Nowe kierownictwo GPW: Dokąd zmierza warszawska giełda?

autor tekstu:Łukasz Wilkowicz  Małgorzata Kwiatkowska  Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
13 stycznia 2016 godz: 12:34 | Aktualizacja: 2016-01-13 12:34:54.799731+01

Warszawska giełda wchodzi w nowy rok z nowym kierownictwem. Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Skarbu Państwa, stery na warszawskim parkiecie obejmie Małgorzata Zaleska. Będzie to pierwsza kobieta na fotelu prezesa Giełdy Papierów Wartościowych

1/8
Priorytetami nowej prezes będą m.in. edukacja finansowa i budowanie zaufania do giełdy. Wyzwań, które stoją przed zarządzającymi GPW, jest jednak więcej. Wskaźniki świadczące o roli giełdy w krajowej gospodarce i jej pozycji wśród światowych parkietów nie prezentują się najlepiej.
Wartość pierwotnych ofert akcji przeprowadzanych przez giełdę to ułamek procenta inwestycji przeprowadzanych w polskiej gospodarce. Polacy dość ostrożnie podchodzą do inwestowania w akcje i portfel posiadanych przez nich akcji od ponad dwóch lat stoi w miejscu. O zniechęceniu drobnych graczy do inwestycji w papiery spółek notowanych na GPW może świadczyć ich rekordowo niski udział w obrotach akcjami w 2015 r. Spada też zainteresowanie warszawską giełdą wśród inwestorów zagranicznych oraz wartość notowanych u nas spółek. O nastawieniu inwestorów do GPW może świadczyć też kurs akcji samej GPW. W ciągu ostatnich 12 miesięcy notowania akcji spółki spadły o ponad 16 proc.
O tym jak będzie wyglądała strategia Małgorzaty Zaleskiej dla GPW, dowiemy się dopiero wtedy, kiedy jej wybór zostanie zatwierdzony przez KNF. Inwestorzy najwyraźniej wiążą z nią duże nadzieje, bo w dniu, w którym została wybrana na szefa giełdy, kurs spółki wzrósł o 4,23 proc. do 35,2 zł. Notowaniom spółki pomogły też zapowiedzi Pawła Szałamachy, ministra finansów, że rząd nie planuje zmian w systemie emerytalnym, jeśli chodzi o funkcjonowanie otwartych funduszy emerytalnych. Rozmontowanie tego systemu w 2014 r. było jedną z przyczyn słabego zachowania indeksów giełdowych w ubiegłym roku.
statystyki

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze