czytaj e-DGP
  • Raport: cena pszenicy
Sierakowska: <strong>Cena</strong> <strong>pszenicy</strong> wciąż windowana przez ukraiński kryzys

Sierakowska: Cena pszenicy wciąż windowana przez ukraiński kryzys

2014-03-17

tegorocznych szczytówSytuacja na Ukrainie wciąż wpływa na notowania zbóż. O ile ceny kukurydzy i soi znajdują się pod presją podaży, to notowania pszenicy nadal poruszają się w górę. Dzisiaj rano cena pszenicy znajduje się w okolicach tegorocznych maksimów – a jednocześnie, poziomów z października ubiegłego roku. Wzrost cen pszenicy to bezpośredni rezultat kryzysu ukraińskiego. Rejon Morza Czarnego to bowiem istotny obszar produkcji tego zboża – Ukraina i Rosja znajdują się w pierwszej ...»

<strong>Ceny</strong> <strong>pszenicy</strong> znów wzrosły

Ceny pszenicy znów wzrosły

2011-04-04

stosunkowo niewielkie ilości dla zapewnienia bieżącej produkcji. Ceny pszenicy na giełdach światowych pod koniec marca nieznacznie wzrosły. Na notowania wpłynęło wznowienie zakupów amerykańskiej pszenicy przez Japonię oraz wzrost zainteresowania ziarnem z USA. Pszenica zdrożała także na paryskiej giełdzie MATIF, na podwyżkę wpłynęły transakcje na rynku amerykańskim oraz obawy o niewystarczające uwilgotnienie gleby w regionach upraw we Francji. Kilka dni temu (25.03) cena pszenicy w kontraktach ...»

Sierakowska: <strong>Cena</strong> <strong>pszenicy</strong> kontynuuje wzrosty ze względu na obawy o zbiory w USA

Sierakowska: Cena pszenicy kontynuuje wzrosty ze względu na obawy o zbiory w USA

2015-05-19

Silny wzrost cen amerykańskiej pszenicy ma swoją przyczynę fundamentalną. Już tydzień temu w USA pojawiły się prognozy obfitych deszczów na terenach uprawy tego zboża – a obecnie meteorologowie zapowiadają, że ulewne opady mogą się utrzymać na dłużej. To oznacza możliwość zniszczenia części upraw pszenicy ozimej lub obniżenie jakości zboża. Reakcja inwestorów na te doniesienia była oczywista – spora część z nich zamknęła zawarte wcześniej krótkie pozycje (tzw. short covering), doprowadzając ...»

Sierakowska: Przymrozki w Argentynie windują <strong>cenę</strong> <strong>pszenicy</strong>

Sierakowska: Przymrozki w Argentynie windują cenę pszenicy

2013-09-26

argentyńskim rynku pszenicyTymczasem na wykresach zbóż wczoraj mieliśmy do czynienia z wyraźnymi ruchami wzrostowymi. Kukurydza i soja podrożały o około 1%, natomiast notowania pszenicy wzrosły o niecałe 2%. Dzisiaj rano ten optymizm na rynkach soi i kukurydzy nieco przygasł, podczas gdy cena pszenicy nadal rośnie. Zwyżkę cen pszenicy wywołały dwa główne czynniki. Pierwszym z nich jest zwiększone zapotrzebowanie na amerykańskie zboże ze strony Chin, które ze względu na niekorzystne ...»

KFPZ: <strong>ceny</strong> <strong>pszenicay</strong> konsumpcyjnej będą rosnąć

KFPZ: ceny pszenicay konsumpcyjnej będą rosnąć

2011-08-22

zapotrzebowania na ziarno. Jak zaznaczył, Polska importuje duże ilości zbóż (pszenicy i pszenżyta) z południa Europy. Według niego, w kolejnych miesiącach ceny zbóż konsumpcyjnych wzrosną. Pszenica będzie kosztowała powyżej 1000 zł za tonę już pod koniec września. W końcu roku poziom cen tego zboża będzie zależał od sytuacji na światowych giełdach. W połowie sierpnia za pszenicę konsumpcyjną skupy płacą w zależności od regionu i jakości ziarna (liczby opadania, gęstości zawartości białka) 800 ...»

