czytaj e-DGP
  • Raport: Sytuacja na Ukrainie
<strong>Sytuacja</strong> <strong>na</strong> <strong>Ukrainie</strong>: najbogatszy <strong>Ukrainiec</strong> występuje przeciwko prorosyjskim separatystom

Sytuacja na Ukrainie: najbogatszy Ukrainiec występuje przeciwko prorosyjskim separatystom

2014-05-21

sytuacji. Szef rządu zaznaczył, że w ciągu ostatniej doby doszło do przełomu na Wschodzie w związku z tym, że pochodzący stamtąd Rinat Achmetow zdecydowanie potępił separatystów. Rosyjskie władze oświadczyły, że jednostki biorące udział w ćwiczeniach przy granicy z Ukrainą mają wrócić do baz. Z informacji agencji RIA-Novosti, powołującej się na rosyjski MON, wynikało, że żołnierze po ćwiczeniach przygotowywali się do powrotu do swych baz. Sekretarz Generalny NATO oświadczył jednak, że nie ma ...»

<strong>Ukraina</strong> - NATO coraz bardziej zaniepokojone <strong>sytuacją</strong>

Ukraina - NATO coraz bardziej zaniepokojone sytuacją

2015-08-19

W ostatnich dniach doszło do ataków ze strony prorosyjskich separatystów na obiekty cywilne w okolicach Mariupola. Według OBWE, celem ostrzałów z broni ciężkiej byli także obserwatorzy organizacji. W obliczu zaostrzenia napięć na wschodzie NATO podkreśla, że konflikt należy rozwiązać środkami dyplomatycznymi, a nie przemocą i że “drogą do pokoju” jest pełne wprowadzenie w życie porozumienia z Mińska. Sojusz zwrócił także ponownie uwagę na to, że szczególną odpowiedzialność za rozwój sytuacji ...»

Szef NATO: sytuacja na wschodzie Ukrainy poważna; utrzymać sankcje na Rosję

2016-12-07

często naruszane jest zawieszenie broni - dodał. Wzywam wszystkie strony, by zdwoiły wysiłki na rzecz pełnej realizacji porozumień z Mińska. Pierwszym krokiem musi być natychmiastowe i pełne wstrzymanie ognia. Społeczność międzynarodowa musi naciskać na Rosję, by ta wypełniała swoje zobowiązania. Ze względu na to, że sytuacja na wschodniej Ukrainie jest tak poważna, ważne jest, by sankcje gospodarcze (wobec Rosji) były utrzymane - oznajmił szef NATO. Szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski ...»

<strong>Sytuacja</strong> <strong>na</strong> <strong>Ukrainie</strong> rozwija się. Podsumowanie wydarzeń

Sytuacja na Ukrainie rozwija się. Podsumowanie wydarzeń

2014-03-09

Ukrainy i niebieskie i żółte baloniki oraz hasła: Krym za pokojem, Kobiety Krymu przeciwko wojnie, Krym to Ukraina. Zebrani wznosili okrzyki nawołujące do wycofania z Krymu wojsk rosyjskich. Władimir Putin rozmawiał z zachodnimi przywódcami o sytuacji na Ukrainie. W rozmowie telefonicznej z kanclerz Niemiec Angelą Merkel prezydent Rosji powiedział, że celem działań władz Krymu jest ochrona uzasadnionych interesów mieszkańców półwyspu. Dodał, że decyzje podjęte przez krymski parlament są ...»

<strong>Na</strong> <strong>Ukrainie</strong> brakuje węgla. <strong>Sytuacja</strong> jest krytyczna

Na Ukrainie brakuje węgla. Sytuacja jest krytyczna

2014-12-05

Dlatego minister paliw i przemysłu węglowego Wołodymyr Demczyszyn podkreśla, że konieczne będzie ograniczenie produkcji prądu, a także jego wykorzystania przez odbiorców. Zdaniem ministra, tylko poprzez dobrowolne ograniczenie można ustabilizować system. Kilku elektrowniom węgla wystarczy zaledwie na 1-2 dni. Wyjściem byłoby przejście niektórych elektrociepłowni na mazut. Eksperci zwracają uwagę, że o tym, że będzie brakować węgla wiadomo było już od dawna, jednak władze nie podjęły żadnych ...»

