"Jeżeli ceny miedzi w walutach lokalnych spadną znacząco i spowoduje to spadek rentowności w poszczególnych kopalniach, przejrzymy raz jeszcze nasze plany inwestycyjne dla nich. Dzisiaj nie ma jednak podstaw, by twierdzić, że fundamenty cen miedzi są zachwiane" - powiedział Romanowski podczas konferencji prasowej.

Podkreślił, że strategia spółki zakłada zainwestowanie 27 mld zł w ciągu 6 lat, więc na obecną chwilę KGHM podtrzymuje swoje plany.

"Przypominam także, że nasze założenia są robione w oparciu o waluty lokalne i nie w każdym wypadku cena miedzi jest tak niska, jak w dolarze. Nie chcemy jednak inwestować ponad stan, więc gdyby np. nastąpiło załamanie kursu walut krajowych do dolara, będziemy weryfikować plany inwestycyjne" - podsumował Romanowski.

Reklama

KGHM Polska Miedź poinformował w poniedziałek, że w ramach strategii na latach 2015-2020 planuje przeznaczyć na cele inwestycyjne 27 mld zł. Środki te są przeznaczone na rozwój obecnego portfela projektów inwestycyjnych, w tym głównie programy rozwojowe w głównym ciągu technologicznym oraz doprowadzenie do fazy produkcyjnej projektów zasobowych w kraju i za granicą (Głogów Głęboki Przemysłowy, Victoria, Sierra Gorda II faza, Sierra Gorda ruda tlenkowa oraz Afton Ajax).

KGHM jest największym producentem srebra i ósmym procentem miedzi na świecie, posiadającym dostęp do 4. pod względem wielkości zasobów miedzi. Spółka posiada szerokie portfolio projektów eksploracyjnych, rozwojowych i produkcyjnych w Polsce, Niemczech, Kanadzie, Chile i USA.