Jak zmienił się świat w ciągu ostatnich 5 lat? [INFOGRAFIKI]

autor tekstu:TL  Źródło:forsal.pl
3 lutego 2016 godz: 06:45 | Aktualizacja: 2016-02-12 10:55:18.560932+01

Początek nowego roku to dobry moment do refleksji na temat minionych lat. Jak zmienił się świat w ostatnich 5 latach? O spadku cen ropy wiedzą chyba wszyscy, ale to nie jedyna zmiana, która miała znaczący wpływ na globalną gospodarkę. Zobacz, co potaniało, a co podrożało w ostatnim pięcioleciu.

1/8
Ceny surowców
W ostatnich pięciu latach na światowych rynkach wydarzyło się bardzo wiele, ale największy i chyba najbardziej odczuwalny wpływ na światową gospodarkę miały nurkujące ceny ropy. W ciągu minionych 5 lat cena tego surowca spadła o 60 proc. W 2010 r. cena jednej baryłki ropy Brent była na poziomie 95 dolarów, podczas gdy pięć lat później płacono za baryłkę już ok. 38 dolarów.
W ostatnim pięcioleciu taniała też żywność - tak wynika ze wskazań indeksu cen żywności FAO, który od 2010 r. spadł o 30 proc.
Podrożał natomiast lit, jak niektórzy mawiają - najważniejszy metal przyszłości. Lit to obecnie kluczowy metal stosowany w szkle i ceramice żaroodpornej, wytrzymałych stopach używanych w lotnictwie, a przede wszystkim do produkcji akumulatorów litowo-jonowych o długiej żywotności i krótkim czasie ładowania oraz baterii litowych, powszechnie wykorzystywanych we wszystkich urządzeniach elektronicznych. W ostatnich pięciu latach cena tego pierwiastka zwyżkowała o 27 proc.

Źródła danych: Bloomberg, Goldman Sachs, USGS, World Bank, US State Department, PwC, WTO, Wikipedia, OECD
statystyki

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze