Oto 5 grzechów głównych ekonomii. Jak je przezwyciężyć?

autor tekstu:KN  Victoria Bateman  Źródło:Bloomberg
21 stycznia 2016 godz: 06:10 | Aktualizacja: 2016-02-04 08:55:24.468938+01

Gdy w USA w 2008 roku wybuchł kryzys finansowy, który pociągnął za sobą inne kraje, brytyjska królowa zapytała ekonomistów, jak to się stało, że nie mogli tego przewidzieć. Po 8 latach pytanie to wcale nie straciło na aktualności. Właściwie nie ma dziś innej dyscypliny, która wymagałaby tak dużych zmian ekonomia.

1/5
Pieniądze i biznes
większe zdjęciazobacz miniaturyźródło: ShutterStock
1. Skupienie na sobie
W czasach wielkich ekonomistów, takich jak Adam Smith, David Ricardo, Karol Marks czy Thomas Malthus, naturalnym było rozpatrywanie wzajemnych zależności pomiędzy ekonomią, społeczeństwem a polityką. Dziś trzeba mieć wiele szczęścia, aby znaleźć ekonomistę, który otworzyłby jakiekolwiek z dzieł wyżej wymienionych klasyków.
Ekonomiści odcięli się od innych dyscyplin na fali imperialistycznego przekonania, że ekonomia jest królową nauk społecznych. Podczas gdy koncepcje i idee ekonomiczne czerpią z innych dyscyplin, sami ekonomiści skupiają się głównie na swoich własnych pracach. Marion Fourcade, Etienne Ollion oraz Yann Algan ostatnio pokazali, że w artykułach publikowanych w prestiżowych czasopismach politologicznych do prac z dziedziny ekonomii nawiązuje się 6 razy częściej niż odwrotnie, czyli niż w czasopismach ekonomicznych nawiązuje się do nauk politycznych. Analogiczna relacja czasopism z obszaru socjologii do ekonomii wypada jeszcze gorzej, czyli ekonomiści powołują się znacznie rzadziej na dokonania socjologów niż odwrotnie.
Co więcej, w sondażu przeprowadzonym wśród amerykańskich profesorów, ponad połowa ekonomistów nie zgadzała się ze stwierdzeniem, że „interdyscyplinarna wiedza jest lepsza niż wiedza uzyskana na podstawie jednej dyscypliny”. Z kolei odsetek tych, którzy się nie zgadzali z tym stwierdzeniem wśród historyków, finansistów, psychologów, politologów i socjologów wyniósł poniżej jednej trzeciej.
Kluczowym jest, aby ekonomiści wyjrzeli ze swoich wież z kości słoniowej i spojrzeli na społeczeństwo, politykę i religię. W realnym doświadczeniu świat nie jest od siebie pooddzielany grubymi barierami, więc zaangażowanie w inne dyscypliny mogłoby przenieść ekonomistom większy wgląd w rzeczywistość. Ekonomia musi stać się bardziej interdyscyplinarna.
statystyki
 • Mirek(2016-01-21 10:43) Odpowiedz 193

  Ekonomia to religia z nauką niema nic wspólnego. A. Legalna kreacja pieniądza z powietrza przez kilka rodzin w zamian za odsetki państw i podatki narodów. B. Dąży się do nieograniczonego wzrostu przy ograniczonych zasobach. C. Dąży się do maksymalizacji zysku i minimalizacji kosztów co oznacza automatyzację i bezrobocie technologiczne. D. Głównym wskaźnikiem jest PKB który nie mówi o bogactwie i zadowoleniu narodu tylko o bogactwie korporacji. E. Nieograniczony dodruk i dług którego nie da się spłacić bo nikt nie wydrukował pieniędzy na odsetki. F. Nieproporcjonalna ilość kapitału do wszystkich dóbr i usług obecnie jest tyle gotówki w obiegu że można kupić 4 planety ziemia, inflacji niema bo jest on skupiona w kilku rękach. G. Istnieją instrumenty pochodne dzięki którym można zniszczyć cenę dowolnego towaru do zera przy pomocy dźwigni i zmowy kilku inwestorów, wystarczy grać na spadki pozycją short (widzimy to na rublu złocie ropie). H. Można legalnie zniszczyć dowolną rozwijającą się gospodarkę dzięki zastosowaniu operacji Carry Trade.

