10 oryginalnych sposobów zarabiania na nieruchomościach, na które byś nie wpadł

autor tekstu:Bartosz Turek  Źródło:Lion's House
25 lutego 2016 godz: 06:20 | Aktualizacja: 2016-02-27 09:59:49.334906+01

Miejsce postojowe przy międzynarodowym lotnisku, dom spokojnej starości, fragment zamku, a nawet blaszany kontener, to tylko kilka z całej gamy niecodziennych sposobów na inwestycje, którymi kusi rynek nieruchomości.

1/10
Przykład przestrzeni coworkingowej oferowanej przez wework.com w Nowym Jorku. Cena miejsca do pracy od 600 USD miesięcznie.
większe zdjęciazobacz miniaturyźródło: Materiały Prasowe
1. Stanowisko do pracy w biurze
Jednym z najnowszych rozwiązań jest inwestycja na rynku biurowym, która pozwala wejść w posiadanie nie całego budynku czy jego pojedynczego piętra, a jedynie pojedynczego miejsca pracy. Rozwiązanie takie zaproponował amerykański deweloper z Manhattanu (Nowy Jork). Co więcej biuro to docelowo ma być strefą coworkingową, czyli miejscem pracy przedsiębiorców różnych dziedzin na jednej powierzchni. Idea ta dopiero zyskuje na popularności w Polsce, podczas gdy w USA stanowi bardzo poważny segment. Szacunki amerykańskiego urzędu statystycznego zajmującego się rynkiem pracy sugerują, że w USA już niebawem, bo w 2020 roku 65 milionów osób (40% siły roboczej) będzie potencjalnymi użytkownikami biur coworkingowych.
Szczegóły? Deweloper manhattańskiego biurowca wydzielił pojedyncze stanowiska pracy w budynku i sprzedaje je inwestorom za 25 tys. USD za sztukę. Ci mają otrzymywać co roku 3,4 – 4 tys. dolarów czynszu rocznie. Gdyby tego było mało inwestor, który zdecyduje się wyjść z inwestycji ma zagwarantowaną w umowie cenę odprzedaży na poziomie 31,35 tys. USD – a więc o 25% więcej niż cena jaką zapłacił. Teoretycznie firma zarządzająca biurem powinna zarobić tyle, że starczy jej na wypłaty tak sowitych zysków. Jak bowiem można dowiedzieć się z oferty zamieszczonej na stronie wework.com (wynajmuje stanowiska pracy w przestrzeni coworkingowej) za najem jednego miejsca do pracy na terenie Manhattanu trzeba zapłacić od 350 do 750 dolarów miesięcznie. Daje to więc przychód w kwocie 4,2 - 9 tys. dolarów rocznie. Potencjalnie kwota ta wystarczyłaby na zarządzanie i utrzymanie biura oraz wypłacenie wynagrodzenia dla inwestora. Trzeba jednak podkreślić, że dla osiągnięcia takich wyników potrzebne byłoby pełne obłożenie stanowisk pracy, co w praktyce jest niemożliwe.
Gdzie poza tym może tkwić haczyk? Przy obietnicy dwucyfrowych zysków trzeba zachować szczególną ostrożność i dokładnie przeczytać umowę. Przede wszystkim należy sprawdzić co oznacza słowo „gwarancja zysków” eksponowana w broszurze ofertowej. Niewiele warta jest bowiem gwarancja, która nie daje żadnej ochrony inwestorowi w przypadku niepowodzenia danego biznesu i np. niższych wypłat niż obiecywane, a tym bardziej upadłości dewelopera, który namawiał do inwestycji. Należy tez skonsultować z prawnikiem co oprócz braku przychodów z inwestycji może oznaczać ewentualna upadłość dewelopera. Ponadto, kupując nawet pojedyncze stanowisko biurowe inwestor podejmuje ryzyko operowania na rynku biurowym. I choć jest to truizm, to trzeba pamiętać, że tylko jeśli zarządca obiektu będzie wystarczająco dużo zarabiał na wynajmie nieruchomości, będzie miał czym dzielić się z inwestorami. Do tego dochodzi ryzyko koniunktury w gospodarce. Jeśli ta pogrąży się w recesji, istnieje ryzyko, że opustoszeją biura, a to wprost oznacza chude lata dla inwestora. Na koniec pozostaje połączenie ryzyka prawnego i kursowego. Chodzi o to, że wspomniana inwestycja oferowana jest w USA, a więc jak każda inwestycja zagraniczna wiąże się z innymi niż w Polsce procedurami transakcyjnymi, a do tego zmieniające się kursy walut mogą zarówno zmniejszyć, jak i powiększyć osiągane wyniki inwestycji.
Na zdj. Przykład przestrzeni coworkingowej oferowanej przez wework.com w Nowym Jorku. Cena miejsca do pracy od 600 USD miesięcznie.
statystyki
 • inwestor(2016-02-25 13:16) Odpowiedz 102

  Pusty śmiech mnie ogarnia jak czytam takie pomysły. 300 tys za pokój? zakup spekulacyjny nieruchomości? zakup miejsca postojowego? zakup boxu w magazynie za jedyne 21 tys zł? Ten portal powinien się nazywać jak PUP czyli portal utylizacji pieniędzy. Redaktorze za 300 tys można kupić cały dom i podzielić na pokoje, zamiast spekulować na nieruchomości można jak Bolek zagrać w Totka, miejsce postojowe można wydzierżawić za 50 - 100 zł m c, a box z waszej inwestycji za 21 tysi jest wspaniałą alternatywą dla nowego blaszaka za 2 tys plus 1 tys za działkę na której stanie i będzie waszą własnością na wieki wieków. Poziom waszego portalu zaczyna przypominać poziom Wisły w sierpniu 2015 roku .......

 • urzednik(2016-02-25 07:41) Odpowiedz 92

  No dalej losie , zakladac firmy , placic zusy i podatki. Ktos musi na nas pracowac. Jest nas wielu , a bedzie wiecej.

 • Pierre d`Olais-Teau(2016-02-25 08:01) Odpowiedz 81

  Hehe. To jak namawianie planktonu do grania na giełdzie albo co gorsza wchodzenia w fundusze. Grube ryby siedzą i tylko czekają, aż frajer kupi udział w `magazynie`. Gwarantowany zysk jest tylko dla jednej osoby - dla pośrednika, sprzedawcy, dewelopera. Nabywcy mają nikłą szansę na pewny zysk

 • mint(2016-02-25 12:35) Odpowiedz 72

  Napędzanie naiwniaków. Podstawowe pytanie: "A ile na tym można STRACIĆ"? Np. cena JEDNEGO pokoju hotelowego 300 tys zl = cena przeciętnego, starszego domu Polsce. Zatem, pewne jest, ze na "okazyjnym" pokoiku hotelowym zarobi... deweloper. I to dobrze! Podobnie bylo z winami i innym cudami. Zarabiaja wieloryby, które wysysają głupi acz pazerny plankton. No i większość "porad" jest kompletnie oderwana od polskich realiow. Sa bezwartościowe dla 99% czytelników Forsala.

 • janek wisnia(2016-02-28 09:48) Odpowiedz 21

  Pic na wode fotomontarz takie propozycje.

 • Gąsior(2016-02-29 06:52) Odpowiedz 10

  Dla negujących. Przecierz w tytule jest, że chodzi o sposoby oryginalne. Trzeba go traktować w ramach ciekawostki.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze