"W ocenie zarządu Marvipol S.A., segment motoryzacyjny ma potencjał, by w 2017 r. osiągnąć co najmniej kilkunastoprocentowy wzrost sprzedaży wolumenowej (sprzedaż British Automotive Polska S.A. do własnej i zewnętrznej sieci dilerów), do ponad 2 300 sztuk" - czytamy w raporcie kwartalnym.

Na początku maja br. spółka sygnalizowała, że British Automotive Polska (BAP) - generalny importer Jaguar Land Rover wchodzący w skład Grupy Marvipol - przekroczy tegoroczny plan, zakładający wzrost sprzedaży samochodów Jaguar i Land Rover o co najmniej kilkanaście procent w ujęciu rocznym.

"W ocenie zarządu Marvipol S.A., największy wpływ na wyniki segmentu motoryzacyjnego Grupy w perspektywie najbliższych 12 miesięcy mieć będą:

* rosnąca sprzedaż samochodów z dotychczasowej oferty, w tym modeli wprowadzonych do sprzedaży w 2015 i 2016 r.: Discovery Sport, Jaguar XE i Jaguar F-Pace,

* sprzedaż wprowadzonego do oferty w I kw. 2017 r. Land Rover Discovery piątej generacji oraz planowanych do wprowadzenia w II połowie 2017 r. do sprzedaży Range Rover Velar oraz Jaguar XF Sportbrake,

* rozwój segmentu usług serwisowych i sprzedaży części zamiennych,

* sytuacja na rynku walutowym" - czytamy dalej.

Segment motoryzacyjny Grupy Marvipol w I kw. 2017 r. wypracował 172,7 mln zł skonsolidowanych przychodów, tj. o 33% więcej niż przed rokiem. Zysk z działalności operacyjnej segmentu wzrósł o 125% r/r i wyniósł 17,1 mln zł.

W I kw. 2017 r. grupa zanotowała 35% wzrost wolumenu sprzedaży samochodów Jaguar Land Rover (sprzedaż British Automotive Polska S.A., generalnego importera do własnej i zewnętrznej sieci dilerskiej). Wolumen sprzedaży samochodów do użytkowników końcowych przez dilerów wchodzących w skład Grupy Marvipol wzrósł w I kw. 2017 r. o 26%, podano także w materiale.

"O dynamicznym wzroście sprzedaży wolumenowej w I kwartale przesądziły bardzo dobre wyniki sprzedaży najbardziej luksusowych modeli Land Rover (w szczególności Range Rover Sport) oraz wysoka sprzedaż modeli wprowadzone do sprzedaży w 2015 r. (Jaguar XE, Land Rover Discovery Sport) i w 2016 r. (Jaguar F-Pace)" - czytamy dalej.

W I kw. 2017 r. najlepiej sprzedającym się samochodem z oferty Jaguar Land Rover była sportowa wersja Range Rover, odpowiadająca za 25% sprzedaży, podczas gdy Discovery Sport wypracował 21% wolumenu sprzedaży BAP w I kw. 2017 r.

"Kluczowy wpływ na wypracowane w I kw. 2017 r. przychody segmentu motoryzacyjnego miał skokowy wzrost wolumenu sprzedaży na rynku polskim oraz zwiększenie sprzedaży eksportowej samochodów i części. Sprzedaż eksportowa została zapoczątkowana w 2016 roku i stanowi obecnie kilkanaście procent ogółu przychodów ze sprzedaży samochodów i części zamiennych. Po wprowadzeniu do oferty nowych modeli (m.in. Jaguar F-Pace) miks wartościowy sprzedawanych samochodów pozostał na podobnym poziomie co w analogicznym okresie roku poprzedniego. Czynniki te zaowocowały wzrostem rentowności operacyjnej do 10%, wobec 6% rok wcześniej" - wskazano także w raporcie.

Marvipol zdecydował o rozpoczęciu procesu podziału na dwa niezależne, notowane na rynku głównym GPW podmioty - deweloperski i motoryzacyjny. Plan podziału zakłada przeniesienie części działalności spółki funkcjonującej jako Marvipol Spółka Akcyjna Oddział w Warszawie i prowadzącej działalność deweloperską na spółkę Marvipol Development S.A. Z kolei pozostała część działalności spółki - zarządzanie spółkami zależnymi z branży motoryzacyjnej - pozostanie w majątku Marvipol S.A., która docelowo zmieni firmę na British Automotive Holding.

Marvipol jest notowany na GPW od 2008 r.

(ISBnews)