CETA: Wszystko, co musisz wiedzieć o handlu między Europą i Kanadą

autor tekstu:TL  Źródło:forsal.pl
16 listopada 2016 godz: 06:45

UE i Kanada podpisały umowę o wolnym handlu (CETA). Teraz porozumienie muszą ratyfikować poszczególne kraje członkowskie Wspólnoty, ale to może potrwać nawet kilka lat. Jednak część umowy, ta dotycząca wolnego handlu, wchodzi w życie już teraz. Zobacz, jak UE dotychczas handlowała z Kanadą.

1/6
Umowa o wolnym handlu pomiędzy Unią Europejską i Kanadą to szansa większego wykorzystania potencjału eksportowego wielu europejskich firm. CETA znosi bariery handlowe broniące dostępu do rynków partnerów gospodarczych po obu stronach oceanu. Dotychczas, pomimo istniejących barier, handel z Kanadą wyglądał bardzo obiecująco. Od 2005 r. UE jako całość sukcesywnie zwiększała obroty handlowe z Krajem Klonowego Liścia, notując nadwyżkę eksportu. Jak wyniki z danych Eurostatu, w ostatnim dziesięcioleciu wartość eksportu unijnych towarów do Kanady wzrosła o 51 proc., a importu o blisko 60 proc. W 2015 r. cała UE wyeksportowała za ocean towary za 35,2 mld euro, podczas gdy z Kanady sprowadziła towary warte 28,3 mld euro, notując dodatni bilans wymiany handlowej na poziomie 6,9 mld euro.
statystyki
 • Emigrant UK(2016-11-16 09:13) Odpowiedz 71

  Spokojnie. Na calym swiecie wielkie korpo (przez niejakiego Pana Szumlewicza nazywane normalnymi firmami...) "dymaja" cale panstwa miedzy innymi: koncerny tytoniowe, czy znana z bioinzynierii firma "na M". Ale na szcescie nasi rzadzacy zapoznali sie doglebnie ze wszystkimi kruczkami i "hakami" w umowie majacej z zalacznikami ponad 2000 stron, napisanej trudnym prawniczym jezykiem (podobno miejscami zle przetlumaczona na Polski...). I uchronia nas przed korporacjami. Jakos w przypadku PZU i firmy Eureko sie nie udalo i na mocy "UGODY" zaplacilismy 8,5 MILIARDA ZL !!!!!! Wiec dla czego mialoby byc inaczej w przyadku Kanadyskich korporacji... GMO juz pomijam.

 • George(2016-11-16 13:58) Odpowiedz 40

  Łamię sobie głowę nad jednym - umowa CETA liczy ponoć ponad 1000 stron. To jak ona może się nazywać umową o wolnym handlu? Raczej obrót handlowy pomiędzy UE a Kanadą będzie niezwykle drobiazgowo uregulowany. Gdyby miał to być wolny handel to umowa powinna zawierać raptem jedno zdanie: wolno handlować. I na tym koniec. A tu ponad 1000 stron.

 • mroje(2016-11-16 17:29) Odpowiedz 30

  Ciekawe ile to mała 35 mln Kanada może kupić od 450 mln Europejczyków!? I ile może sprzedać?

 • JJ(2016-11-17 01:12) Odpowiedz 10

  Polacy powinni teraz zbierac podpisy pod petycja o ogolnonarodowe referendum w sprawie zgody na CETA - tak jak sie dzieje np. w Holandii. Inaczej skonczymy pod butem korporacji, karmieni na sile rakotworczym GMO.

 • Krzysiek(2016-11-20 09:55) Odpowiedz 10

  mroje to nie Kanada nam zagraża tylko usa, które przez kanadę będzie eksportować swoje produkty do europy tak jak nafta zdestabilizowała gospodarkę usa, tak ta umowa może zdestabilizować gospodarkę europy

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze