Polenergia uruchomiła w tym roku 99 MW zainstalowanych w lądowych farmach wiatrowych i dysponuje portfelem łącznie 245 MW zainstalowanej mocy, poinformował prezes Polenergii Zbigniew Prokopowicz.

"Mijający rok zamykamy sukcesami, dostarczając na rynek 99 MW mocy w farmach wiatrowych. Warto również podkreślić, że dzięki unikalnym kompetencjom i doświadczonemu zespołowi deweloperskiemu udało nam się zrealizować wspomniane projekty w szybszym tempie, niż początkowo zakładaliśmy w harmonogramach" - powiedział Prokopowicz, cytowany w komunikacie.

Dostarczone na rynek projekty będą beneficjentami systemu zielonych certyfikatów przysługujących na 15 lat, podano również.

"Dla położonej w województwie warmińsko-mazurskim farmy wiatrowej Skurpie (etap 1 - 36,8 MW, etap 2 - 6,9 MW) i w położonej w województwie kujawsko-pomorskim farmy wiatrowej Gawłowice (etap 2 6,9MW) spółka uzyskała ostateczną decyzję o pozwoleniu na użytkowanie. Jeszcze w tym roku Polenergia planuje uzyskać dla wspomnianych farm decyzje Urzędu Regulacji Energetyki o udzieleniu koncesji na produkcję energii elektrycznej" - czytamy w komunikacie.

Na początku stycznia 2016 roku spółka planuje również zakończenie wszelkich prac rozruchowych na farmie wiatrowej Mycielin (48 MW). Na wszystkich jednostkach wytwórczych tej farmy, zlokalizowanej w powiecie żagańskim w województwie lubuskim, Polenergia rozpoczęła już produkcję energii elektrycznej, podano także.

Reklama

"Dzięki zrealizowanym w mijającym roku projektom Polenergia stała się czołowym operatorem farm wiatrowych w Polsce, dysponując portfelem 245 MW zainstalowanej mocy (wicelider rynku, po PGE). Portfel ten będzie beneficjentem systemu zielonych certyfikatów, korzystając od stycznia 2016 roku z poprawionego mechanizmu ograniczającego podaż certyfikatów z produkcji wodnej i współspalania. Spółka dysponuje również drugim co do wielkości w Polsce portfelem rozwijanych projektów wiatrowych na lądzie, którego łączna moc wynosi 730 MW" - podsumowano w informacji.

Polenergia S.A. - notowana na GPW - jest pionowo zintegrowanym podmiotem specjalizującym się w realizacji projektów począwszy od wytwarzania energii elektrycznej ze źródeł konwencjonalnych i odnawialnych, przez dystrybucję energii elektrycznej oraz gazu, po sprzedaż i obrót energią i świadectwami pochodzenia.