Jak wynika z najnowszych danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w I kwartale 2014 roku lekarze wypisali Polakom ponad 4,6 mln zwolnień lekarskich. Najwięcej zaświadczeń obejmowało 5 dni nieobecności w pracy (ponad 486 tys. druków). Bardzo często L4 wypisywane były też na 7 dni (429 tys.) oraz 14 dni (365 tys.).



Najpowszechniejszą przyczyną absencji Polaków w pracy jest ostre zakażenie górnych dróg oddechowych. W pierwszych trzech miesiącach tego roku choroby tego typu były powodem wypisania ponad 451 tys. zwolnień lekarskich. Średnia długość takiego zwolnienia wynosiła 5 dni.

Na drugim miejscu w rankingu najczęstszych przyczyn zwolnień lekarskich znajduje się opieka położnicza w czasie ciąży (ponad 324 tys. zaświadczeń). W pierwszym kwartale 2014 roku ciężarne Polki brały średnio 22 dni zwolnienia lekarskiego. To najwięcej ze wszystkich chorób będących przyczynami L4. Eksperci alarmują jednak, że powodem zwolnień w tej grupie rzadko jest choroba. Czytaj więcej tutaj.

Reklama

Trzecie miejsce w zestawieniu najczęstszych dolegliwości Polaków zajmują zaburzenia korzeni rdzeniowych i splotów nerwowych - odpowiadają za ponad 309 tys. zwolnień lekarskich. Średnia długość takiego L4 to 11 dni.

Jak wynika z obowiązujących przepisów Kodeksu Pracy, pracownicy mają prawo do otrzymywania wynagrodzenia od pracodawcy przez pierwsze 33 dni przebywania na zwolnieniu lekarskim. W przypadku osób po 50. roku życia jest to 14 dni. Po upływie tego czasu niezdolni do pracy otrzymują zasiłek z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Zobacz tutaj, na jakie wynagrodzenia mogą liczyć chorzy.



>>> Polecamy: Poradnik: jak zatrudnić pracownika – formalności i obowiązki pracodawcy