czytaj e-DGP
  • Raport: Sytuacja na Ukrainie

UE: Jest porozumienie w sprawie zniesienia wiz dla Ukraińców

2017-02-28

Gdy wejdzie ona w życie, obywatele Ukrainy, którzy mają paszporty biometryczne, będą mogli wjechać do UE bez wizy na 90 dni w ciągu pół roku w celach biznesowych, turystycznych czy rodzinnych. "Liberalizacja wizowa dla Ukrainy to ważny krok, który pomoże społeczeństwu Ukrainy w reformach poprzez zbliżenie ludzi i budowanie mostów ponad granicami.»

Kraje UE zatwierdziły zniesienie wiz dla Gruzinów

2017-02-27

Komisja Europejska już wiosną 2016 roku uznała, że Gruzja, a także Ukraina spełniły warunki liberalizacji wizowej i zaleciła zniesienie obowiązku wizowego. Kraje UE zwlekały z decyzją m.in. ze względu na obawy przed wzrostem imigracji z tych dwóch państw.»

Merkel potwierdza plan zwiększenia wydatków na wojsko do 2 proc. PKB

Merkel potwierdza plan zwiększenia wydatków na wojsko do 2 proc. PKB

2017-02-25

Jej zdaniem wobec kryzysu na Ukrainie oraz zagrożenia ze strony islamskich terrorystów Niemcy muszą pokazać, że można na nich polegać. Merkel ostrzegła polityków przed przeciwstawianiem wydatków na wojsko wydatkom na cele socjalne.»

PIP: w 2015 r. budżet stracił na nielegalnym zatrudnieniu ponad 6 miliardów

2017-02-24

Jak powiedział PAP Giedrojć, według ocen PIP w 2016 roku sytuacja wyglądała podobnie. Według Głównego Inspektora Pracy nielegalne zatrudnienie jest przejawem nieuczciwej konkurencji. "Uczciwi pracodawcy i przedsiębiorcy, legalnie zatrudniający pracowników i opłacający związane z tym daniny publiczne, nie zawsze są w stanie konkurować z tymi, którzy tego nie robią"»

Ambasador Litwy: bardzo ważne jest to, że Polska i Litwa są w NATO (wywiad)

2017-02-24

Widzimy, co dzieje się na wschodzie Ukrainy, a także w Kaliningradzie. W tym roku zostaną przeprowadzone przez Rosję i Białoruś ofensywne ćwiczenia wojskowe Zapad, które budzą nasz niepokój. Najważniejsza jest jednak solidarność krajów NATO.»

Polityka Trumpa wobec Zachodu i Rosji - najwcześniej za kilka miesięcy (analiza)

2017-02-24

Ładem międzynarodowym zachwiały już wypowiedzi Trumpa po wyborach, kiedy podobnie jak w kampanii mówił o NATO jako sojuszu „przestarzałym”, chwalił Brexit, zachęcając tym inne kraje europejskie do występowania z UE, i chwalił prezydenta Rosji Władimira Putina mimo rosyjskiej agresji na Ukrainie i współudziału Rosji w brutalnej pacyfikacji opozycji w Syrii....»

Bezrobocie najniższe od 26 lat. Eksperci pod wrażeniem styczniowych danych

Bezrobocie najniższe od 26 lat. Eksperci pod wrażeniem styczniowych danych

2017-02-23

Ekspert podkreślił, że sytuację polskiego rynku pracy poprawia dopływ setek tysięcy pracowników ze Wschodu, szczególnie z polskiego rynku pracy poprawia dopływ setek tysięcy pracowników ze Wschodu, szczególnie z Ukrainy.»

Zapadem chcą postraszyć Zachód. Rosjanie u polskich granic, wielkie manewry wojsk

Zapadem chcą postraszyć Zachód. Rosjanie u polskich granic, wielkie manewry wojsk

2017-02-23

– W pracach nad koncepcją i scenariuszem ćwiczeń zostanie uwzględniona sytuacja związana ze zwiększeniem aktywności NATO w pobliżu granic Państwa Związkowego (Białorusi i Rosji – red.) – zapowiadał minister obrony Rosji Siergiej Szojgu w rozmowie z TASS. Do przerzutu wojsk ma być użytych 4 tys. wagonów, które teoretycznie mogą przewieźć nawet dywizję pancerną.»

Szczerski rozmawiał z senatorami USA m.in. o obecności wojsk USA w Polsce

2017-02-20

Według Szczerskiego, rozmowa dotyczyła też sytuacji w regionie i perspektyw pokoju na w regionie i perspektyw pokoju na Ukrainie. "Zapewniałem, że Polska jest zainteresowana tym, aby zgodnie z porozumieniami mińskimi doprowadzić do deeskalacji konfliktu na Ukrainie, a potem do pokojowego jego zakończenia.»

Francja: MSZ potępia decyzję Moskwy o uznaniu dokumentów Donbasu

2017-02-20

W tekście podkreślono, że Paryż chce, by Moskwa użyła swoich wpływów na rebeliantów na Ukrainie, by zapewnić wdrożenie porozumień z Mińska. "To jedyny sposób na zapewnienie trwałego rozwiązania kryzys na wschodniej Ukrainie"»