<strong>Sytuacja</strong> <strong>na</strong> <strong>Ukrainie</strong>: wschód kraju w ogniu

Sytuacja na Ukrainie: wschód kraju w ogniu

2014-06-13

ukraińskiej granicy, zatrzymania przepływu broni na Ukrainę i wywarcia wpływu na prorosyjskich separatystów, by złożyli broń. W czwartek podobny apel pod adresem Moskwy wystosował szef Komisji Europejskiej. Jose Barroso po rozmowie telefonicznej z ukraińskim prezydentem podkreślał, że “niezwykle ważne jest to, aby Rosja przerwała wszelkie działania zbrojne’ w regionie i podjęła konkretne kroki ku osłabieniu napięć na Ukrainie. Ukraina wkrótce może zostać pozbawiona dostaw rosyjskiego gazu ...»

Przywódcy normandzkiej czwórki omówili sytuację na Ukrainie

2016-05-24

Francois Hollande, Władimir Putin, Petro Poroszenko i Angela Merkel, czyli tzw. normandzka czwórka, przypomnieli o ich zaangażowaniu na rzecz porozumień z Mińska i o ich determinacji uczynienia wszystkiego aby były one realizowane w całości i jak najszybciej - głosi komunikat opublikowany przez Pałac Elizejski. Czterej przywódcy za najpilniejsze uznali podjęcie wszelkich niezbędnych posunięć w celu umocnienia rozejmu na wschodzie Ukrainy, wycofania ciężkiej broni z rejonu konfliktu ...»

Bugaj: GPW zakładnikiem <strong>sytuacji</strong> <strong>na</strong> <strong>Ukrainie</strong>

Bugaj: GPW zakładnikiem sytuacji na Ukrainie

2014-08-11

stwierdził, że Rosja wyśle pomoc humanitarną na Ukrainę wyłącznie w sytuacji, gdy wszystkie zaangażowane strony zgodzą się na takie rozwiązanie. To jeszcze bardziej oddalało wizję inwazji na Ukrainę pod przykrywką pomocy humanitarnej. Ponadto pod sam koniec sesji Interfax cytując Siergieja Ławrowa, ministra spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej, doniósł, że szczegóły samej pomocy humanitarnej zostały ustalone z rządem ukraińskim. Nie wiadomo jednak ja ma ona wyglądać i czy rzeczywiście nie ...»

Konflikt <strong>na</strong> <strong>Ukrainie</strong>: <strong>sytuacja</strong> <strong>na</strong> Krymie jest wciąż napięta

Konflikt na Ukrainie: sytuacja na Krymie jest wciąż napięta

2014-03-03

wczorajszego posiedzenia państw NATO w Brukseli. Sekretarz generalny Sojuszu zapowiedział, że już niebawem może zostać zwołana w tej sprawie także Rada NATO-Rosja. Państwa NATO potępiły eskalację działań zbrojnych Rosji na Krymie i wyraziły głębokie zaniepokojenie wczorajszą zgodą rosyjskiego parlamentu na użycie armii na Ukrainie. Według krajów Sojuszu, działania zbrojne Rosji są pogwałceniem prawa międzynarodowego i są sprzeczne z zasadami Rady NATO-Rosja. Kilka krajów Sojuszu opowiedziało się dziś ...»

<strong>Sytuacja</strong> <strong>na</strong> <strong>Ukrainie</strong>: separatyści koncentrują siły <strong>na</strong> froncie

Sytuacja na Ukrainie: separatyści koncentrują siły na froncie

2015-03-23

Zgodnie ze słowami doradcy ukraińskiego Ministra Spraw Wewnętrznych Zoriana Szkiriaka, pojazdy zostały zaobserwowane w nocy z 22 na 23 marca. W skład kolumny wchodziło od dziesięciu do dwunastu czołgów. Jak twierdzi Szkiriak, separatyści koncentrują swoje siły w różnych punktach obwodów donieckiego i ługańskiego. Do przedstawicieli ukraińskich władz docierają też informacje, że w okolice linii frontu wracają nie tylko czołgi, ale również systemy rakietowe, broń przeciwpancerna i ...»