czytaj e-DGP
  • Raport: cena pszenicy

MRiRW: na rynku zbóż nie jest źle

2016-07-27

Bezcłowy kontyngent dla Ukrainy to 400 tys. ton kukurydzy i 950 tys. ton pszenicy. Polska z racji położenia jest szczególnie narażona na "grę rynkową", na ile ukraińska pszenica jest konkurencyjne w stosunku do krajowej.»

Ekspert o podatku handlowym: bez większego znaczenia dla gospodarki i budżetu

Ekspert o podatku handlowym: bez większego znaczenia dla gospodarki i budżetu

2016-07-24

I teraz trudno wycofać się z tego z twarzą, politycznie bardziej opłacalne jest jednak za wszelką cenę ten podatek przeforsować, mimo że ekonomicznie ma on naprawdę niewielkie uzasadnienie. 1,9 mld przychodu z tytułu tego podatku, o których mówią przedstawiciele rządu, to niewiele, a to i tak są bardzo wygórowane szacunki. Z ekonomicznego punktu widzenia gra nie ...»

Polscy rolnicy przerażeni. Zaleje nas fala ukraińskiej <strong>pszenicy</strong>?

Polscy rolnicy przerażeni. Zaleje nas fala ukraińskiej pszenicy?

2016-07-23

Ponadto na sytuację w Polsce większy wpływ niż import z Ukrainy będzie mieć to, co stanie się na rynku europejskim i światowym, jakie tam będą ceny ziarna, bo to określi opłacalność eksportu. (PAP) [NIEZNANA ENCJA gt][NIEZNANA ENCJA gt][NIEZNANA ENCJA gt] Polecamy...»

Producenci zbóż zabiegają o budowę terminala zbożowego

2016-06-20

Według ministra, zachętę dla importerów stanowią: dobra jakość i konkurencyjne ceny. . Pszenicę eksportujemy głównie do Niemiec, Egiptu i Arabii Saudyjskiej. W 2015 r. eksport ziarna zbożowego wobec poprzedniego roku zwiększył się z 5 mln 544 tys. ton do 6 mln 139 tys. ton, a jego wartość – z 1 mld 025 mln euro do 1 mld 154 mln euro.»

mDM obniżył wycenę Grupy Azoty do 86,1 zł nadal rekomenduje 'kupuj'

2016-06-13

"Po znaczącej korekcie cen nawozów na rynkach zagranicznych, marże na ich produkcji dla europejskich producentów spadły do poziomów o 10-36% niższych niż wynosi średnia za ostatnie trzy lata. Również relacje cen nawozów w stosunku do cen pszenicy i kukurydzy są obecnie o około 20-40% niższe niż wynika to z trzyletnich średnich.»

Umowa TTIP doprowadzi do zalania Europy gorszą żywnością z USA?

Umowa TTIP doprowadzi do zalania Europy gorszą żywnością z USA?

2016-05-17

W   konsekwencji spaść mają ceny skupu w produkcji mięsa (40–50 proc. dla wołowiny), drobiu i produktów mlecznych. Należy też spodziewać się spadku unijnej produkcji pszenicy, kukurydzy i rzepaku.»

Prezes ANR: duże zainteresowanie rolników dzierżawą państwowej ziemi

2016-05-10

Jednak cena nie będzie czynnikiem decydującym - stwierdził Humięcki. Prezes poinformował, że w tym roku Agencja zamierza przeznaczyć do dzierżawy ponad 100 tys. ha gruntów rolnych. Najwięcej na terenie działania oddziałów w Szczecinie (ok. 36 tys. ha), Olsztynie (ok. 18 tys. ha), Gorzowie Wlkp.»

Początek maja przyniósł pogorszenie nastrojów na rynkach towarowych

2016-05-04

Szczególną uwagę przyciągnęły przeceny zbóż, ponieważ one były najbardziej gwałtowne. Cena pszenicy, w zależności od konkretnego kontraktu futures, spadła o 3-4%. Ruchowi notowań tego zboża w dół sprzyjały informacje fundamentalne.»

Rajd <strong>cen</strong> złota. <strong>Cena</strong> zbliża się do 1200 dol. za uncję

Rajd cen złota. Cena zbliża się do 1200 dol. za uncję

2016-02-09

W obliczu silnych ostatnich zwyżek i bliskości technicznego oporu, w krótkoterminowej perspektywie na rynku tym możemy zobaczyć spadkowe odreagowanie lub przynajmniej konsolidację cen. Jeśli jednak cena złota nie spadnie istotnie w najbliższych dniach, będzie to sygnał siły popytu i budowania bazy pod kolejną zwyżkę.»

Było źle, jest jeszcze gorzej. Krajobraz rynku po powrocie irańskiej ropy

Było źle, jest jeszcze gorzej. Krajobraz rynku po powrocie irańskiej ropy

2016-01-18

Dodatkowe baryłki z Iranu istotnie wpłynęły również na relację cen ropy Brent i WTI. Ryzyko geopolityczne, obawy o podaż oraz szybki wzrost produkcji w Stanach Zjednoczonych spowodowały, że ropa WTI uzyskała dyskonto względem ropy Brent jeszcze w 2010 r. W efekcie zniesienia zakazu eksportu amerykańskiej ropy ceny ropy WTI i Brent zbliżyły się do siebie.»