Best zamierza przedstawić najpóźniej w I kw. 2016 r. strategię na najbliższe lata dla nowej grupy, powstałej z połączenia spółki z Kredyt Inkaso. Strategia będzie zakładać m.in. umacnianie pozycji w Polsce i na rynkach zagranicznych, gdzie teraz obecne jest Kredyt Inkaso. Best zamierza także zwiększać zasięg terytorialny, poinformował ISBnews prezes Krzysztof Borusowski.

"Trwa konkretyzacja strategii, więcej będziemy w stanie powiedzieć w I kwartale przyszłego roku. Przedstawimy ją akcjonariuszom tak, aby mogli się z nią zapoznać przed walnym zgromadzeniem, decydującym o połączeniu" - powiedział Borusowski w rozmowie z ISBnews.

Dodał, że harmonogram połączenia z Kredyt Inkaso nie zmienia się i Best oczekuje, że fuzja prawna zakończy się na przełomie I i II kwartału 2016 roku, a połączenie operacyjne nastąpi do końca przyszłego roku.

Borusowski podkreślił, że połączona grupa Best będzie w stanie konkurować z największymi graczami, nie tylko na polskim rynku, gdzie będzie mieć niekwestionowaną pozycję nr 2. Zaznaczył, że połączone firmy - tylko przy prostym zsumowaniu bilansów - mają potencjał Kruka z końca 2013 roku, ale w stosunku do Kruka są niedowartościowane.

Obecnie Best i Kredyt Inkaso wraz z doradcą z tzw. wielkiej czwórki prowadzą prace, których celem jest wycena obu spółek. Będzie ona podstawą do wyznaczenia parytetu wymiany akcji.

Reklama

"Poddamy tę wartość ocenie inwestorów i pod głosowanie akcjonariuszy podczas walnego zgromadzenia. To pokaże nam także, jaki będzie free-float grupy. Obecnie Best ma 2,5% akcji w wolnym obrocie, więc trudno mówić o wycenie rynkowej naszych akcji" - podkreślił prezes.

Borusowski podkreślił, że Best od dłuższego czasu przygotowywał się do konsolidacji rynku i zakup Kredyt Inkaso bardzo dobrze wpisuje się w jego strategię wzrostu.

"Best stworzył solidną strukturę korporacyjną i ma bardzo silny zespół. Jesteśmy też w końcowej fazie budowy najnowocześniejszego systemu IT, na który przejdziemy w połowie 2016 roku i do którego zostanie także podpięta działalność Kredyt Inkaso. Mamy, jako Best, bardzo duże portfele wierzytelności. Z kolei Kredyt Inkaso, choć zarządza nominalnie mniejszymi portfelami, to zbudował silne kompetencje w obszarze wierzytelności telekomunikacyjnych i obecność na rynkach zagranicznych - jest silny w Rumunii, rośnie w Bułgarii i Rosji, a teraz właśnie wchodzi do Chorwacji" - powiedział prezes.

Dodał, że celem grupy jest wzrost zarówno w Polsce, jak i na rynkach zagranicznych, gdzie działa już Kredyt Inkaso. W planach są także nowe rynki europejskie.

"Nastawiamy się na ekspansję. Stopniowo od 2016 roku będzie uwalniał się nasz potencjał wzrostu przychodów, wynikający z połączenia. Mamy w bazie ponad 1,2 mln rekordów, Kredyt Inkaso ma ich ponad 800 tys. Połączenie tak dużych baz w naturalny sposób wpłynie na wzrost przychodów. Spodziewamy się stałego wzrostu spłacalności zobowiązań przez klientów" - podkreślił prezes.

W ocenie Borusowskiego, pozytywny wpływ na rozwój branży zarządzania wierzytelnościami i na wyniki grupy mogą mieć nowy podatek bankowy - ze względu na większą podaż portfeli bankowych - oraz program 500+, który wpłynie na lepszą spłacalność zobowiązań przez klientów detalicznych.

"Rynek wierzytelności bankowych jest cały czas mocny i na pewno w tym roku osiągnie rekordową wartość 15 mld zł. Ten poziom powinien utrzymać się również w kolejnym roku. Nowy podatek bankowy oznacza, że bankom nie będzie się opłacało trzymać nierentownych aktywów. Zobaczymy jeszcze jak ostatecznie ta ustawa zostanie sformułowana, jednak my oczekujemy pozytywnego wpływu na rozwój branży i połączonej grupy" - powiedział prezes.

Dodał, że nie bez znaczenia dla rozwoju w przyszłym roku jest także program 500+, który - w jego ocenie - może przełożyć się na wzrost siły nabywczej różnych grup społecznych.

"Myślę, że odczujemy ten pozytywny wpływ. Zawsze odczuwamy takie zjawiska, jak np. spadek bezrobocia, czy wzrost realnych dochodów, bo to przekłada się na spłacalność zobowiązań przez klientów detalicznych. Już teraz widzimy zdecydowaną poprawę" - podkreślił Borusowski.

Wskazał, że oprócz zmian legislacyjnych, branża wierzytelności podlega także silnym przegrupowaniom, wynikającym z trwających procesów konsolidacji.

"Rynek się konsoliduje i ta tendencja nabrała widocznego przyspieszenia w tym roku. W procesie jesteśmy my, oraz Kruk, który kupuje Presco. Na sprzedaż jest także GetBack i DTP. To tylko niektóre z transakcji, które są w trakcie lub mogą niedługo się zmaterializować"- powiedział prezes.

Dodał, że mniejsze podmioty na rynku mają cztery możliwości - połączenie z większą spółką, działalność w rynkowej niszy, przejęcie przez duże grupy międzynarodowe lub wygaszenie działalności wraz z wyczerpywaniem się posiadanych portfeli wierzytelności.

We wrześniu br. Best poinformował, że przejmie od funduszu Agio RB FIZ pakiet 29,4% akcji Kredyt Inkaso za 152 mln zł, a w niedługim czasie zwiększył udział do blisko 33%. Obecnie BEST jest największym akcjonariuszem Kredyt Inkaso. W listopadzie zgodę na dokonanie koncentracji polegającej na połączeniu Best oraz Kredyt Inkaso wydał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK).

Best specjalizuje się w obrocie i zarządzaniu wierzytelnościami nieregularnymi. Grupa inwestuje w portfele wierzytelności (przede wszystkim bankowe) z wykorzystaniem funduszy sekurytyzacyjnych oraz świadczy usługi windykacyjne na zlecenie - na rzecz banków, firm telekomunikacyjnych, energetycznych oraz innych podmiotów oferujących usługi masowe. Best jest spółką notowaną na warszawskiej giełdzie od 1997 r.

Kredyt Inkaso to firma zarządzającą portfelami wierzytelności. Spółka jest notowana na warszawskiej giełdzie od 2007 r. Działa w 4 krajach Europy Środkowo-Wschodniej, tj. w Polsce, Rosji, Rumunii i Bułgarii.