Azja zbroi się na potęgę. Oto największe kontrakty wojskowe w regionie

autor tekstu:TL  Źródło:Bloomberg
21 września 2016 godz: 06:40 | Aktualizacja: 2016-12-01 15:40:25.268853+01

Spory terytorialne i ekspansja wojskowa Chin oraz ambicje nuklearne Korei Północnej, skłaniają kraje całego regionu do coraz większych inwestycji w siły zbrojne. Oto krótki przegląd największych kontraktów wojskowych w regionie (z wyłączeniem Chin), które były lub będą zawarte.

1/11
Chiny przeznaczają na modernizacje armii coraz większe kwoty. Flota chińska jest największa w regionie. Nakłady na wojsko w Chinach rosną nieustannie od 1998 r. W 2015 Państwo Środka wydało na armię ponad 200 mld USD. Chińczycy są obecni na Morzu Wschodniochińskim i Morzu Południowochińskim. Flota Morza Północnego chroni Pekin i północne wybrzeże. Rosnąca potęga militarna Chin jest powodem do niepokoju dla krajów regionu, które, na miarę swoich możliwości, także modernizują swoje armie.
statystyki
 • nrn(2016-09-21 09:15) Odpowiedz 8516

  Panie ministrze Macierewicz, apeluję, zeby zajał się Pan czymś wiecej niż Smoleńskiem i negowaniem kontraktów zawartych przez PO. Przez rok nie zrobił Pan nic w kwestii dozbrojenia polskiej armii!!!!

  Pokaż odpowiedzi (4)
 • bbk2(2016-09-21 13:46) Odpowiedz 248

  Polacy wreszcie zaczynają się edukować w kwestiach służb specjalnych, inwigilacji społeczeństwa przez k () munist *czne rządy w PL po 1945, kłamstw i oszustw k () munist *cznego reżimu po 1945,,, Zwykli Polacy poznają pierwszy w swoim życiu co to jest geopolityka, rywalizacja międzynarodowa i gospodarcza, rywalizacja o wpływy polityczne i militaryzacja poszczególnych Państw... Rok 2015 przejdzie w PL do historii. Będzie on kiedyś w podręcznikach historii oznaczany jako początek upadku post s () w* eckiej zar * zy i ga () greny jaka rozprzestrzeniła się w organizmie Polaków przez ostatnie 70 lat ....

  Pokaż odpowiedzi (2)
 • tt(2016-09-21 10:30) Odpowiedz 2313

  Europa staje się peryferiami świata. Może nie trzecim światem ale co najwyżej drugim i lepiej nie będzie. Przypomina mi się gdy Tusk nie tak dawno mówił ,zachwycony Europą (szczególnie ue) że żyjemy w najbogatszym tworze tego świata. Niuans jest taki że bogactwo zostało wypracowane dawno temu. Dziś z dnia na dzień macie demoralizacje i powolny ale sukcesywny zmierzch zachodu. /Ci od minusów niech chociaż podadzą argumenty (jakieś perspektywy które mówią że będzie inaczej)

  Pokaż odpowiedzi (9)
 • bk2b(2016-09-21 12:01) Odpowiedz 1413

  Rosja już wkrótce straci Białoruś i obwód Kaliningradzki .... Ten największy terytorialnie kraj jest na skraju bankructwa politycznego, społecznego i ekonomicznego mimo posiadania tak dużych zasobów surowcowych.... Za parę lat dojdzie do tego że Kaliningrad w referendum ogłosi separatyzm od Rosji i pod kontrolą Zachodnich Państw ogłosi referendum o odłączeniu się od Moskwy i stowarzyszeniu z EU. To jest właśnie bankrutująca polityka Puciona.... Zet Es Er Er był sztucznym tworem "zbudowanym " terrorem i z powodu zacofania wschodu w rozwoju ekonomicznym i społecznym. Gdyby nie St () lin i pakt Libentrop Mołotow , II WŚ by nie wybuchła albo skończyła się po kilku miesiącach. Niemcy po zdobyciu Polski podpisując wcześniej ten pakt poczuli się nieśmiertelni. To był ich błąd.... Podobnie teraz , generując największe nadwyżki eksportowe w historii myślą że są niepokonani.... Jednak się mylą....

