nigdy nie potrafił mi pomóc. Raz pani powiedziała mi żebym sobie poszedł gdzie indziej bo ona nie wie co mi jest. Tam jest tendencja do odsyłania ludzi do domu zamiast realnej pomocy. A ciekawe dlaczego większość Polaków mieszkających w Angli leczy się w Polsce. Acha i jeszcze jedno. W kanadzie niemożliwym było dostanie chorobowego. Nikt takiego dokumentu nie wystawiał. Ludzie chodzili chorzy do pracy i zaraz wszyscy byli chorzy. Popytajcie ludzi pracujących w Anglii jak tam wygląda służba zdrowia.

 • Czesław(2015-11-22 08:40) Odpowiedz 30

  Za to finanse lekarzy kwitną, oczywiście w porównaniu do średniej krajowej. Tej rzeczywistej, nie GUS-owej liczonej bez mikroprzedsiębiorstw.

 • Autor:(2015-11-22 13:31) Odpowiedz 20

  @Terminator - co ty chcesz od PiS, to nie ten adres, jesli chrząkać to do rządzących przez 8 ostatnich lat.

 • Zarobki lekarza i dostepnosc do leczenia.(2015-11-22 09:53) Odpowiedz 11

  Od kiedy upadla zelazna kurtyna i przeszlismy na inny model gospodarczy, zarobki lekarzy powinny byc oparte na srednich cenach rynkowych za swiadczenia plus specjalna premia, ktore powstrzymywalyby odplyw lekarzy na Zachod.
  W Polsce lekarz powinien zarabiac dobrze przy rownoczenym przez pacjenta dobrym dostepie do leczenia w ramach ubezpieczenia zdrowotnego i dodatkowych oplat ponoszonych przez pacjenta ale poprzez zasade rozliczania sie ubezpieczalni/wojewody z pacjentem.

  Obecny system i proponowany przez PiS tego problemu nie rozwiazuje. Szkoda.

 • Boicie sie 'Czarnego Luda'? Taaaaaaaaaaaaaaak!!!!!(2015-11-22 08:41) Odpowiedz 10

  Smutno mnie nastraja ten raport, ale oddaje prawde.
  Z punktu widzenia pacjenta najgorsze sa kolejki, czyli niska dostepnosc do leczenia oraz niskie naklady finansowe na refundacje lekow.

  Dlaczego Polska boi sie wprowadzenia zasady rozliczania sie ubezpieczalni/po nowemu Wojewody z pacjentem w zaleznosci od dochodu, dlugosci choroby, statusu spolecznego itp. na wzor funkcjonowania systemu belgijskiego?

  Kto w Polsce bo sie zasady rozliczania sie ubezpieczalni z pacjentem jak 'Czarnego Luda'?

 • Terminator(2015-11-22 12:24) Odpowiedz 02

  Nieludzki system zdrowotny i tyle! A gdzie reformy PiS (Prawo i Sprawiedliwość) w służbie zdrowia???Gdzie to Prawo i Sprawiedliwość dla wszystkich obywateli, nie tylko bogatych, w opiece zdrowotnej???

 • ubtres(2015-11-22 19:52) Odpowiedz 03

  Szydłoland sie zaczął bo szydło rządzi i masakra

 • wPISdu(2016-01-08 10:53) Odpowiedz 03

  Nóż w kieszeni się otwiera. Służba zdrowia w ruinie, system emerytalny się wali ale PIS na kiełbasę wyborczą ma kasę i 500zł na dziecko na kupowanie poparcia u najuboższych, co z tego że potem nie będzie jak tych dzieci leczyć ale to nie ważne, niech się margines społeczny mnoży jak króliki, w końcu to trzon elektoratu PISu

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze