Duża część Amerykanów stwierdziła, że powinno być więcej regulacji jeśli chodzi o metodę szczelinowania hydraulicznego, znaną również jako fracking. Grupa zwolenników większej kontroli jest trzy razy większa niż grupa jej przeciwników – wynika z ankiety przeprowadzonej przez Bloomberg w dniach 8-11 marca 2012 roku.

>>> Czytaj też: Gaz łupkowy: Minister skarbu przewidujecie na przełomie 2014 i 2015 r.

Wyniki te są podobne do badań, które przeprowadzono w stanie Ohio i Nowy Jork, gdzie mieszkańcy obawiający się negatywnych dla środowiska skutków szczelinowania są liczniejsi niż ci, którzy uważają tę metodę za bezpieczną.

“Właściwie te wyniki nie są dla mnie zaskoczeniem” – mówi Mark Boling, wicedyrektor Southwestern Energy Co. z teksańskiego Houston. „Jako przemysł wydobywczy skupialiśmy się dotychczas na tym, jak uwolnić uwięziony pod ziemią w łupkach gaz, a zapomnieliśmy, co należy robić tu, na ziemi” – dodaje Boling.

Reklama

>>> Polecamy: Prawo UE może blokować wydobycie gazu łupkowego

Metoda szczelinowania hydraulicznego pozwoliła Stanom Zjednoczonym na wydobywanie tak dużych ilości gazu, że obecnie zasadna staje się dyskusja o przestawieniu się kraju na eksport tego surowca. Jeszcze cztery lata temu ostrzegano, że aby zaspokoić swoje potrzeby, USA będą musiały importować więcej gazu.

Dzięki gazowi z łupków w 2010 roku produkcja tego surowca w USA wzrosła o 23 proc., zaś w 2035 według prognoz Departamentu Energii, ma wzrosnąć aż o 49 proc.

Łupkowe miejsca pracy

Przemysł łupkowy w 2010 roku wspomógł ponad 600 tys. miejsc pracy – wynika z raportu IHS Global Insight, zamówionego przez America’s Natural Gas Alliance, grupę reprezentującą przemysł wydobywczy. Ceny gazu w ciągu ostatniego roku spadły o 36 proc. i obecnie są najniższe od 9 lat.

Bloomberg w swoim badaniu zadał pytanie, czy istnieje potrzeba, aby było więcej, czy mniej regulacji i kontroli wobec szczelinowania hydraulicznego przy wydobyciu surowców. 65 proc. ankietowanych odpowiedziało, że potrzeba więcej regulacji, 18 proc. – mniej, zaś 17 proc. nie było pewnych. Badanie przeprowadzono na próbie 1002 dorosłych osób. Margines błędu wynosi plus minus 3,1 proc.

Proces szczelinowania hydraulicznego polega na wpompowaniu z ziemię milionów litrów mieszaniny wody z dodatkami chemicznymi i piaskiem pod wysokim ciśnieniem. Dzięki takiemu zabiegowi możliwe jest poszerzenie szczelin w skałach i uwolnienie uwięzionego w łupkach gazu lub ropy. Pojawiają się przy tym obawy, że proces szczelinowania może zanieczyszczać wody gruntowe i przez to być niebezpieczny dla środowiska.