czytaj e-DGP
  • Raport: cena pszenicy
Umowa TTIP doprowadzi do zalania Europy gorszą żywnością z USA?

Umowa TTIP doprowadzi do zalania Europy gorszą żywnością z USA?

2016-05-17

W   konsekwencji spaść mają ceny skupu w produkcji mięsa (40–50 proc. dla wołowiny), drobiu i produktów mlecznych. Należy też spodziewać się spadku unijnej produkcji pszenicy, kukurydzy i rzepaku.»

Prezes ANR: duże zainteresowanie rolników dzierżawą państwowej ziemi

2016-05-10

Jednak cena nie będzie czynnikiem decydującym - stwierdził Humięcki. Prezes poinformował, że w tym roku Agencja zamierza przeznaczyć do dzierżawy ponad 100 tys. ha gruntów rolnych. Najwięcej na terenie działania oddziałów w Szczecinie (ok. 36 tys. ha), Olsztynie (ok. 18 tys. ha), Gorzowie Wlkp.»

Początek maja przyniósł pogorszenie nastrojów na rynkach towarowych

2016-05-04

Szczególną uwagę przyciągnęły przeceny zbóż, ponieważ one były najbardziej gwałtowne. Cena pszenicy, w zależności od konkretnego kontraktu futures, spadła o 3-4%. Ruchowi notowań tego zboża w dół sprzyjały informacje fundamentalne.»

Rajd <strong>cen</strong> złota. <strong>Cena</strong> zbliża się do 1200 dol. za uncję

Rajd cen złota. Cena zbliża się do 1200 dol. za uncję

2016-02-09

W obliczu silnych ostatnich zwyżek i bliskości technicznego oporu, w krótkoterminowej perspektywie na rynku tym możemy zobaczyć spadkowe odreagowanie lub przynajmniej konsolidację cen. Jeśli jednak cena złota nie spadnie istotnie w najbliższych dniach, będzie to sygnał siły popytu i budowania bazy pod kolejną zwyżkę.»

Było źle, jest jeszcze gorzej. Krajobraz rynku po powrocie irańskiej ropy

Było źle, jest jeszcze gorzej. Krajobraz rynku po powrocie irańskiej ropy

2016-01-18

Dodatkowe baryłki z Iranu istotnie wpłynęły również na relację cen ropy Brent i WTI. Ryzyko geopolityczne, obawy o podaż oraz szybki wzrost produkcji w Stanach Zjednoczonych spowodowały, że ropa WTI uzyskała dyskonto względem ropy Brent jeszcze w 2010 r. W efekcie zniesienia zakazu eksportu amerykańskiej ropy ceny ropy WTI i Brent zbliżyły się do siebie.»

Co dalej z <strong>cenami</strong> ropy naftowej? Prognozy są coraz bardziej pesymistyczne

Co dalej z cenami ropy naftowej? Prognozy są coraz bardziej pesymistyczne

2016-01-12

Uaktualniona prognoza Barclays zakłada, że cena ... baryłkę w przypadku ropy WTI). Nie zmienia to faktu, że w międzyczasie na rynku ropy naftowej może być bardzo nieciekawie, zwłaszcza jeśli notowania tego surowca przekroczą w dół psychologiczną barierę 30 USD za baryłkę.»

Ekonomia kojarzenia, czyli kto co dostaje i dlaczego

Ekonomia kojarzenia, czyli kto co dostaje i dlaczego

2016-01-05

Zdarza się, że rynki oparte na kojarzeniu mogą się zmienić w rynki, na których rządzi cena. Tak się stało w Stanach Zjednoczonych w XIX w. Na początku kupcy i sprzedający pszenicę musieli się na wzajem wybierać.»

Produkt strukturyzowany

2015-12-15

ETP - exchange traded product ) – jest to instrument finansowy emitowany przez instytucje finansowe (np. banki lub domy maklerskie). Cena produktów strukturyzowanych zależna jest od wartości instrumentu bazowego, czyli wskaźnika rynkowego. Instrumentami bazowymi produktów strukturyzowanych są...»

Sierakowska: Pierwszy od września spadek zapasów ropy w USA

Sierakowska: Pierwszy od września spadek zapasów ropy w USA

2015-12-10

PSZENICA Podczas wczorajszej sesji strona popytowa na rynku Podczas wczorajszej sesji strona popytowa na rynku pszenicy radziła sobie najlepiej w gronie zbóż. Notowania tego towaru w Stanach Zjednoczonych wzrosły bowiem o 1,7%.»

Sierakowska: Kolejny wzrost zapasów ropy naftowej w USA

Sierakowska: Kolejny wzrost zapasów ropy naftowej w USA

2015-12-02

Niska cena pszenicy w Stanach Zjednoczonych Notowania amerykańskiej pszenicy rozpoczęły bieżący tydzień słabo – cena tego zboża kontynuowała spadki z minionego tygodnia, coraz bardziej zbliżając się tym samym do poziomu 460 USD za 100 buszli.»