Im wyżej rozwinięty kraj, tym zwrot ze studiowania mniejszy

autor tekstu:Anna Wittenberg  Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
28 września 2016 godz: 05:55 | Aktualizacja: 2016-09-28 11:01:18.337316+02

Polak po studiach może zarobić o 62 proc. więcej, niż gdyby miał jedynie maturę. To więcej niż średnia OECD.

1/6
Studenci, długi
większe zdjęciazobacz miniaturyźródło: ShutterStock
Studia w Polsce wciąż są bardzo ważne na ścieżce kariery – jak pokazuje najnowszy raport OECD „Education at a Glance 2016”, wciąż jesteśmy w czołówce, jeśli chodzi o odsetek osób po studiach w grupie do 34. roku życia. Polska należy do państw, w których doszło do największego sukcesu edukacyjnego. Uplasowaliśmy się też na drugim miejscu w OECD wśród państw, w których był aż tak widoczny skok generacyjny: w pokoleniu 25–34-latków jest o 28 proc. osób lepiej wykształconych niż w pokoleniu ich rodziców. I dobrze, bo według raportu Polska nie radzi sobie z zatrudnieniem pracowników po szkole zawodowej. U nas 28 proc. takich osób nie ma pracy (bezrobocie lub stan nieaktywny). W Szwecji – 11 proc., w Islandii tylko 8 proc.
statystyki
 • zdrowko(2016-09-29 09:11) Odpowiedz 50

  Mam doktorat. Pracuje od 15 lat. W całym moim życiu nikt nie pytał o dyplom, o żaden dyplom. Zmieniałem prace 5 razy, dziesiątki rozmów. Magisterski odebrałem 2 lata po obronie, tylko dlatego, ze rodzice chcieli go w końcu zobaczyć. Wszystko czego sie nauczyłem, nauczyłem sie sam, nie ze studiów. Gdybym nie miał studiów, a praca by wymagała wyższego wykształcenia, wpisałbym to do CV i udawał, ze mam wyższe. Jak prezydent komunista. Tylko, ze ja głupi nie jestem.

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • zdrowko(2016-09-29 09:17) Odpowiedz 50

  cd... Do pierwszej pracy po doktoracie, pierwszego dnia jechałem autobusem. Autobus podjechał na przystanek a na nim było napisane: "Kieruj tym autobusem razem z nami. Pierwsza pensja XX. Doświadczenie i prawo jazdy na autobus nie wymagane." To XX było dokładnie = mojej pensji po doktoracie, tylko jakbym wybrał kierowanie autobusem,nie zmarnowałbym pieniędzy i 10 lat na uniwerku. Pomyślałem, ktoś mnie tu oszukał. - To jest prawdziwa historia. Mamy bankę edukacyjna. Ludzie zostali oszukani co do wartości ich wykształcenia.

 • M4N4(2016-09-28 10:46) Odpowiedz 50

  Inżynier budownictwa pracując w biurze projektowym zarobi mniej niż kurier jeżdżący busem. Zaś inżynier pracujący na budowie zarobi podobnie jak ten kurier z tym, że dłużej pracuje w ciągu dnia, czyli de facto i tak ma niższą stawkę godzinową... Chory kraj

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze