W całej Unii Europejskiej w pierwszym kwartale 2014 roku koszty pracy wzrosły średnio o 1,2 proc. W Polsce wzrost ten był dużo szybszy.

Według najnowszych danych Eurostatu, urzędu statystycznego Unii Europejskiej, godzinowe koszty pracy wzrosły we wspólnocie o 1,2 proc. względem tego samego okresu 2013 roku. Godzina pracy w strefie euro była z kolei o 0,9 proc. droższa niż rok wcześniej.

Stanowi to spowolnienie tempa wzrostu względem trzeciego kwartału 2013 roku, kiedy koszty pracy w UE wzrosły rok do roku o 1,4 proc., a w strefie euro – o 1,6 proc.

Koszty pracy składają się z kosztów płacowych i pozapłacowych. W strefie euro te pierwsze wzrosły o 1,5 proc., a drugie zmniejszyły się o 0,8 proc. W całej UE wynagrodzenia za godzinę pracy wzrosły o 1,7 proc., a pozapłacowe koszty pracy spadły o 0,3 proc.

>>> Czytaj również: Koniec szans na wzrost? Obniżając koszty pracy, Hiszpania strzeliła sobie w stopę

Reklama

Wzrost kosztów pracy nastąpił w znakomitej większości państw UE. Największy miał miejsce na Łotwie (7 proc.), w Estonii (6,8 proc.), Rumunii (5,3 proc.) oraz w Polsce (4,2 proc.).

Duży spadek kosztów pracy miał miejsce na Cyprze (-6,9 proc.). W Chorwacji spadek wyniósł 1,7 proc., w Irlandii – 0,2 proc., a we Włoszech -0,1 proc.

Jeśli zwrócić uwagę na zmianę kosztów pracy w poszczególnych dziedzinach gospodarki, w całej UE wzrosły one o 1,1 proc. w przemyśle, o 1,9 proc. w budownictwie, o 1,6 proc. w usługach i o 0,6 proc. w działalności głównie niebiznesowej.

>>> Polecamy: Przejście kluczowego pracownika do konkurencji może doprowadzić firmę do bankructwa

ikona lupy />
Nominalne, godzinowe koszty pracy w całej gospodarce w poszczególnych krajach UE. Procentowa zmiana w porównaniu do tego samego kwartału poprzedniego roku. Źródło: Eurostat / Media