"Projektowana ustawa ma na celu umożliwienie restrukturyzacji i wcześniejszej spłaty długu jednostek samorządu terytorialnego oraz wzmocnienie mechanizmów prawnych służących zwiększeniu ich bezpieczeństwa finansowego" - napisano.

Projektowana zmiana ma umożliwić w praktyce restrukturyzację i wcześniejszą spłatę długu JST poprzez umożliwienie spłaty istniejącego zadłużenia nowym długiem o niższych kosztach obsługi, czy też własnymi środkami finansowymi (np. nadwyżką budżetową z lat poprzednich).

"W efekcie JST, które zaciągnęły zobowiązania, będą mogły je spłacić lub zamienić na bardziej korzystne, co jest uzasadnione z ekonomicznego punktu widzenia" - napisano.

Projektowane zmiany mają uwzględniać przy wyliczaniu indywidualnego wskaźnika zadłużenia, te zobowiązania, które wywołują skutki ekonomiczne podobne do umowy pożyczki lub kredytu. Ma to na celu wyeliminowania obchodzenia wskaźnika zadłużenia poprzez korzystanie z takich instrumentów, które nie są objęte wskaźnikiem zadłużenia.

Reklama

"Obecnie nie są uwzględniane zobowiązania, które wywołują skutki ekonomiczne podobne do umowy pożyczki lub kredytu (m.in. niestandardowe instrumenty finansowania). Niektóre jednostki samorządu terytorialnego, w celu „obchodzenia” wskaźnika zadłużenia, korzystają z takich instrumentów, na co wskazują organy nadzoru" - napisano. (PAP)