czytaj e-DGP
  • Raport: Gaz łupkowy w Polsce

Prezes PGNiG: Chcemy zapewnić sobie wiarygodne i stabilne źródła gazu

2016-11-18

"Szukamy źródeł gazu, które są absolutnie wiarygodne i absolutnie przewidywalne. Takimi są na przykład źródła norweskie. Pewnie będziemy produkować więcej, jak dokonamy akwizycji. Nowych dużych odkryć ani gazu, ani ropy się nie spodziewamy"»

Szyszko: porozumienie klimatyczne ONZ zabezpiecza nasze interesy (opis)

2016-11-15

"Zasoby przyrodnicze mają stymulować rozwój gospodarczy i to jest priorytet tego rządu. Polska to unikat, posiadamy to, czego nie posiada jednocząca się Europa - ogromne zasoby tradycyjnych źródeł energii, jak węgiel kamienny, brunatny, zasoby to unikat, posiadamy to, czego nie posiada jednocząca się Europa - ogromne zasoby tradycyjnych źródeł energii, jak węgiel kamienny, brunatny, zasoby gazu łupkowego...»

USA: Ambasadorzy siedmiu krajów apelują do Kongresu ws. eksportu LNG

2016-11-15

"Działające terminale LNG w Świnoujściu w Polsce oraz w Kłajpedzie na Litwie (...) są zdolne przyjmować oraz w Kłajpedzie na Litwie (...) są zdolne przyjmować gaz z USA" - podkreślono.»

PGNiG rozpoczęło szczelinowanie hydrauliczne w pokładach węgla w Gilowicach

2016-11-03

PGNiG ma doświadczenie w stosowaniu techniki szczelinowania hydraulicznego w skalach łupkowych i zamierzamy zastosować je w pokładach węgla. Uzyskany z węgla metan jest pełnowartościowym surowcem.»

Prasa: Nord Stream 2 może zostać objęty sankcjami

2016-10-18

Prócz tego zarzuca się Gazpromowi, że rezygnacja z tranzytu gazu ... do załamania się gospodarki ukraińskiej" - wskazuje gazeta. Przypomina, że Nord Stream 2, podobnie jak Turecki Potok, gazociąg po dnie Morza Czarnego do europejskiej części Turcji, ma powstać do końca 2019 roku.»

PSL: na temat CETA musi odbyć się poważna debata

2016-10-15

Dodał, że "trzeba pokazać plusy i minusy i podjąć decyzję najpierw w Polsce, a później wprowadzać w życie". "Dyskusja, decyzja, działanie, a nie działanie bez decyzji parlamentu polskiego"»

PGNiG próbuje pozyskać metan z pokładów węgla kamiennego w Gilowicach

2016-09-08

"W projekcie Gilowice wykorzystamy doświadczenie z technologią szczelinowania, które zdobyliśmy podczas poszukiwania gazu w złożach w złożach łupkowych" - powiedział Woźniak. Dodał, że teraz w Polsce wydobywany jest tylko tzw. coal mine methane, czyli metan uwalniany z pokładów węgla podczas eksploatacji górniczej.»

Wzrost cen energii i uzależnienie od Zachodu. <strong>Polską</strong> energetykę czekają chude lata

Wzrost cen energii i uzależnienie od Zachodu. Polską energetykę czekają chude lata

2016-07-27

Autorzy twierdzą, że węgiel będzie po 2020 r. wypierany przez gaz. Elektrownie gazowe najlepiej bowiem nadają się do współpracy z OZE. „Gaz pełni kluczową rolę w kontekście zmniejszenia emisji CO2 i rosnącej ekspansji niestabilnych OZE.»

...  rozdziału o energii w TTIP, Amerykanie niechętni. Co to oznacza dla <strong>Polski</strong>?

... rozdziału o energii w TTIP, Amerykanie niechętni. Co to oznacza dla Polski?

2016-07-14

Dla Polski to szczególnie ważny temat. Polscy politycy i eksperci zajmujący się tą tematyką od dawna opowiadali się za osobnym rozdziałem w porozumieniu, który obejmowałby nośniki energetyczne. Polska liczy bowiem na to, że dzięki liberalizacji w dostępie do surowców z USA mogłaby sprowadzać np. gaz z łupków, zmniejszając zależność od Rosji.»

PGNiG chce wydobywać metan z kopalń węgla

PGNiG chce wydobywać metan z kopalń węgla

2016-07-08

Metan zawarty jest w gazach kopalnianych (coal mine methane - CMM) i w pokładach węgla (coal-bed methane - CBM). W przypadku CMM gaz uwalniany w trakcie wydobycia węgla jest ujmowany pod ziemią lub z powietrza wentylacyjnego.»