Dziesięć firm w ciągu sześciu lat. Jak być "skoczkiem" na rynku pracy i zrobić karierę?

autor tekstu:Źródło:Inne
30 stycznia 2016 godz: 08:15 | Aktualizacja: 2016-07-27 15:07:01.457263+02

Jedno miejsce pracy przez całe życie? To, co kiedyś było normą, dziś odchodzi w zapomnienie. Czy częste zmiany są dobre? Jak dbać o swój zawodowy profil, by nie budziły wątpliwości pracodawcy?

1/10
Praca, biznes, kariera
większe zdjęciazobacz miniaturyźródło: ShutterStock
Rotacja pracowników jest w naszym kraju wysoka i jak wynika z badania Monitor Rynku Pracy Instytutu Badawczego Randstad, w 2015 roku utrzymywała się średnio na poziomie powyżej 27%. Mobilność na rynku pracy ściśle skorelowana jest z wiekiem. Najczęściej (średnio co 14 miesięcy) pracę zmieniają Polacy przed 25 rokiem życia. Polacy między 25, a 35 rokiem życia są już bardziej stali – częstotliwość zmiany pracy szacuje się w tej grupie na co cztery lata.
statystyki
 • alfred(2016-07-27 16:09) Odpowiedz 90

  Wykonywanie tej samej pracy dluzej niz 3 lata to zawodowe samobojstwo. Jezeli po tym czasie nie uczestniczysz w zupelnie innym projekcie albo nie ma awansu wertykalnego lub horyzontalnego to tracisz zawodowo, przy czym awans to nie zmiana stanowiska z Mlodszy na Starszy ale realne poszerzenie obowiazkow poparte realna podwyzka. Nie ma czegos takiego jak lojalnosc wobec firmy, bo z doswiadczenia wiem ze firma w okresie kryzysu i reorganizacji nie jest lojalna wobec pracownika. Jezeli akcjonariat firmy zadecyduje ze trzeba wyciac polowe zalogi to nie wazne jak dlugo pracujesz. W zyciu widzialem jak pracownicy z 30-letnim doswadczeniem zostali zacheceni do odejscia.

 • Iga(2016-01-30 22:11) Odpowiedz 419

  Ja postawiłam na własny biznes, ale szybko przekonałam się na własnej skórze, że w polskich realiach jest bardzo, bardzo ciężko - państwo wykańcza małe firmy składkami i chorymi podatkami. Na szczęście któregoś dnia natrafiłam na blog biznesowy Pawła Kurnika i udało mi się wdrożyć model optymalizacyjny - teraz działam w kraju jako przedstawicielstwo spółki Ltd. Naprawdę oszczędzam na tym niezłe kwoty...

 • skoczek(2016-06-15 17:54) Odpowiedz 10

  Skończyłem 37lat i zaliczyłem 61 firm,czasami na parę dni,ale też i lata,to zależy od pracodawcy.pozdrawiam tych co lubią ryzykować i rozwijać sie

 • fghjkl(2016-06-15 15:44) Odpowiedz 13

  Na Zachodzie firmy utrzymuja latami dobrych pracownikow. W Polsce zaczyna sie opiewac "skoczkow", choc wiadomo, ze jak olał piec firm to oleje i twoja, jak sie z toba podzielił wiedza o innych, to za chwile ciebie tez sprzeda w skarpetkach, jego rozwoj, to twoje koszta, z ktorych nic nie bedziesz mial, bo za chwile odplynie w sina dal, itd., itp. Dopuszczenie skoczka do wiedzy o firmie to samobojstwo.

  Pokaż odpowiedzi (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze