"Dążąc do uzyskania racjonalnej stopy zwrotu z inwestycji oraz mając na względzie trudną sytuację na globalnym rynku ropy naftowej, spółka Lotos Petrobaltic zdecydowała o modyfikacji planów dotyczących modernizacji platformy 'Petrobaltic'. Jednocześnie spółka zapewnia, że pozostałe prace związane z uruchomieniem wydobycia ze złoża B8 są realizowane zgodnie z harmonogramem" - czytamy w komunikacie.

Prezes Lotos Petrobaltic i wiceprezes ds. poszukiwań i wydobycia Grupy Lotos Zbigniew Paszkowicz poinformował, że testowa produkcja ropy naftowej na złożu B8 zostanie uruchomiona jeszcze w tym roku.

"Z kolei realizację docelowego wydobycia, z wykorzystaniem modernizowanej platformy, przewidujemy od połowy 2016 roku. Jest to podyktowane głównie aktualnym - relatywnie niskim poziomem cen ropy naftowej - bezpośrednio wpływającym na opłacalność całego przedsięwzięcia" - tłumaczy Paszkowicz, cytowany w komunikacie.

Z związku z decyzją o zmianie zakresu modernizacji platformy "Petrobaltic", podpisana umowa na pierwotnie przewidywany zakres prac stoczniowych nie będzie wdrażana. Spółka podkreśla jednak, że zostały już przeprowadzone prace przygotowawcze do rozpoczęcia właściwego procesu przebudowy platformy. Prace zostały zrealizowane zgodnie z harmonogramem przez spółki MARS Shipyards&Offshore należące do Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Reklama

>>> Czytaj też: PGNiG i Lotos będą szukać ropy w północno-wschodniej Polsce

Przepisy ustawy o zamówieniach publicznych w sytuacji istotnej zmiany przedmiotu umowy obligują Lotos Petrobaltic do zamknięcia dotychczasowego postępowania i uruchomienia nowego przetargu, uwzględniającego zmodyfikowany zakres prac. Przetarg będzie zorganizowany przez należącą do Lotos Petrobaltic S.A. spółkę celową, która jest aktualnie posiadaczem koncesji produkcyjnej na złożu B8 oraz platformy Petrobaltic, wyjaśniono w materiale.

"Nowy proces rozpocznie się w przyszłym tygodniu. (…) Wszystkie firmy mogące wziąć w nim udział, zgodnie z przepisami ustawy o zamówieniach publicznych już teraz zapraszamy do współpracy" - powiedział prezes Lotos Petrobaltic.

Lotos podkreśla, że notowania cen ropy naftowej na rynkach światowych spadły na przestrzeni ostatnich 6 miesięcy o blisko 50% (spadek z 105 USD/bbl na początku sierpnia 2014r do 53 USD/bbl na koniec stycznia 2015r).

"Naturalnym jest, że taka sytuacja wymaga analizy opłacalności wszystkich planowanych i już realizowanych projektów inwestycyjnych koncernu, aby właściwie dostosować je do aktualnych warunków rynkowych. Zapewni to optymalną efektywność ekonomiczną realizowanych projektów, z korzyścią dla spółki i jej akcjonariuszy" - podsumowano w komunikacie.

W ub. tygodniu wiceprezes i dyrektor ds. ekonomiczno-finansowych Grupy Lotos Mariusz Machajewski poinformował agencję ISBnews, że w związku z trudną sytuacją na rynku surowcowym, Grupa Lotos może dokonać modyfikacji planów inwestycyjnych w segmencie wydobywczym. Jego zdaniem, może to być konieczne, ponieważ niskie ceny ropy mogą utrzymywać się nawet przez półtora roku.

Grupa Lotos jest zintegrowanym pionowo koncernem naftowym, który zajmuje się poszukiwaniem i wydobyciem ropy naftowej, jej przerobem oraz sprzedażą hurtową i detaliczną wysokiej jakości produktów naftowych. W 2013 r. Grupa Lotos odnotowała 28,6 mld zł skonsolidowanych przychodów.