 • Alex-ekonimista(2016-01-21 10:38) Odpowiedz 53

  Ekonomia to religia z nauką niema nic wspólnego. 1. Legalna kreacja pieniądza z powietrza przez kilka rodzin w zamian za odsetki państw i podatki narodów. 2. Dąży się do nieograniczonego wzrostu przy ograniczonych zasobach. 3. Dąży się do maksymalizacji zysku i minimalizacji kosztów co oznacza automatyzację i bezrobocie technologiczne. 4. Głównym wskaźnikiem jest PKB który nie mówi o bogactwie i zadowoleniu narodu tylko o bogactwie korporacji. 5. Nieograniczony dodruk i dług którego nie da się spłacić bo nikt nie wydrukował pieniędzy na odsetki. 6. Nieproporcjonalna ilość kapitału do wszystkich dóbr i usług obecnie jest tyle gotówki w obiegu że można kupić 4 planety ziemia, inflacji niema bo jest on skupiona w kilku rękach. 7. Istnieją instrumenty pochodne dzięki którym można zniszczyć cenę dowolnego towaru do zera przy pomocy dźwigni i zmowy kilku inwestorów, wystarczy grać na spadki pozycją short (widzimy to na rublu złocie ropie). 8. Można legalnie zniszczyć dowolną rozwijającą się gospodarkę dzięki zastosowaniu operacji Carry Trade.

 • Adam(2016-01-21 10:46) Odpowiedz 13

  Ekonomia to religia z nauką niema nic wspólnego. Wypunktuje paradoksy. Legalna kreacja pieniądza z powietrza przez kilka rodzin w zamian za odsetki państw i podatki narodów. Dąży się do nieograniczonego wzrostu przy ograniczonych zasobach. Dąży się do maksymalizacji zysku i minimalizacji kosztów co oznacza automatyzację i bezrobocie technologiczne. Głównym wskaźnikiem jest PKB który nie mówi o bogactwie i zadowoleniu narodu tylko o bogactwie korporacji. Nieograniczony dodruk i dług którego nie da się spłacić bo nikt nie wydrukował pieniędzy na odsetki. Nieproporcjonalna ilość kapitału do wszystkich dóbr i usług obecnie jest tyle gotówki w obiegu że można kupić 4 planety ziemia, inflacji niema bo jest on skupiona w kilku rękach. Istnieją instrumenty pochodne dzięki którym można zniszczyć cenę dowolnego towaru do zera przy pomocy dźwigni i zmowy kilku inwestorów, wystarczy grać na spadki pozycją short (widzimy to na rublu złocie ropie). Można legalnie zniszczyć dowolną rozwijającą się gospodarkę dzięki zastosowaniu operacji Carry Trade.

 • Adam(2016-01-21 10:46) Odpowiedz 13

  Ekonomia to religia z nauką niema nic wspólnego. Wypunktuje paradoksy. Legalna kreacja pieniądza z powietrza przez kilka rodzin w zamian za odsetki państw i podatki narodów. Dąży się do nieograniczonego wzrostu przy ograniczonych zasobach. Dąży się do maksymalizacji zysku i minimalizacji kosztów co oznacza automatyzację i bezrobocie technologiczne. Głównym wskaźnikiem jest PKB który nie mówi o bogactwie i zadowoleniu narodu tylko o bogactwie korporacji. Nieograniczony dodruk i dług którego nie da się spłacić bo nikt nie wydrukował pieniędzy na odsetki. Nieproporcjonalna ilość kapitału do wszystkich dóbr i usług obecnie jest tyle gotówki w obiegu że można kupić 4 planety ziemia, inflacji niema bo jest on skupiona w kilku rękach. Istnieją instrumenty pochodne dzięki którym można zniszczyć cenę dowolnego towaru do zera przy pomocy dźwigni i zmowy kilku inwestorów, wystarczy grać na spadki pozycją short (widzimy to na rublu złocie ropie).

 • Adam(2016-01-21 10:44) Odpowiedz 13

  Ekonomia to religia z nauką niema nic wspólnego. Legalna kreacja pieniądza z powietrza przez kilka rodzin w zamian za odsetki państw i podatki narodów. Dąży się do nieograniczonego wzrostu przy ograniczonych zasobach. Dąży się do maksymalizacji zysku i minimalizacji kosztów co oznacza automatyzację i bezrobocie technologiczne. Głównym wskaźnikiem jest PKB który nie mówi o bogactwie i zadowoleniu narodu tylko o bogactwie korporacji. Nieograniczony dodruk i dług którego nie da się spłacić bo nikt nie wydrukował pieniędzy na odsetki. Nieproporcjonalna ilość kapitału do wszystkich dóbr i usług obecnie jest tyle gotówki w obiegu że można kupić 4 planety ziemia, inflacji niema bo jest on skupiona w kilku rękach. Istnieją instrumenty pochodne dzięki którym można zniszczyć cenę dowolnego towaru do zera przy pomocy dźwigni i zmowy kilku inwestorów, wystarczy grać na spadki pozycją short (widzimy to na rublu złocie ropie). Można legalnie zniszczyć dowolną rozwijającą się gospodarkę dzięki zastosowaniu operacji Carry Trade.

