Co łączy, a co dzieli kraje Grupy Wyszehradzkiej? Zobacz porównanie czterech gospodarek

autor tekstu:Witold Gadomski  Źródło:obserwatorfinansowy.pl
6 października 2016 godz: 06:45 | Aktualizacja: 2016-10-12 16:34:37.383302+02

Przez lata grupa Wyszehradzka była raczej pojęciem geograficznym niż politycznym. Między krajami grupy następuje obecnie zbliżenie polityczne. Czy możliwe jest pogłębienie także integracji gospodarczej? By odpowiedzieć na to pytanie, warto przyjrzeć się gospodarkom czterech państw grupy.

1/11
PKB krajów V4
większe zdjęciazobacz miniaturyźródło: Materiały Prasowe
Grupa Wyszehradzka (czasami używa się skrótu V4) powstała po spotkaniu 15 lutego 1991 prezydentów Polski i Czechosłowacji oraz premiera Węgier na zamku w węgierskim mieście Wyszehrad. Miejsce spotkania nawiązywało do spotkań w tym mieście królów Polski, Czech i Węgier w 1335 i 1338 roku.

Po rozpadzie Czechosłowacji trójkąt wyszehradzki zamienił się w czworokąt – Polska, Węgry, Czechy i Słowacja – ale relacje między czterema państwami nie były wolne od rywalizacji. W ostatnich miesiącach nastąpiło jednak zbliżenie i kraje wyszehradzkie starają się stworzyć w ramach Unii Europejskiej blok, mający w różnych sprawach wspólne stanowisko.

Warto przyjrzeć się gospodarkom czterech państw, ocenić ich dotychczasowy rozwój i powiązania.
statystyki
 • greg(2016-10-06 09:54) Odpowiedz 62106

  Masz w pelni racje. Powinnismy isc droga ukrainska lub bialoruska oraz naturalnie znacjonalizowac wszystko co nie jest poprzybijane gwozdziami do podlogi . Lak to mowil wieszcz - "a imie jego czterdiesci i cztery". 1944 - niech zyje PKWN , eeehhhm..... PIS :D

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • Amator(2016-10-06 10:47) Odpowiedz 580

  Ciekawe jest porównanie rentowności obligacji. Zobaczcie za ile Czechy pozyskują pieniądze a za ile my.

 • MrKuba65(2016-10-06 10:01) Odpowiedz 4719

  Czemu skrzętnie unikacie tematu minimalnej kwoty egzystencji biologicznej w Polsce i jak to się ma od kwoty wolnej od podatku ? Może ktoś rzetelnie opisze dlaczego państwo nie potrafi oddać pieniędzy obywatelowi wcześniej wpłacanych regularnie w ramach ZUS i wypłaty uzależnia od wpłat bieżących. Jaka jest ilość wpłacających na ZUS i nigdy nie dożywających do wieku emerytalnego ? Dlaczego wciska się kit o tym że dzieci muszą swoimi składkami umożliwić wypłatę świadczeń i co stało się ze składkami które odprowadzali wcześniej ich rodzice ? Strach komformizm , wazeliniarstwo w stosunku do polityków ? Dlaczego BANK Światowy wypowiada się o wieku emerytalnym w Polsce ?

 • fdg3232(2016-10-06 14:20) Odpowiedz 3296

  Za 3 lata po rządach PISu będziemy gorsi nawet od Rumunii :(

 • oko(2016-10-06 09:50) Odpowiedz 1857

  @wwd Nie zgodzę się z Tobą. Pokaż mi kraj, w którym właściciele montowni rozwinęli ją do niezależnych ośrodków projektowo badawczych. Chiny są akurat przykładem przeciwnym do tych krajów. Chiny licencjonowały wszystko nakazując zakładanie spółek JV z lokalnymi firmami przejmując legalnie lub nie od nich technologię i korzystając z efektu skali już na własny rachunek i gromadzili kapitał. Centrum decyzyjne i cała wartość dodana zawsze pozostanie w macierzystym kraju bo tylko tak ma pewność ochrony prawnej i wsparcie całego - własnego państwa. Dodaj do tego że większość korpo francuskich i niemieckich jest bezpośrednio lub pośrednio (landy, powiązania rodowe właścicieli) w rękach państwowych. Chiny, Korea, Japonia to są przykłady krajów, na których wzoruje się teraz Morawiecki próbując coś zrobić z tym co zostało po 27 latach kolonializmu zachodnich finansistów. Lepiej dla nas żeby mu i nam się to udało.

  Pokaż odpowiedzi (2)
 • oko(2016-10-06 08:56) Odpowiedz 1665

  Ciekawe porównanie: Słowacja i Czechy - PKB do wielkości eksportu. Eksport stanowi ok. 90% ich PKB. Tzn,. że są całkowicie uzależnieni od eksportu. Większość tego stanowią pewnie zagraniczne montownie produkujące na eksport. Czyli te państwa nie mają kompletnie własnej gospodarki, tak zostały skolonizowane. Gdy dodać do tego, że niemal cały sektor finansowy jest w obcych rękach to mamy przykład państwa teoretycznego, do którego prostą drogą prowadziły nas rządy neoliberałów z PO Nowoczesnej.

  Pokaż odpowiedzi (4)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze