Według twórców system nie ma odpowiedników na świecie, gdyż w odróżnieniu od innych baz danych ta jest otwarta dla wszystkich użytkowników internetu. Identigraf zainaugurowano z okazji 26. rocznicy niepodległości Ukrainy.

"Jest to pierwszy na świecie system, do którego dostęp mają wszyscy użytkownicy internetu, poszukujący separatystów, terrorystów i przestępców" - wyjaśnił na Facebooku deputowany do ukraińskiego parlamentu i doradca szefa MSW Anton Heraszczenko.

Ten znany z antyrosyjskich poglądów polityk prowadzi m.in. projekt internetowy Myrotworec (Rozjemca), w którym wolontariusze dokumentują przestępstwa popełnione przez wspieranych przez Moskwę bojowników w Donbasie.

Identigraf jest porównywarką fotografii, która w ciągu 20-30 sekund może przetwarzać miliony zdjęć i dopasowywać je do fotografii gromadzonych przez trzy lata w bazie Myrotworca - podkreślił Heraszczenko.

Ujawnił też, że stworzenie systemu, który powstał z datków społecznych, zajęło dziewięć miesięcy. Projekt został zrealizowany we współpracy "z jedną z najbardziej znanych światowych sieci społecznościowych" - napisał.

Heraszczenko ocenił, że mając do dyspozycji Identigraf, Ukraina będzie lepiej chroniona przed ludźmi, "którzy życzą jej zła i chcą jej podziału". "Każdy zostanie odnaleziony (...) i ukarany za to, co uczynił przeciwko Ukrainie" - ostrzegł na Facebooku deputowany.

W styczniu Heraszczenko oskarżył władze Rosji o stworzenie centrum terrorystycznego, które prowadzi działania dywersyjne na terytorium jego kraju i oświadczył, że wyszkoleni w tym centrum ludzie przygotowywali zamach na jego życie.

Informacje te potwierdziła wówczas Służba Bezpieczeństwa Ukrainy, która aresztowała w związku ze sprawą dwie osoby.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)