<strong>Ceny</strong> <strong>pszenicy</strong> spadają w ślad za wzrostem światowych rezerw

Ceny pszenicy spadają w ślad za wzrostem światowych rezerw

2013-02-11

stycznia spadek ceny wyniósł 21 proc. Tymczasem indeks 24. podstawowych surowców, w tym rolnych - S&P GSCI – awansował w tym roku o 4,7 proc. Światowe zapasy pszenicy wyniosą w czerwcu 177,01 mln ton, czyli będą co najmniej o 0,2 proc. wyższe niź szacował USDA w zeszłym miesiącu – uważają analitycy pytani przez Bloomberga. Ale nadal będą one niższe o 9,6 proc. od rezerw w sezonie 2011-12 i najskromniejsze od lat 2008-09. Z innego sondażu wynika, że rezerwy USA, wiodącego eksportera pszenicy ...»

Sierakowska: Wzrost <strong>cen</strong> <strong>pszenicy</strong> po raporcie USDA

Sierakowska: Wzrost cen pszenicy po raporcie USDA

2014-02-11

eksportu to przede wszystkim rezultat zwiększonych zamówień na pszenicę z USA wynikających ze zmniejszonej podaży tego zboża w Argentynie i Kanadzie. Departament Rolnictwa zmniejszył także prognozę zapasów pszenicy na całym świecie. Na koniec maja mają one znaleźć się na poziomie 183,73 mln ton – to spadek względem styczniowych wyliczeń departamentu (185,4 mln ton). Zaprezentowane przez USDA wyliczenia były niespodzianką dla inwestorów na rynku pszenicy. Ceny tego zboża od jesieni ubiegłego roku ...»

Rosja przejęła Krym, <strong>ceny</strong> złota i <strong>pszenicy</strong> idą w górę

Rosja przejęła Krym, ceny złota i pszenicy idą w górę

2014-03-18

od spodziewanych prognozy dla gospodarki amerykańskiej oraz obawy przed spowolnieniem w krajach wschodzących, w tym w szczególności w Chinach. Bardziej bezpośredni wpływ sytuacja na Krymie wywiera na ceny pszenicy. Wpływ jest tym większy, że i Ukraina, i Rosja należą do światowej czołówki producentów i eksporterów tego zboża. Wczoraj stawka za pszenicę na giełdzie w Chicago wynosiła 692,75 centa za buszel, czyli była bardzo blisko najwyższego poziomu w tym roku. W zeszłym roku w związku z dużą ...»

Sierakowska: Pogoda w Europie sprzyja wzrostom <strong>cen</strong> <strong>pszenicy</strong>

Sierakowska: Pogoda w Europie sprzyja wzrostom cen pszenicy

2014-08-04

Niemcy i Polskę, grożąc takimi samymi skutkami dla uprawianego na tych terenach zboża. Niekorzystne warunki pogodowe niekoniecznie doprowadzą do zmniejszenia podaży pszenicy w Unii Europejskiej – jednak prawdopodobnie istotnie wpłyną na jej jakość. Oznacza to, że mniej pszenicy będzie się nadawać do przemiału, natomiast więcej będzie dostępne do produkcji pasz dla zwierząt. Obawy o jakość europejskiej pszenicy już teraz odbijają się na cenie tego zboża w Stanach Zjednoczonych, ponieważ przyczyniają się do zwiększonych zamówień na pszenicę amerykańską. W rezultacie, jej cena dzisiaj rano wyraźnie rośnie, już czwarty raz z rzędu. ...»

Sierakowska: Raport USDA sprzyja dalszym spadkom <strong>cen</strong> <strong>pszenicy</strong>

Sierakowska: Raport USDA sprzyja dalszym spadkom cen pszenicy

2013-03-11

informacje dotyczące eksportu były dopełnieniem czwartkowego, cotygodniowego raportu USDA dotyczącego właśnie eksportu zbóż z USA, w którym podano, że w ostatnim tygodniu lutego zamówienia z zagranicy na amerykańską pszenicę były o 5% mniejsze niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Piątkowy raport Departamentu Rolnictwa przedstawił więc propodażowy krajobraz na rynku pszenicy. I rzeczywiście – dalsze spadki notowań tego zboża są bardzo prawdopodobne, bowiem zwiększenie tegorocznej ...»