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • bbk2(2016-09-21 14:23) Odpowiedz 1312

  Białoruś odwraca się od Rosji...!!! Łukaszenka panicznie boi się swoich narodowców którzy walczyli w D () nbasie i teraz są gotowi w każdej chwili wrócić na Białoruś przeszkoleni i zaprawieni w boju.... Do akcji włączają się też USA które negocjują nowe pożyczki i umowy gospodarcze z tym Wschodnio Europejskim krajem.... Brawo Duda !!! Brawo PIS...!!! Polityka izolująca Moskwę której Polska jest jednym z głównych orędowników zaczyna przynosić efekty.... Putin dostał już ultimatum od Zachodu... Może sobie budować gigantyczną K () reę Płn bis, ze swoimi ziomalami na swoim terenie ale Białoruś , Ukrainę obwód Kaliningradzki i inne byłe republiki będzie musiał pozostawić w spokoju.... To nie przypadek że Ukraina spodziewa się zniesienia wiz do EU jeszcze tej jesieni... Dla Polski będzie to krótko trwały wstrząs bo albo pojawi się u nas jeszcze więcej Ukraińców albo ci którzy tutaj już są, wyjadą dalej do pracy na czarno do krajów zachodnich gdzie stawki są kilka razy większe ... Jednak nasz kraj nie ma innego wyjścia.... Obrona kolejnego kraju Białorusi , przed Rosja będzie automatycznym zabezpieczeniem Krajów Bałtyckich, Polski i Ukrainy przed przyszłymi uderzeniami z kierunku wschodniego z Moskwy... Wolna Białoruś i Ukraina spowoduje że Rosja stanie się krajem Azjatyckim i będzie zmuszona przenieść swoje interesy do Azji.... Tylko gdzie je przeniesie jeżeli Chiny chcą budować Jedwabny Szlak ... i będą naciskać Rosję spychając ją na Syberię.... Wszystko wskazuje na to co powiedział ostatnio Kwach... Rosja już niedługo zrezygnuje ze swojej imperialnej i agresywnej polityki i powoli wejdzie w struktury NATO i Unii Europejskiej.... Nie ma innego wyjścia.... 140 mln rozrzuconych na takim obszarze ludzi, to za mało aby utrzymać "mocarstwo" Ten kraj jest już stracony.... Jeżeli pójdzie na współpracę z USA i Zachodem może jeszcze obronić wiele swoich interesów. Jeżeli pójdzie w zaparte, .... przegra wszystko.....

 • HSB(2016-09-21 12:59) Odpowiedz 133

  to, że ktoś kupuje 3 statki i 10 samolotów, nie znaczy, ze zbroi się na potęgę. Jakby 2000 samolotów kupował, to by oznaczało. Jaką wojnę można zrobić jak się ma 20 samolotów po 100 mln za sztukę i strzela rakietami po milion za sztukę. Rozwalić 2 mosty i 10 samochodów? To już ISIS robi większe szkody za pomocą ciężarówki.

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • hahaha(2016-09-21 11:36) Odpowiedz 101

  Pakistan f16 za 700 mld $ jakies drogie te mysliwce

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • byrcyn(2016-09-21 10:13) Odpowiedz 83

  Wojna jest nieunikniona, choćby na zmiany klimatyczne (migracje) i przeludnienie świata; pytanie jest tylko kiedy i na jaką skalę ?!

 • bbk2(2016-09-21 13:43) Odpowiedz 52

  Polacy wreszcie zaczynają się edukować w kwestiach służb specjalnych, inwigilacji k () munist *cznych rządów w PL po 1945, kłamstw i oszustw k () munist *cznego reżimu po 1945,,, Zwykli Polacy poznają pierwszy w swoim życiu co to jest geopolityka, rywalizacja międzynarodowa i gospodarcza, rywalizacja o wpływy polityczne i militaryzacja poszczególnych Państw... Rok 2015 przejdzie w PL do historii. Będzie on kiedyś w podręcznikach historii oznaczany jako początek upadku post s () w* eckiej zar * zy i ga () greny jaka rozprzestrzeniła się w organizmie Polaków przez ostatnie 70 lat ....

 • Adams(2016-09-21 19:33) Odpowiedz 413

  Czyżby to już przygotowania do spełnienia sie 3 tajemnicy fatimskiej?

 • Tytus(2016-09-21 23:00) Odpowiedz 42

  Największym zagrożeniem Chiny są dla... Rosji. Po prostu są obecnie znacznie sliniejszym gospodarczo krajem - ich PKB przekracza rosyjski juz kilkunastokrotnie. Będzie to miało ogromne konsekwencje dla rosyjskiego Dalekiego Wschodu i Syberii - wprawdzie trudno przyjać, że zostana zaanektowane przez Chiny (jednak Rosja to potega nuklearna!), jednak w praktyce rejony te bedą coraz bardziej grawitować ku Chinom, co zresztą juz się dzieje. Bowiem w wielu rejonach wschodniej Rosji JUŻ DZIŚ inwestycje chińskie przewyzszają rosyjskie/centralne. Co bedzie za pare-kilkanaście lat, gdy dysproporcje między Chinami i Rosją jeszcze bardziej sie pogłębią?

 • ed70(2016-09-21 21:25) Odpowiedz 20

  Szkoda, że żadnego z tych kontraktów nie zrealizuje Polska.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze