czytaj e-DGP
  • Raport: cena pszenicy

Producenci zbóż zabiegają o budowę terminala zbożowego

2016-06-20

Według ministra, zachętę dla importerów stanowią: dobra jakość i konkurencyjne ceny. . Pszenicę eksportujemy głównie do Niemiec, Egiptu i Arabii Saudyjskiej. W 2015 r. eksport ziarna zbożowego wobec poprzedniego roku zwiększył się z 5 mln 544 tys. ton do 6 mln 139 tys. ton, a jego wartość – z 1 mld 025 mln euro do 1 mld 154 mln euro.»

mDM obniżył wycenę Grupy Azoty do 86,1 zł nadal rekomenduje 'kupuj'

2016-06-13

"Po znaczącej korekcie cen nawozów na rynkach zagranicznych, marże na ich produkcji dla europejskich producentów spadły do poziomów o 10-36% niższych niż wynosi średnia za ostatnie trzy lata. Również relacje cen nawozów w stosunku do cen pszenicy i kukurydzy są obecnie o około 20-40% niższe niż wynika to z trzyletnich średnich.»

Umowa TTIP doprowadzi do zalania Europy gorszą żywnością z USA?

Umowa TTIP doprowadzi do zalania Europy gorszą żywnością z USA?

2016-05-17

W   konsekwencji spaść mają ceny skupu w produkcji mięsa (40–50 proc. dla wołowiny), drobiu i produktów mlecznych. Należy też spodziewać się spadku unijnej produkcji pszenicy, kukurydzy i rzepaku.»

Prezes ANR: duże zainteresowanie rolników dzierżawą państwowej ziemi

2016-05-10

Jednak cena nie będzie czynnikiem decydującym - stwierdził Humięcki. Prezes poinformował, że w tym roku Agencja zamierza przeznaczyć do dzierżawy ponad 100 tys. ha gruntów rolnych. Najwięcej na terenie działania oddziałów w Szczecinie (ok. 36 tys. ha), Olsztynie (ok. 18 tys. ha), Gorzowie Wlkp.»

Początek maja przyniósł pogorszenie nastrojów na rynkach towarowych

2016-05-04

Szczególną uwagę przyciągnęły przeceny zbóż, ponieważ one były najbardziej gwałtowne. Cena pszenicy, w zależności od konkretnego kontraktu futures, spadła o 3-4%. Ruchowi notowań tego zboża w dół sprzyjały informacje fundamentalne.»

Rajd <strong>cen</strong> złota. <strong>Cena</strong> zbliża się do 1200 dol. za uncję

Rajd cen złota. Cena zbliża się do 1200 dol. za uncję

2016-02-09

W obliczu silnych ostatnich zwyżek i bliskości technicznego oporu, w krótkoterminowej perspektywie na rynku tym możemy zobaczyć spadkowe odreagowanie lub przynajmniej konsolidację cen. Jeśli jednak cena złota nie spadnie istotnie w najbliższych dniach, będzie to sygnał siły popytu i budowania bazy pod kolejną zwyżkę.»

Było źle, jest jeszcze gorzej. Krajobraz rynku po powrocie irańskiej ropy

Było źle, jest jeszcze gorzej. Krajobraz rynku po powrocie irańskiej ropy

2016-01-18

Dodatkowe baryłki z Iranu istotnie wpłynęły również na relację cen ropy Brent i WTI. Ryzyko geopolityczne, obawy o podaż oraz szybki wzrost produkcji w Stanach Zjednoczonych spowodowały, że ropa WTI uzyskała dyskonto względem ropy Brent jeszcze w 2010 r. W efekcie zniesienia zakazu eksportu amerykańskiej ropy ceny ropy WTI i Brent zbliżyły się do siebie.»

Co dalej z <strong>cenami</strong> ropy naftowej? Prognozy są coraz bardziej pesymistyczne

Co dalej z cenami ropy naftowej? Prognozy są coraz bardziej pesymistyczne

2016-01-12

Uaktualniona prognoza Barclays zakłada, że cena ... baryłkę w przypadku ropy WTI). Nie zmienia to faktu, że w międzyczasie na rynku ropy naftowej może być bardzo nieciekawie, zwłaszcza jeśli notowania tego surowca przekroczą w dół psychologiczną barierę 30 USD za baryłkę.»

Ekonomia kojarzenia, czyli kto co dostaje i dlaczego

Ekonomia kojarzenia, czyli kto co dostaje i dlaczego

2016-01-05

Zdarza się, że rynki oparte na kojarzeniu mogą się zmienić w rynki, na których rządzi cena. Tak się stało w Stanach Zjednoczonych w XIX w. Na początku kupcy i sprzedający pszenicę musieli się na wzajem wybierać.»

Produkt strukturyzowany

2015-12-15

ETP - exchange traded product ) – jest to instrument finansowy emitowany przez instytucje finansowe (np. banki lub domy maklerskie). Cena produktów strukturyzowanych zależna jest od wartości instrumentu bazowego, czyli wskaźnika rynkowego. Instrumentami bazowymi produktów strukturyzowanych są...»