czytaj e-DGP
  • Raport: Sytuacja na Ukrainie
Polska niestałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ? "Szanse są ogromne"

Polska niestałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ? "Szanse są ogromne"

2016-09-27

Dodał, że prezydent Duda w swoich rozmowach przekonywał, że Polska jest "niezwykle istotnym krajem w obecnych geopolitycznych okolicznościach, w momencie, kiedy toczy się wojna na Ukrainie, kiedy Rosja łamie prawo międzynarodowe, zajmując Krym". "Głos Polski w RB ONZ dzisiaj byłby niezwykle istotny i miałby swoją wagę właśnie jako kraju graniczącego, kraju, który jest de facto największym i najważniejszym krajem w tej części Europy"»

Komisja PE za zniesieniem przez UE wiz dla Ukraińców

2016-09-26

"Wysłaliśmy bardzo jasny sygnał poparcia dla mieszkańców Ukrainy i władz tego kraju, który wzmocni nasze partnerstwo" - powiedziała po głosowaniu sprawozdawczyni PE w tej sprawie, centroprawicowa europosłanka z Bułgarii Marija Gabriel.»

Ukraina: Poroszenko wydał dekret o demobilizacji

2016-09-26

Poroszenko mówił wcześniej, że na razie kolejna fala mobilizacji nie jest przewidywana; podkreślał jednak, że może się to zmienić w razie zaostrzenia sytuacji na wschodzie na wschodzie Ukrainy.»

Pomysł Grupy Wyszehradzkiej ws. "elastycznej solidarności" zyskuje coraz większe poparcie

Pomysł Grupy Wyszehradzkiej ws. "elastycznej solidarności" zyskuje coraz większe poparcie

2016-09-25

"W Polsce i na Węgrzech jest już wielu uchodźców, ale pochodzą oni z Ukrainy. My na Zachodzie nie mamy dużo uchodźców ukraińskich. Ale musimy być szczerzy. I, jeśli Węgrzy i Polacy są krytykowani za swoje stanowisko, to musimy szczerze przyznać, że przecież przyjęli oni uchodźców ukraińskich"»

Tracimy kolejny kraj. Azerbejdżan odwraca się od Zachodu

Tracimy kolejny kraj. Azerbejdżan odwraca się od Zachodu

2016-09-24

"Najważniejsze znaczenie dla politycznej przemiany Azerbejdżanu ma nowa sytuacja geopolityczna w regionie. Zachód, zajęty i przybity własnymi problemami, traci tu na znaczeniu, za to bardzo rosną wpływy tradycyjnych regionalnych mocarstw – Rosji, Turcji i Iranu"»

Ukraina: WCKK: w strefach pilotażowych w Donbasie panuje cisza

2016-09-23

– powiedział Bakaj, cytowany przez agencję Interfax- Ukraina. Trzy strefy pilotażowe znajdują się w pobliżu miejscowości Stanica Ługańska, Zołote i Petrowske. Porozumienie o ich utworzeniu podpisała w środę w stolicy Białorusi, Mińsku, trójstronna grupa kontaktowa składająca się z przedstawicieli Ukrainy, Rosji i Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).»

Waszczykowski: wspomniałem Jaglandowi, że jesteśmy rozczarowani zachowaniem KW

2016-09-21

Jak mówił w środę w TVP Info, poruszył m.in. temat sytuacji w Europie oraz "sławnej, niesławnej Komisji Weneckiej". "Wspominałem sekretarzowi generalnemu Rady Europy, że jesteśmy bardzo rozczarowani sposobem zachowania się tej komisji, która w sposób bardzo jednostronny, mimo otwarcia, mimo gestów ze strony rządu, większości parlamentarnej, bardzo jednostronnie ocenia sytuację w Polsce"»

Sejm: Komisja infrastruktury zajęła się problemami pracowników delegowanych

2016-09-21

Z Ukrainą wymiana zezwoleń odbywa się na poziomie 200 tys. „Ani polscy przewoźnicy ani ukraińscy nie zgłaszają potrzeby zwiększenia tych zezwoleń. Jeżeli taka potrzeba zostanie zgłoszona myślę, że też się porozumiemy” - dodał Szmit.»

Waszczykowski lobbuje o miejsce Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ

2016-09-21

W gronie szefów dyplomacji krajów UE, jak poinformował minister, rozmawiano o sytuacji w Turcji i o wojnie domowej w Syrii. Na ten ostatni temat dyskusja toczyła się, jak przyznał, „w dość minorowych nastrojach”.»

Wicepremier <strong>Ukrainy</strong>: mamy nadzieję, że w przyszłym roku PKB <strong>Ukrainy</strong> wzrośnie o 2 proc. [WIDEO]

Wicepremier Ukrainy: mamy nadzieję, że w przyszłym roku PKB Ukrainy wzrośnie o 2 proc. [WIDEO]

2016-09-20

"W przyszłym roku mamy nadzieję uzyskać 2-procentowy wzrost gospodarczy, w naszej sytuacji, z trwającą wojną, z reformami, z pieniędzmi, które są potrzebne na te reformy. (...) W tym roku też zanotujemy wzrost.»