Terroryści kontra sport. Oto najgłośniejsze zamachy w historii

autor tekstu:Maciej Miłosz  Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
5 czerwca 2016 godz: 06:55

Ponad 50 meczów, w czasie których można podłożyć bombę. Miliony fanów, z których każdy może stanowić potencjalne zagrożenie. A jeszcze zanim się skończą piłkarskie mistrzostwa Europy Euro 2016 rozpocznie się we Francji największy i najbardziej znany na świecie wyścig kolarski Tour de France.

1/6
Francja 2016
większe zdjęciazobacz miniaturyźródło: ShutterStock
Przy liczącej kilka tysięcy kilometrów trasie pojawić się może nawet kilkanaście milionów widzów. Strzec ich ma ponad 20 tys. ludzi, w tym jak podało Polskie Radio po raz pierwszy w historii jednostki antyterrorystyczne Żandarmerii. By utrudnić życie potencjalnym zamachowcom rząd francuski już w kilka godzin po listopadowym zamachu w Paryżu wprowadził stan wyjątkowy. Oznacza to, że w miejscach publicznych takich jak m.in. szkoły czy uniwersytety można zobaczyć znacznie więcej patroli wojsk i policji (zmobilizowano ponad 100 tys. funkcjonariuszy). Zakazano też wycieczek szkolnych, a wycieczki uniwersyteckie nie mogą się odbywać z wykorzystaniem transportu publicznego. Wzmocniono także kontrole na granicach. Co chyba najważniejsze, policja może przeszukiwać mieszkania i domy bez nakazów sądowych. Służby mogą też stosunkowo łatwo stosować areszt domowy w stosunku do podejrzanych. Pod ściślejszą kontrolą jest także organizowanie demonstracji. Od tej pory stan wyjątkowy francuski parlament przedłużał już trzykrotnie – obecnie obowiązuje on do końca lipca.
Mimo to w ostatnich dniach niemieckie służby wywiadowcze ostrzegały, że ryzyko zamachów we Francji podczas Euro jest duże, a celem mogą być m.in. poszczególne reprezentacje piłkarskie. W sumie trudno się dziwić – terroryści regularnie wybierają imprezy sportowe jako cele zamachów. Oto kilka najgłośniejszych.
statystyki

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze