Bank Gospodarstwa Krajowego pozyskał 500 mln euro kredytu z Europejskiego Banku Inwestycyjnego na budowę odcinków drogi ekspresowej S61 (tzw. Via Baltica) od Ostrowi Mazowieckiej do granicy państwa z Litwą w Budzisku o łącznej długości ok. 200 km, podał BGK. Kredyt zasili Krajowy Fundusz Drogowy (KFD), z którego finansowana jest budowa i przebudowa dróg krajowych w Polsce.

"Ostatnim udzielonym kredytem Europejski Bank Inwestycyjny potwierdza wsparcie dla budowy strategicznej infrastruktury w Polsce, obejmującej główne połączenia drogowe wewnątrz kraju i z sąsiednimi państwami. Na początku tego roku zawarliśmy umowę z BGK o wartości 580 mln euro na finansowanie drogi ekspresowej S19 Lublin-Rzeszów, która służy głównie mieszkańcom południowej Polski. Teraz z zadowoleniem wspieramy także modernizację drogi ekspresowej S61 na północnym wschodzie kraju, która ma polepszyć ważne połączenie drogowe z krajami bałtyckimi" - powiedział wiceprezes EBI Vazil Hudák, cytowany w komunikacie.

Udzielony kredyt jest kontynuacją długoletniej współpracy BGK z EBI przy finansowaniu inwestycji drogowych. Od 2005 roku Europejski Bank Inwestycyjny udzielił BGK 34 kredytów na rzecz KFD o łącznej wartości ok. 12,7 mld euro, podano także.

BGK przypomina też, że od 2004 roku łączne wydatki na budowę dróg ze środków zarządzanego przez BGK Krajowego Funduszu Drogowego wyniosły 132 mld zł. Wymiernym efektem działań funduszu jest sfinansowanie budowy ponad 1 200 km odcinków autostrad i 1 600 km odcinków dróg ekspresowych.

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) jest instytucją Unii Europejskiej udzielającą kredytów długoterminowych, której udziałowcami są państwa członkowskie. EBI zapewnia długoterminowe wsparcie finansowe dla rzetelnie przygotowanych inwestycji, przyczyniając się w ten sposób do realizacji celów polityki unijnej.

Reklama

Bank Gospodarstwa Krajowego to państwowy bank rozwoju, który inicjuje i realizuje programy służące wzrostowi ekonomicznemu Polski, współpracując ze wszystkimi instytucjami rozwoju, jak PFR, KUKE, PAIH, PARP i ARP. BGK rozwija systemy poręczeń i gwarancji, mające na celu pobudzanie przedsiębiorczości. Jednym z ważnych zadań banku jest również wspieranie ekspansji zagranicznej polskich przedsiębiorstw. BGK zarządza programami europejskimi i dystrybuuje środki unijne w skali krajowej i regionalnej. Angażuje się w programy służące poprawie sytuacji na rynku mieszkaniowym i dostępu Polaków do mieszkań.