 • Karol(2016-01-21 13:52) Odpowiedz 00

  Ekonomia jako nauka o skutkach decyzji roznorakich podmiotow w ich interakcji i komunikacji traktuje najogolniej rzecz biorac o prawach rozproszonej wiedzy roznych podmiotow w kontekscie ich wiedzy, czyli o prawach wolnosci. Oczywiscie tak pojeta ekonomia wkracza w konflikt z panstwem i polityka, bo te dazac do ograniczenia tej rozproszonej wolnosci stosuje roznego rodzaju mniej lub bardziej uzasadniony przymus. Ekonomia polityczna jest wiec czyms w rodzaju nauki o stosowaniu umiejetnego przymusu wobec wolnej sfery gospodarki. Oczywiscie panstwo nigdy nie zwycierzy rynku, bo samo podlega jego prawom, zas prawa rynkowe z krotszym lub dluzszym poslizgiem upmna sie o siebie na wypadek zbednego przymusu. Tak wiec wolnosc jest konstytutywna dla wszelkich ustrojow, niezaleznie od stopnia jej ucisku przez panstwo. W przeciwienstwie do innych nauk spolecznych ekonomia dysponuje dzieki pieniadzu mozliwoscia pomiaru, charakterystycznych dla siebie wielkosci i parametrow, co stwarza asumpt do matematycznego modelowania jej przestrzeni, co prowadzi do mniej lub bardziej udanych zastosowan matematyki w ekonomii a w wypadku teorii gier i teorii wyceny opcji problemy ekonomiczne staly sie bodzcem dla samej matematyki. Jakkolwiek ekonomia zaklada racjonalnosc dzialan podmiotow, to ta racjonalnosc nie wychodzi poza logike zachowan w warunkach ryzyka, czyli gotowosci korektury bledow, ktora w ekonomi jest o tyle ulatwna, ze generuje wyceny kosztow naszych blednych decyzji, dzieki twardym faktom rynku. Jakkolwiek ekonomia jest w stanie sformulowac wysoce prawdopodobne prognozy warunkowe typu jezeli n.p. panstwo zrobi to a to, to pociagnie to za soba prawdopodobnie taki a nie inny skutek, to nie moze spolegliwie prognozowac poszczegolnych wycen rynkowych, wynikajacych z roznego rodzaju czynnikow, w tym nieracjonalnych zachown ludzkich.

 • Karol(2016-01-21 14:57) Odpowiedz 01

  Ekonomia jako nauka o skutkach decyzji roznorakich podmiotow w ich interakcji i komunikacji traktuje najogolniej rzecz biorac o prawach rozproszonej wiedzy roznych podmiotow w kontekscie ich wiedzy, czyli o prawach wolnosci. Oczywiscie tak pojeta ekonomia wkracza w konflikt z panstwem i polityka, bo te dazac do ograniczenia tej rozproszonej wolnosci stosuje roznego rodzaju mniej lub bardziej uzasadniony przymus. Ekonomia polityczna jest wiec czyms w rodzaju nauki o stosowaniu umiejetnego przymusu wobec wolnej sfery gospodarki. Oczywiscie panstwo nigdy nie zwycierzy rynku, bo samo podlega jego prawom, zas prawa rynkowe z krotszym lub dluzszym poslizgiem upmna sie o siebie na wypadek zbednego przymusu. Tak wiec wolnosc jest konstytutywna dla wszelkich ustrojow, niezaleznie od stopnia jej ucisku przez panstwo. W przeciwienstwie do innych nauk spolecznych ekonomia dysponuje dzieki pieniadzu mozliwoscia pomiaru, charakterystycznych dla siebie wielkosci i parametrow, co stwarza asumpt do matematycznego modelowania jej przestrzeni, co prowadzi do mniej lub bardziej udanych zastosowan matematyki w ekonomii a w wypadku teorii gier i teorii wyceny opcji problemy ekonomiczne staly sie bodzcem dla samej matematyki. Jakkolwiek ekonomia zaklada racjonalnosc dzialan podmiotow, to ta racjonalnosc nie wychodzi poza logike zachowan w warunkach ryzyka, czyli gotowosci korektury bledow, ktora w ekonomi jest o tyle ulatwna, ze generuje wyceny kosztow naszych blednych decyzji, dzieki twardym faktom rynku. Jakkolwiek ekonomia jest w stanie sformulowac wysoce prawdopodobne prognozy warunkowe typu jezeli n.p. panstwo zrobi to a to, to pociagnie to za soba prawdopodobnie taki a nie inny skutek, to nie moze spolegliwie prognozowac poszczegolnych wycen rynkowych, wynikajacych z roznego rodzaju czynnikow, w tym nieracjonalnych zachown ludzkich.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze