Gospodarka/Finanse publiczne

16.06.2018, 07:56

Przywileje twórców to dowartościowanie elit czy zbiorowe oszustwo? [OPINIA]

Coraz częściej zwracamy uwagę na dylematy etyczno-moralne związane z naszym systemem podatkowym. Czy słuszne jest zabieranie, poprzez dodatkowe podatki, bogatym i dawanie biednym? A jeśli tak, to czy przeznaczać te pieniądze na program 500+, czy może na poprawę warunków życia osób niepełnosprawnych i ich opiekunów. Bo na wszystko nie wystarczy. Tymczasem całkowicie poza zainteresowaniem opinii publicznej są nie mniejsze wątpliwości natury etyczno-moralnej związane z inną regulacją podatkową, która znajduje się w ostatniej fazie procedowania przez Sejm i Senat i wkrótce trafi na biurko prezydenta. Chodzi o rozszerzenie przywileju dla twórców związanego z możliwością skorzystania z 50 proc. ryczałtu na koszty uzyskania przychodu.

07.06.2018, 09:23

Czerwińska: Mamy bardzo wysoką, bo ponad 20-proc. dynamikę dochodów z PIT

Mamy bardzo wysoką dynamikę dochodów z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) oraz wysoką, bo ponad 20-procentową dynamikę podatku od osób fizycznych (PIT) - poinformowała w czwartek szefowa MF Teresa Czerwińska. Dodała, że jeśli chodzi dynamikę VAT to jest ona mniejsza.

06.06.2018, 05:55

Danina solidarnościowa, czyli nowy próg podatkowy

Rząd planuje wprowadzić daninę solidarnościową, która wspomoże niepełnosprawnych i ich rodziny kosztem bogatszej części społeczeństwa. Nowe obciążenia nie powinny mieć istotnego wpływu na całą gospodarkę, jednakże nowe obciążenie podatkowe dodatkowo komplikuje system podatkowy, co nie sprzyja przedsiębiorczości - pisze Michał Mordel z DM Michael/Ström.

03.06.2018, 14:08

Ekonomiści: niski wzrost dochodów z VAT nie powinien niepokoić - na razie

Niski wzrost dochodów budżetu z VAT od stycznia do kwietnia br., w porównaniu do dynamiki gospodarki, na razie nie powinien niepokoić – uważają ekonomiści, z którymi rozmawiała PAP. Jako przyczynę wskazują m.in. efekt bazy, czyli bardzo wysokie dochody z VAT w tym samym okresie zeszłego roku.

30.05.2018, 13:31

Niski wzrost, wysokie ryzyko. Na czym polega problem Włoch?

Niewiele wskazuje na to, żeby Włochy zwane „chorym człowiekiem Europy” miały poczuć się lepiej. Wczorajsze zawirowania na rynkach finansowych dowodzą, że niskie koszty obsługi długu, od których zależy stabilność budżetowa, nie są dane na zawsze.

Tylko na forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Najnowsze galerie>>