Czy i jak spłacić pożyczkę przed terminem?

autor tekstu:Źródło:Inne
22 października 2016 godz: 16:16 | Aktualizacja: 2016-10-25 14:50:19.465752+02

Wcześniejsza spłata zobowiązania kojarzy nam się przede wszystkim ze zmniejszeniem kosztów, ale w finansach liczą się szczegóły. Sprawdź, co powinieneś zrobić, zanim zdecydujesz się na taki krok.

1/5
kredyty, finanse osobiste
większe zdjęciazobacz miniaturyźródło: ShutterStock
Jak wynika z kwartalnego raportu Biura Informacji Kredytowej „Kredyt Trendy” z września tego roku 15,1 mln Polaków posiada zobowiązania w bankach czy SKOK-ach. Rośnie liczba osób zaciągających pożyczki także poza bankami. W bazach BIK liczba takich osób w pierwszym półroczu 2016 r. zwiększyła się o 65 tys. (o 23%). Wyniki raportu w zestawieniu z danymi Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że aż 61% dorosłych Polaków sięga po kredyty i pożyczki, ale ile z nas spłaca je wcześniej? Jak wynika z analizy wonga.com 64% klientów tej firmy spłaca pożyczki przed czasem. O czym warto pamiętać, decydując się na taki krok?
Często, kiedy mamy przypływ gotówki, pierwszym i naturalnym krokiem jest spłacanie dotychczas zaciągniętych zobowiązań. Czy zawsze jest to ekonomicznie uzasadniony i dobry dla naszego budżetu wybór?
statystyki
 • Gaclan(2016-10-23 12:38) Odpowiedz 71

  W większości przypadków kredytów (konsumpcyjnych i hipotecznych) po prostu się opłaca wcześniej spłacić kredyt. Są jednak wyjątki: - mamy możliwość zainwestowania w taki instrument finansowy który nam daje większe zyski niż wszystkie opłaty bankowe (w dzisiejszych czasach trudno znaleźć coś takiego bez uwzględnienia sporego ryzyka) - obecna wysokość kapitału znacznie przewyższa wysokość kapitału początkowego (patrz kredyty we frankach i różnica kursowa, tej obecnej w relacji do tej po której zaciągany był kredyt) - wspominany w tym artykule przypadek, kiedy opłata za wcześniejszą spłatę jest wyższa od odsetek (w przypadku kredytu hipotecznego ogromna rzadkość) Z zapartym tchem czytam artykuły "specjalistów bankowych" na temat wcześniejszej spłaty. Są one bardzo tendencyjne, ponieważ nie jest w interesie banków promowanie poglądu, że na kredycie można również mocno zaoszczędzić, spłacając go wcześniej. Można jednak wziąć kalkulator i bardzo łatwo to przeliczyć i rozważyć czy nam się to opłaca.

 • DAn(2016-10-24 00:56) Odpowiedz 00

  @ Gaclan: Tak, dokładnie!

 • sfd(2016-10-23 22:04) Odpowiedz 01

  insert

 • sf(2016-10-23 22:04) Odpowiedz 00

  "insert"

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze