Sześć sposobów na niższe rachunki za prąd

autor tekstu:Marcin Krasoń  Źródło:Home Broker
14 marca 2016 godz: 05:45

Polskie gospodarstwo domowe płaci za energię elektryczną średnio 1200 zł rocznie, największym prądożercą jest w większości domów lodówka. Home Broker podpowiada jak za pomocą kilku prostych kroków obniżyć rachunki i oszczędzić nawet kilkaset złotych rocznie.

1/6
1) Wyłączaj tak, by wyłączyć
Według danych publikowanych przez organizację ekologiczną WWF, w każdym polskim domu średnio cztery urządzenia elektryczne działają w trybie stand-by. Chodzi o telewizory, dekodery, odtwarzacze DVD i tak dalej. Stand-by jest sygnalizowany świecącą się diodą i umożliwia szybkie włączenie sprzętu (np. pilotem). I choć na pierwszy rzut oka telewizor wówczas nie działa, to wciąż pobiera energię elektryczną – właśnie po to, by być gotowym do szybkiego uruchomienia. Według wyliczeń firmy Energa, urządzenia te zużywają rocznie w Polsce ponad 800 mln złotych. To oznacza, że w przeciętnym gospodarstwie domowym każdego roku marnuje się około 60 zł, tylko przez stand-by. Miejsc, gdzie wycieka energia elektryczna, a za nią pieniądze z portfela, jest dużo więcej.
Wydatki związane z trybem czuwania najłatwiej jest ograniczyć. Po prostu trzeba tak wyłączać urządzenia, by faktycznie były wyłączone. Wbrew pozorom, nie jest to wcale takie trudne. Większość urządzeń ma fizyczny przycisk służący do całkowitego wyłączenia, jeszcze łatwiej robić to gdy mamy np. cały zestaw RTV wpięty do listwy. Wychodząc z domu jednym ruchem wyłączamy wówczas telewizor, odtwarzacz, dekoder, amplituner, konsolę i co tylko jeszcze będzie tam stało.
Wyjeżdżając na dłużej (np. na weekend czy na urlop) warto pomyśleć też o całkowitym wyłączeniu routera i innych urządzeń działających w domu. Ciekawostką jest np., że niektóre komputery stacjonarne podłączone do prądy cały czas zasilają gniazda USB, warto pilnować i tego. Tak samo podłączona stale do prądu drukarka – może nas ona kosztować kilkadziesiąt złotych rocznie. Jeśli nie korzystamy z niej kilka razy dziennie, warto rozważyć całkowite odłączanie.
Ważne jednak, by nie przesadzać. W oszczędzaniu na prądzie chodzi bowiem o to, by obniżenie rachunków odbywało się bez obniżenia komfortu życia domowników. Jeśli dekoder telewizji satelitarnej potrzebuje na uruchomienie się od zera dziesięciu minut, a z telewizji korzystamy codziennie, to wyłączanie go na czas pobytu w pracy może być przesadą.
statystyki
  • zaq2(2016-03-15 09:23) Odpowiedz 10

    Żarówki LED owszem, ale nie droższe niż kilkanaście złotych, już można mnóstwo takich znaleźć. I tak na każdą jest 2 lata gwarancji, wystarczy zachować paragon. Co do zużywania prądu przez ładowarki po naładowaniu telefonu, to większej głupoty dawno nie słyszałem. Przydałoby się kogoś poradzić przez wypisaniem takich głupot albo kupić miernik prądu za 50zł i sprawdzić samemu. Gdzie niby miałby uciekać ten marnowany przez ładowarkę prąd, jeśli bateria w telefonie jest już naładowana i obwód zostaje odcięty? Pewnie ucieka w powietrze, tworząc pole elektromagnetyczne szkodzące kotom sąsiada... ;) Polecam wyłączanie pralki z gniazdka - to przynosi oszczędności nie tylko na prądzie, ale i na czasie pracy pralki :)

  • Energizer(2016-03-18 11:32) Odpowiedz 00

    Ładowarki do telefonów mają w sobie wbudowany transformator, którego strona pierwotna pobiera zawsze jakąś określoną ilość energii. Rozumiem, że sprawdzał Pan czy płynie w tym obwodzie prąd przy pomocy tego miernika za 50 zł? Widocznie był wadliwy, bo nawet najzwyklejszy miernik poboru energii z marketu za kilkanaście złotych pokaże ciągłe zużycie. Tyczy się to wszystkich zasilaczy - do TV, laptopa itd. Jednak nie to jest największym problemem, tylko ryzyko pożaru, które pojawia się przy stałym podłączeniu bardzo często chińskiej ładowarki. Pozdrawiam i proszę o więcej rozwagi podczas pisania niesprawdzonych komentarzy.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze