Prezydent Andrzej Duda ma bardzo poważne zastrzeżenia, do niektórych poprawek zgłoszonych przez PiS, do innych zastrzeżeń nie ma - poinformował rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński po piątkowym spotkaniu Andrzeja Dudy z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim.

Tematem piątkowego spotkania były poprawki PiS do projektów prezydenta o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa.

"Pan prezydent przedstawił na piśmie prezesowi uwagi do poprawek zgłoszonych przez Prawo i Sprawiedliwości. Co do niektórych poprawek, które zgłosiło PiS pan prezydent ma bardzo poważne zastrzeżenia, co do innych zastrzeżeń nie ma" - podkreślił.

Łapiński nie chciał mówić o szczegółach dotyczących treści poprawek. Powtórzył tylko, że uwagi prezydenta do niektórych poprawek są "zasadnicze, czy nawet fundamentalne". "Do innych poprawek pan prezydent nie miał uwag" - dodał.

"Teraz pewnie Prawo i Sprawiedliwość będzie chciało to, co pan prezydent przedstawił przeanalizować" - mówił minister. Według niego można się spodziewać kolejnego spotkania prezydenta z prezesem PiS.

Reklama

Łapiński podkreślił, że atmosfera spotkania była dobra i pewnie będzie kontynuowana na kolejnym spotkaniu. Jak ocenił, piątkowa rozmowa przybliża do kompromisu i do tego, by projekty ustaw zgłoszone przez prezydenta, były w najbliższym czasie procedowane.

Piątkowe spotkanie Dudy i Kaczyńskiego było czwartym w sprawie zmian w wymiarze sprawiedliwości. Prezydent otrzymał poprawki PiS w zeszłym tygodniu. Nieznana jest ich treść.

W piątek rano doradczyni prezydenta, działaczka opozycji z czasów PRL Zofia Romaszewska oceniła w Radiu ZET, że "PiS gra nieczysto z prezydentem", a poprawki PiS "absolutnie" nie zasługują na zaakceptowanie. Według niej sprawiają one, że sytuacja "niemalże wraca do stanu pierwotnego", czyli sprzed prezydenckich wet do ustaw ws. SN i KRS autorstwa PiS.

Z kolei szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski mówił PAP przed piątkowym spotkaniem, że "prezydent jest otwarty na porozumienie z większością parlamentarną w sprawie projektów ustaw o reformie centralnych instytucji wymiaru sprawiedliwości". "Zależy mu bowiem na tym, aby zgłoszone przez niego projekty znalazły poparcie w parlamencie, a tym samym, aby reforma weszła w życie" - powiedział.

Prezydencki projekt ustawy o SN wprowadza m.in.: możliwość wniesienia do SN skargi na prawomocne orzeczenie każdego sądu, przepis by sędziowie SN przechodzili w stan spoczynku w wieku 65 lat z możliwością wystąpienia do prezydenta o przedłużenie orzekania oraz utworzenie Izby Dyscyplinarnej z udziałem ławników. Skargę nadzwyczajną do SN wnosiłoby się w terminie 5 lat od uprawomocnienia skarżonego orzeczenia; przez 3 lata mogłaby ona być też wnoszona w sprawach, które uprawomocniły się po 17 października 1997 r. Skargi nadzwyczajne miałyby być generalnie badane przez dwóch sędziów SN i jednego ławnika SN.

Projekt nowelizacji ustawy o KRS zakłada m.in., że obecni członkowie KRS-sędziowie pełnią swe funkcje do dnia rozpoczęcia wspólnej kadencji wszystkich członków Rady-sędziów, wybranych na nowych zasadach przez Sejm (dotychczas wybierały ich środowiska sędziowskie - PAP). Sejm wybierałby nowych członków KRS-sędziów większością 3/5 głosów na wspólną czteroletnią kadencję; w przypadku klinczu każdy poseł mógłby głosować w imiennym głosowaniu tylko na jednego kandydata spośród zgłoszonych. Kandydatów na członków KRS-sędziów mogłyby zgłaszać Sejmowi tylko: grupa co najmniej 2 tys. obywateli oraz grupa co najmniej 25 czynnych sędziów.

Rzeczniczka PiS: jesteśmy przekonani, że wszystko idzie ku porozumieniu

Jesteśmy przekonani, że wszystko idzie ku porozumieniu; w tej chwili będziemy analizować uwagi prezydenta Andrzeja Dudy do naszych poprawek; kolejne spotkanie odbędzie się najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu - powiedziała PAP rzeczniczka PiS Beata Mazurek.

W piątek wieczorem, po ok. 2 godz. zakończyło się czwarte już spotkanie prezydenta i prezesa PiS. Jego tematem były poprawki PiS do projektów prezydenta o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Ich treść nie jest dokładnie znana - wiadomo, że dotyczą m.in. rozwiązań na wypadek, gdyby Sejm nie zdołał (jak proponuje prezydent) większością trzech piątych głosów wybrać członków KRS-sędziów.

"Atmosfera tego spotkania była bardzo przychylna, jest chęć porozumienia" - powiedziała PAP Mazurek. Jak dodała w tej chwili PiS będzie analizować uwagi, które przedstawił prezydent Duda.

"Jesteśmy przekonani, że wszystko idzie ku porozumieniu i kolejne spotkanie najprawdopodobniej odbędzie się w przyszłym tygodniu" - dodała Mazurek.

Szczerski: Część poprawek PiS została ostatecznie uzgodniona

Część poprawek PiS do prezydenckich projektów ustaw o KRS i SN została ostatecznie uzgodniona, co do niektórych konieczne będzie jeszcze ustalenie ich ostatecznej treści - powiedział PAP szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski po spotkaniu prezydenta z prezesem PiS.

Piątkowe spotkanie Andrzeja Dudy z Jarosławem Kaczyńskim było czwartym poświęconym zmianom w wymiarze sprawiedliwości. Podczas dwugodzinnej rozmowy prezydent przekazał liderowi Prawa i Sprawiedliwości na piśmie swoje uwagi dotyczące propozycji PiS do jego projektów.

Tuż po spotkaniu rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński powiedział dziennikarzom, że Duda ma "bardzo poważne zastrzeżenia" do niektórych poprawek, "co do innych zastrzeżeń nie ma". Według niego można się spodziewać kolejnego spotkania prezydenta z prezesem PiS.

Prezydent pod koniec września zaprezentował własne projekty ustaw o KRS i SN - dwa miesiące po tym, jak zawetował dwie ustawy przygotowane przez rząd i PiS.

>>> Czytaj też: Cała Polska specjalną strefą ekonomiczną? Resort rozwoju konsultuje nowy projekt