Jednym z ważniejszych punktów dzisiejszego dnia był odczyt indeksu PMI dla przemysłu. Wstępne dane wskazują, że w kwietniu spadł on do 55,4 pkt, negatywnie zaskoczyły też dane z rynku nieruchomości.

Jednym z ważniejszych punktów dzisiejszego dnia był odczyt indeksu PMI dla przemysłu. Wstępne dane wskazują, że w kwietniu wyniósł on 55,4 pkt. wobec 55,5 pkt. w marcu (oczekiwania na poziomie 56 pkt.). Dane finalne poznamy na początku maja. Nie było to jednak jedyne negatywne zaskoczenie. Oczekiwaniom analityków nie sprostały także dane z rynku nieruchomości.

Spadek liczby sprzedanych nowych domów w marcu do poziomu 384 tys. z 449 tys. oznacza wynik o blisko 66 tys. mniejszy od konsensusu. Mniejsza okazała się być także liczba wniosków o kredyt hipoteczny. W tym tygodniu była ona o 3,3% mniejsza niż w poprzednim (4,5% wzrostu tydzień wcześniej). Osłabienie widoczne było zarówno w przypadku wniosków o nowe kredyty (-3%) oraz w przypadku wniosków o refinansowanie kredytu (-4%). Indeks wniosków o kredyty spadł już o 18% w stosunku do początku roku.

Spadki głównych indeksów na Wall Street

Niekorzystnych dane były głównym powodem, dla którego sesja w USA zakończyła się spadkami głównych indeksów. W przypadku S&P500 było to -0,2%, natomiast na DJIA oraz Nasdaq odpowiednio -0,1% oraz -0,8%. Istotne korekty zauważalne były zwłaszcza na spółkach powiązanych z rynkiem nieruchomości. Akcje Lennar straciły 0,6%, KB Home 1,2%, a Home Depot 1,4%. Pozytywnie wyróżniały się akcje niektórych spółek raportujących wyniki za I kwartał.

Reklama

Boeing dał dzisiaj zarobić inwestorom 2,4%. Zysk na akcję Boeinga wyniósł 1,76 USD przy przychodach na poziomie 20,5 mld USD (oczekiwano 1,56 USD i 20,2 mld) co oznacza wzrost zysków i przychodów r/r odpowiednio o 1,7% i 8,5%. Konsensus pokonany został także przez wyniki Dow Chemical. Wzrost zysków na akcję o 14,5% r/r do poziomu 0,79 USD podbudował inwestorów, którzy wyciągnęli kurs akcji o 1,2%.

Mieszane nastroje można było zaobserwować na rynku walutowym. Dolar osłabił się o 0,1% w stosunku do euro oraz umocnił się o 0,3% w stosunku do brytyjskiego funta. Stabilnie zachowywały się też metale szlachetne – ceny złota oraz srebra wzrosły o około 0,1%. Rentowność 10-letnich obligacji skarbowych nieznacznie wzrosła i wynosi teraz 2,68%.

>>> Klimat koniunktury w Polsce poprawia się - wynika z najnowszych danych GUS. Urząd opublikował wskaźniki, które sygnalizują większy optymizm przedsiębiorstw. Koniunktura w Polsce poprawia się