Nieruchomości/Mieszkania

25.06.2018, 06:50

Dlaczego polskie mieszkania drożeją wolniej niż w innych krajach UE?

Już od dłuższego czasu pojawiają się informacje o tym, że polski rynek mieszkaniowy jest jednym z najstabilniejszych w całej Europie. Dzięki najnowszym danym Eurostatu można przekonać się, czy to prawda. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl oprócz Polski przeanalizowali również inne kraje Starego Kontynentu. W niektórych tych państwach, wzrosty cen mieszkań (napędzane m.in. tanim kredytem), stwarzają zagrożenie dla stabilności gospodarczej.

22.06.2018, 06:49

Powiaty, w których nie buduje się nowych mieszkań. Dlaczego odstraszają deweloperów?

Wyniki niedawnej analizy portalu RynekPierwotny.pl wskazują, że w 2017 r. miała miejsce aktywizacja wielu mniejszych rynków deweloperskich (np. olsztyńskiego oraz bydgoskiego). Pomimo tej pozytywnej zmiany, na mapie Polski nadal znajdziemy liczne powiaty, w których praktycznie nie powstają mieszkania deweloperskie. Dlaczego pewne części naszego kraju odstraszają deweloperów?

21.06.2018, 06:03

Polacy kupują najwięcej nowych mieszkań w Europie. Dlaczego?

Niemal co druga złotówka wydawana przez Polaków na mieszkania trafia na konta deweloperów. To najwyższy wynik w historii i najwyższy w gronie dużych krajów UE – wynika z analizy Open Finance opartej o dane europejskiego urzędu statystycznego. Rosnące ceny mieszkań mogą rodzimy wynik jeszcze poprawić.

08.06.2018, 06:15

W 29 krajach mieszkania są już droższe niż przed kryzysem

Za domy w Ameryce trzeba już płacić więcej niż u szczytu ostatniej hossy. Podobnie jest w Niemczech, Francji, Chinach, Kanadzie czy Australii – wynika z danych zebranych przez Open Finance. W Polsce wciąż „za metr” płacić trzeba mniej niż w 2007 roku, ale już niedługo może się to zmienić.

02.06.2018, 09:06

Gdzie kupimy 1 mkw. mieszkania za 700 zł?

Eksperci RynekPierwotny.pl niedawno przygotowali dla portalu Forsal.pl analizę dotyczącą ekstremalnie tanich nieruchomości (np. mieszkań z Sycylii sprzedawanych za 1 euro). W nawiązaniu do tego ciekawego tematu rodzi się pytanie, czy w Polsce również mamy do czynienia z tematem bardzo niskich cen nieruchomości mieszkaniowych.

30.05.2018, 06:21

Kupujesz mieszkanie? Musisz o tym pamiętać!

O czym należy pamiętać kupując mieszkanie na rynku pierwotnym i wtórnym? Oto 5 wybranych faktów odnośnie każdego z segmentów mieszkań przygotowane przez sieciową agencję Metrohouse i portal RynekPierwotny.pl.

26.05.2018, 06:30

Soboń: Efektem specustawy może być spadek cen mieszkań

Specustawa jest kluczowa, jeżeli chcemy uruchomić pod inwestycje mieszkaniowe nowe tereny Skarbu Państwa lub przekształcić szybko tereny samorządowe - powiedział PAP wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń. Dodał, że efektem projektowanej specustawy może być spadek cen mieszkań.

25.05.2018, 05:55

Gdzie pękną „mieszkaniowe bańki”?

Niski poziom stóp procentowych w połączeniu z globalnym ożywieniem gospodarczym, stwarza sprzyjające warunki dla szybkich wzrostów cen domów i lokali. Właśnie dlatego wiele rynków już odrobiło cenowe spadki, które miały miejsce po eskalacji globalnego kryzysu w 2008 r.

21.05.2018, 17:12

Rekordowa liczba rozpoczętych budów mieszkań. 30-proc. gigantyczny wzrost

W kwietniu inwestorzy budownictwa rozpoczęli realizację blisko 23 tys. mieszkań, co stanowi najlepszy rezultat w historii pierwotnego segmentu rodzimej mieszkaniówki - zauważył ekspert portalu RynekPierwotny.pl. Jarosław Jędrzyński. To o 30 proc. więcej niż w analogicznym miesiącu ub. roku.

17.05.2018, 10:49

Jakie domy kupują Polacy?

O zakupie domu decyduje cały wachlarz czynników. Jedni wolą stare domy z duszą, inni nowoczesne wille, a jeszcze inni małe klimatyczne siedliska. Jakie domy cieszą się największym zainteresowaniem na rynku wtórnym i pierwotny?

10.05.2018, 05:40

Kiedy najbardziej poprawiły się warunki mieszkaniowe w Polsce?

W świetle danych statystycznych, z roku na rok poprawiają się warunki mieszkaniowe Polaków. Tempo pozytywnych zmian niestety dość mocno wahało się w poprzednich latach. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili zatem sprawdzić, czy wzrost gospodarczy istotnie wpływa na takie wskaźniki jak np. metraż pozostający do dyspozycji przeciętnego Polaka. Wyniki tej analizy pokazują nam ciekawe zależności ekonomiczne.

Tylko na forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Najnowsze galerie>>