"O 2 mld zł wzrosną przychody Polic z tytułu tej instalacji. To oznacza de facto podwojenie dzisiejszego potencjału, dzisiejszych przychodów Grupy Azoty Police" - powiedział dyrektor w zespole doradztwa biznesowego PwC Michał Nowacki podczas konferencji prasowej.

Moce produkcyjne projektowanej instalacji to 400 tys. ton, co uczyni ją największą tego typu jednostką w Europie. Możliwe jest również dalsze zwiększenie mocy.

"Bierzemy pod uwagę jednak jeszcze wyższą wydajność. Na dziś mamy 400 tys. ton, ale jako opcję traktujemy 500 tys. ton. Ten temat się finalizuje i w ciągu 30 dni ten temat zamkniemy" - powiedział prezes Grupy Azoty Zakładów Chemicznych Police Krzysztof Jałosiński.

Jak podkreślono, w Polsce występuje obecnie deficyt propylenu w wysokości 150 tys. ton. Popyt na ten produkt występuje też m.in. w Niemczech.

Reklama

Umowa z dostawcą technologii instalacji ma zostać podpisana w ciągu najbliższych 30 dni. Budowa rozpocznie się w 2016 r, natomiast uruchomienie instalacji przewidziane jest na rok 2019.

Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police ogłosiła dziś inwestycję pod nazwą "Instalacja do produkcji propylenu metodą PDH z infrastrukturą", która zostanie zrealizowana kosztem 1,675 mld zł. W ramach inwestycji powstanie także blok energetyczny i rozbudowany zostanie morski terminal chemikaliów.

Grupa Azoty zajmuje drugą pozycję w UE w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a takie produkty jak melamina, kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO czy biel tytanowa mają również silną pozycję w sektorze chemicznym znajdując swoje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu.