Przedstawiciele KGHM Polska Miedź, KGHM Cuprum Sp. z o.o., Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ oraz Miasta Wrocław podpisali list intencyjny dotyczący współpracy na rzecz integracji i efektywnego wykorzystania potencjału naukowego i badawczego znajdującego się w obszarze aglomeracji miasta Wrocław, poinformował KGHM.

Deklarowana współpraca polegać ma na realizacji wspólnych projektów B+R oraz zakłada możliwość ubiegania się i wspierania, w celu pozyskiwania funduszy unijnych na ich realizację.

"Naszym celem jest stworzenie innowacyjnego ekosystemu, który będzie integrował sektor małych i średnich przedsiębiorstw, duży przemysł, jednostki badawcze i fundusze kapitałowe wokół największych wyzwań stojących przed Europą w zakresie polityki surowcowej" - powiedział prezes KGHM Herbert Wirth, cytowany w komunikacie.

KGHM oraz KGHM Cuprum od lat poszukują nowych płaszczyzn i możliwości współpracy w celu opracowywania innowacyjnych rozwiązań w obszarze górnictwa i przeróbki rud miedzi. Centrum Badawczo-Rozwojowe KGHM Cuprum to kluczowe zaplecze B+R dla KGHM o blisko 50-letniej tradycji. Spółka uczestniczy w wielu projektach europejskich związanych z surowcami mineralnymi oraz kreuje nowe płaszczyzny do współpracy, czego przykładem jest zaangażowanie w Dolnośląski Klaster Surowcowy, koordynowanie Polskiej Platformy Technologicznej Surowców Mineralnych, czy aktywny udział w europejskim partnerstwie dla innowacji w obszarze surowców mineralnych (EIP on Raw Materials).

"Misją spółki jest tworzenie mostu pomiędzy nauką i przemysłem. Chcemy się zbliżać we współpracy z innymi jednostkami naukowymi, badawczymi i przedsiębiorstwami działającymi w ramach aglomeracji miasta Wrocław, co zobrazowane zostało podpisanym dziś listem intencyjnym o współpracy" - powiedziała prezes KGHM Cuprum Monika Hardygóra, cytowana w komunikacie.

Reklama

Zarówno grupa KGHM, jak i Wrocławskie Centrum Badań EIT+ intensywnie angażują się w budowę Wspólnoty Wiedzy i Innowacji (KIC) w sektorze surowcowym, którego wzmocnienie stało się jednym z priorytetów Unii Europejskiej. Jeszcze w tym roku mają zapaść decyzje w sprawie powołania KIC, którego jedyny polski oddział ma być ulokowany we Wrocławiu.

KGHM jest największym producentem srebra i ósmym procentem miedzi na świecie, posiadającym dostęp do 4. pod względem wielkości zasobów miedzi. Spółka posiada szerokie portfolio projektów eksploracyjnych, rozwojowych i produkcyjnych w Polsce, Niemczech, Kanadzie, Chile i USA.