czytaj e-DGP
  • Raport: Gaz łupkowy w Polsce

PGNiG próbuje pozyskać metan z pokładów węgla kamiennego w Gilowicach

2016-09-08

"W projekcie Gilowice wykorzystamy doświadczenie z technologią szczelinowania, które zdobyliśmy podczas poszukiwania gazu w złożach w złożach łupkowych" - powiedział Woźniak. Dodał, że teraz w Polsce wydobywany jest tylko tzw. coal mine methane, czyli metan uwalniany z pokładów węgla podczas eksploatacji górniczej.»

Wzrost cen energii i uzależnienie od Zachodu. <strong>Polską</strong> energetykę czekają chude lata

Wzrost cen energii i uzależnienie od Zachodu. Polską energetykę czekają chude lata

2016-07-27

Autorzy twierdzą, że węgiel będzie po 2020 r. wypierany przez gaz. Elektrownie gazowe najlepiej bowiem nadają się do współpracy z OZE. „Gaz pełni kluczową rolę w kontekście zmniejszenia emisji CO2 i rosnącej ekspansji niestabilnych OZE.»

...  rozdziału o energii w TTIP, Amerykanie niechętni. Co to oznacza dla <strong>Polski</strong>?

... rozdziału o energii w TTIP, Amerykanie niechętni. Co to oznacza dla Polski?

2016-07-14

Dla Polski to szczególnie ważny temat. Polscy politycy i eksperci zajmujący się tą tematyką od dawna opowiadali się za osobnym rozdziałem w porozumieniu, który obejmowałby nośniki energetyczne. Polska liczy bowiem na to, że dzięki liberalizacji w dostępie do surowców z USA mogłaby sprowadzać np. gaz z łupków, zmniejszając zależność od Rosji.»

PGNiG chce wydobywać metan z kopalń węgla

PGNiG chce wydobywać metan z kopalń węgla

2016-07-08

Metan zawarty jest w gazach kopalnianych (coal mine methane - CMM) i w pokładach węgla (coal-bed methane - CBM). W przypadku CMM gaz uwalniany w trakcie wydobycia węgla jest ujmowany pod ziemią lub z powietrza wentylacyjnego.»

UE uniezależnia się od rosyjskiego <strong>gazu</strong>. Gazprom musi przygotować odpowiedź

UE uniezależnia się od rosyjskiego gazu. Gazprom musi przygotować odpowiedź

2016-06-10

"Po 2022 roku Polska będzie kupować będzie kupować gaz na rynku spotowym, najprawdopodobniej też rosyjski, jeśli cena będzie adekwatna, a dostawy będą realizowane przez ten sam gazociąg.»

Słowacja: Trwają przygotowania do budowy gazociągu z Polski

2016-06-09

Partnerem projektu ze strony polskiej jest spółka Gaz-System. Według wcześniejszych szacunków wydatki na sam rurociąg na terenie Słowacji pochłonęłyby ponad 100 mln euro, ale pełny koszt nowego połączenia, które trzeba będzie zintegrować z polską siecią przesyłową, to ponad 530 mln euro.»

Szyszko: Przyjęcie unijnego pakietu klimatycznego będzie kosztować <strong>Polskę</strong> 20 mld zł

Szyszko: Przyjęcie unijnego pakietu klimatycznego będzie kosztować Polskę 20 mld zł

2016-05-11

O świadomości ówczesnych elit niech świadczy to, że premier Tusk w relacji z Brukseli mówił, że Polska odniosła ogromny sukces" - dodał szef resortu środowiska. Minister mówił, że koalicja PO-PSL przekonywała wówczas, że Polska na tym zarobi, że dostaniemy tyle samo pieniędzy co za rządów premiera Kazimierza Marcinkiewicza, kiedy negocjowany był budżet europejski na lata 2007-2013.»

Prezes PGNiG: Inwestycja w <strong>Polską</strong> Grupę Górniczą będzie zyskowna w 2020 roku

Prezes PGNiG: Inwestycja w Polską Grupę Górniczą będzie zyskowna w 2020 roku

2016-05-09

Wiceprezes PGNiG Bogusław Marzec powiedział, że 500 mln zł, które PGNiG zadeklarowało jako wkład kapitałowy w Polską Grupę Górniczą, nie zostanie wypłacone od razu, lecz w trzech transzach. W pierwszej, podczas której PGNiG Termika objęła 15,7 proc. udziałów PGG za 361,1 mln zł, drugiej - 16,6 proc. za 83,3 mln zł, co ma nastąpić do 3 listopada 2016 roku oraz trzeciej (17,1 proc. udziału za 55,6 ...»

PGNiG zdecyduje o losach projektu łupkowego po szczelinowaniu w Wysinie

2016-05-09

Szczelinowanie na odwiertach Wysin-2H i Wysin-3H ma rozpocząć się 6 czerwca br. "Jeśli ta inwestycja wykaże mierne wyniki, to zawiesimy projekt łupkowy, natomiast jeśli wyniki będą wystarczająco dobre, to będziemy kontynuować na innych odwiertach" - powiedział Woźniak podczas konferencji prasowej.»

KE skarży <strong>Polskę</strong> ws. odwiertów, rząd nie podziela zarzutów

KE skarży Polskę ws. odwiertów, rząd nie podziela zarzutów

2016-04-29

Według resortu, w Polsce przeprowadzenie oceny oddziaływania na środowisko jest obligatoryjne dla wydobywania kopalin ze złoża. "Wprowadzono także obiektywne kryteria uznawania odwiertów wiertniczych za potencjalnie oddziałujące na środowisko"»