Nadchodzi rewolucja. Oto pięć scenariuszy przyszłego rynku pracy

autor tekstu:Źródło:obserwatorfinansowy.pl
9 października 2016 godz: 06:01 | Aktualizacja: 2016-10-10 12:05:49.818093+02

Jak może wyglądać praca przyszłości? Próbuje to pokazać raport, który przedstawia pięć - czasem wykluczających się – scenariuszy. Każdy z nich jest odpowiedzią na inny czynnik zmian: technologiczny, społeczny, ekonomiczny, polityczny i środowiskowy. – Dzieci urodzone po 2007 roku będą żyć średnio 104 lata, i więcej. Trudno wyobrazić sobie, że na emeryturę zaczną przechodzić w wieku 60 lat – mówiła Natalia Hatalska, autorka raportu, w czasie sopockiego EFNI. – Starzejące się społeczeństwo to pierwszy istotny czynnik zmian rynku pracy – społeczny.

1/5
Praca, wysiłek, biznes
większe zdjęciazobacz miniaturyźródło: ShutterStock
Working Forever
To pierwszy możliwy scenariusz – pracować będziemy przez całe życie, czemu sprzyjać będzie wydłużający się okres jego trwania.

Autorka zakłada, że – przy założeniu, że ludzkie życie będzie trwało nieokreślenie długo – można także uznać, że dotychczasowy trójetapowy model (edukacja – praca – emerytura) przestanie funkcjonować.

Ludzkie życie składać się będzie raczej z kilku następujących po sobie żyć, gdzie praca, edukacja i odpoczynek będą się nawzajem przenikać.
statystyki
 • olo(2016-10-09 15:09) Odpowiedz 92

  To jeszcze proszę przytoczyć inne statystyki-o przewidywanym wzroście zachorowań,w okresie następnych 20 lat,na choroby cywilizacyjne:nowotwory,cukrzycę,depresję. A także o postępującym ociepleniu klimatu i będącym konsekwencją tego ocieplenia,wzroście migracji ludzkich z południa na północ planety. Mokry sen "pracodawcy" że za kilka-kilkanaście lat będą sami freelacerzy,zachwyceni takim stylem życia i nie wyobrażający sobie innego,nie wytrzymuje konfrontacji z niepodważalnym faktem coraz bardziej malejącej ilości zasobów wody pitnej,ziemi zdatnej pod uprawę i powietrza zdatnego do oddychania. Za kilkadziesiąt lat czeka nas przyszłość,którą można sobie obejrzeć w filmie pt."Zielona pożywka".

 • doker(2016-10-10 09:23) Odpowiedz 60

  @piniusz - to własnie dlatego ludziom ogranicza się dostęp do lekarza. Czyli polityka działa. A co do rynku pracy, to dążymy do stanu jak na starych amerykańskich filmach. Wszyscy będziemy najemnikami za grosze, od czasu do czasu. W Ameryce robotnicy tłoczyli się w dokach, z za bramy wychodził "pan", wskazywał palcem: ty, ty i ty. A reszta dzisiaj jeść nie będzie.

 • piniusz(2016-10-10 07:33) Odpowiedz 30

  w ciągu ostatnich 2 lat,na 10 znanych mi osób,4 nie doczekało emerytury czyli 65 lat-rak wylew,inna przyczyna

 • Qłality(2016-10-10 21:04) Odpowiedz 00

  50-60 lat temu, w świecie zachodu pracująca głową rodziny utrzymywała bliskich. Na skutek rosnącej wydajności produkcji przewidywano, że za pół wieku ta sama głową rodziny wystarczy że będzie pracować zaledwie 4h. Fakt jest taki, że bogactwo się kumuluje u jednostek sztucznie napędzaną konsumpcją. Współczesne niewolnictwo.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze