BOŚ Bank: Wzrost PKB przyspieszy do 3,5% r: r w I kw. 2017 r.


Warszawa, 10.03.2017 (ISBnews) - Wzrost PKB przyspieszy do 3,5% r/r. w I kwartale 2017 r., a dynamika konsumpcji prywatnej utrzyma się powyżej 4% r/r w I połowie br., prognozują ekonomiści Banku Ochrony Środowiska (BOŚ).
"Nawet przy ryzyku jedynie okresowego charakteru silnego wzrostu zapasów, wyraźna i szeroka poprawa nastrojów gospodarczych, bynajmniej nie zapowiada spowolnienia w najbliższych miesiącach. Ponadto, opublikowane dane za styczeń oraz już zdecydowanie niższa statystyczna baza odniesienia wskazują, że nawet przy ograniczeniu wzrostów aktywności w ujęciu zmian kwartalnych roczna dynamika wzrostu PKB w I kw. wzrośnie w kierunku 3,5% r/r." - czytamy w raporcie miesięcznym banku.
W IV kw. 2016 r. wzrost PKB w Polsce przyspieszył do 2,7% r/r.
"W I poł. 2017 r. oczekujemy utrzymania podwyższonej dynamiki konsumpcji prywatnej (powyżej 4% r/r), na co wpływ będą miały opóźnione efekty przyspieszenia dynamiki dochodów gospodarstw domowych. Wyhamowania tej dynamiki oczekujemy jednak pod koniec 2017 r., stąd w całym br. oczekujemy niewielkiego wzrostu dynamiki konsumpcji prywatnej względem wyniku z 2016 r." - czytamy dalej.
Według analityków banku, poprawiająca się cały czas sytuacja na rynku pracy będzie stymulowała wyższe dochody i wydatki gospodarstw domowych, jednak należy pamiętać o wyjątkowej kumulacji czynników podwyższających realną dynamikę wzrostu dochodów gospodarstw domowych: rozpoczęcie wypłaty świadczeń w ramach programu "Rodzina 500+" (sam efekt utrzymania wypłat środków będzie utrzymywał wyższy poziom konsumpcji, niemniej nie utrzyma podwyższonej jej dynamiki), przyspieszenie wypłat dopłat bezpośrednich w ramach WPR za 2016 r. (bezprecedensowa skala kumulacji tych wypłat w IV kw. 2016 r.) i niska inflacja w l. 2015 – 2016 okresowo podwyższająca siłę nabywczą dochodów gospodarstw domowych.
"Czynnikiem ryzyka dla prognozy całorocznej dynamiki konsumpcji pozostaje kwestia opóźnień wpływu bardzo silnego impulsu dochodowego na wyniki konsumpcji. Jeżeli te opóźnienia są większe, mogą oznaczać jeszcze silniejsze przyspieszenie dynamiki konsumpcji w I poł. br." - czytamy także.
Analitycy szacują, że w miejsce wyższych na przełomie 2016 i 2017 r. rocznych dynamik cen żywności i paliw wejdą od II kw. wyższe dynamiki cen towarów i usług silniej zależnych od efektów cyklicznych.
"W trakcie 2017 r. oczekujemy systematycznego wzrostu inflacji CPI po wykluczeniu żywności, energii oraz pozostałych cen administrowanych z uwagi na: utrzymujący się już od kilku kwartałów solidny wzrost konsumpcji prywatnej, - odnotowane przyspieszenie dynamiki jednostkowych kosztów pracy, - oczekiwane w trakcie 2017 r. wyhamowanie deflacji cen importowanych (efekt globalnego ograniczenia deflacji). Przy powyższych założeniach inflacja CPI przez kolejne miesiące 2017 r. będzie oscylować w przedziale 1,5-2% r/r, przy prognozowanym średniorocznym indeksie cen na poziomie 1,7% r/r" - czytamy również.
Ich zdaniem, taka sytuacja może skutkować niepewnością rynkową co do perspektyw stóp procentowych w II poł. br.
"Nie wpływa to jednak na naszą prognozę stóp NBP (stabilizacja w 2017 r.) ze względu na naszą, niższą od projekcji NBP prognozę wskaźnika inflacji w 2017 r." - czytamy dalej.
(ISBnews)