Polska pomoże Ukrainie w przeprowadzeniu reformy samorządowej. Prezydent Bronisław Komorowski powiedział na konferencji prasowej, że reforma ta jest alternatywą dla federalizacji naszego wschodniego sąsiada, co proponuje Rosja.

Zdaniem prezydenta Komorowskiego odejście od formuły państwa unitarnego, albo budowanie autonomii poszczególnych regionów oznacza osłabienie lub wręcz rozbicie Ukrainy.

Bronisław Komorowski podkreślił, że właśnie reforma samorządowa, ale też administracyjna i ustrojowa była głównym tematem jego wczorajszych rozmów ze stroną ukraińską w Genewie. Podkreślił, że przyszłość Ukrainy rozstrzygnie się w ramach debaty, która przede wszystkim toczyć się musi wewnątrz Ukrainy. Rolą Polski jest pomoc w opracowaniu zmian.

W tym celu został powołany zespół ekspercko-rządowy pod przewodnictwem Marcina Święcickiego, który pracuje z Ukraińcami nad reformą samorządową.

Rozmowy w Genewie dotyczyły również przyszłej konstytucji Ukrainy. Obecnie trwają prace nad jej przygotowaniem. Również tu Polska zadeklarowała swoją pomoc.

Reklama

"Zaproponowałem uzupełnienie zespołu ekspertów o konstytucjonalistów i propozycja ta została przyjęta" - powiedział Bronisław Komorowski na konferencji zorganizowanej po spotkaniu w Genewie.

W rozmowach uczestniczyli przedstawiciele Ukrainy i Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych i Rosji. Uzgodniono, że wszystkie uzbrojone grupy na terenie Ukrainy mają zostać rozwiązane, a okupujący budynki administracyjne i użyteczności publicznej lub place mają rozejść się do domów. Osoby, które dostosują się do tych zaleceń mają mieć zagwarantowaną amnestię. Nadzór nad realizacją porozumienia ma przejąć misja OBWE. Uznano też za konieczne rozpoczęcie narodowego dialogu, który objąłby wszystkie regiony Ukrainy.

>>> Ukraińscy separatyści nie zgadzają się z porozumieniem genewskim