Para USD/JPY powróciła w rejony powyżej 116,50, a para EUR/JPY napiera na poziom oporu, tj. na wcześniejsze wieloletnie maksima powyżej 145,50 (mimo iż wczorajsze faktyczne maksimum plasowało się powyżej poziomu 146,50).

Naturalnie, z obserwacji tej akcji minuta po minucie wyraźnie wynika, że pary z jenem nadal twardo podążają za kierunkiem apetytu na ryzyko – co oznacza, że, podobnie jak wielokrotnie wcześniej, trudno jest znaleźć różnicę pomiędzy długą pozycją w parze z jenem a długą pozycją w CFD na indeks akcji.

Równocześnie trwa odliczanie do ogłoszenia przez japońskiego premiera Shinzo Abe zarówno wcześniejszych wyborów w grudniu, jak i przesunięcia w czasie podwyżki VAT planowanej na październik 2015 r. Według spekulacji medialnych, oświadczenie to nastąpi właśnie dziś.

Oficjalne obwieszczenie będzie kluczowym testem możliwości dalszych spadków jena, biorąc pod uwagę, że zasadnicze znaczenie, jak już wspomniano powyżej, ma tu apetyt na ryzyko.

Reklama

Drugim ważnym wydarzeniem był wczorajszy umiarkowany powrót dolara amerykańskiego z nowych lokalnych minimów osiągniętych w wielu głównych parach walutowych, a w szczególności intensywna wyprzedaż od poziomu oporu w parze EUR/USD (1,2580) i od poziomu 0,8800 w parze AUD/USD. Trudno jednak prognozować poprawę perspektyw dla amerykańskiej waluty, biorąc pod uwagę utrzymującą się spokojną i łagodną politykę Rezerwy Federalnej.

W tym kontekście jutrzejsza publikacja protokołu z posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku może udzielić rynkom najświeższych informacji na temat bieżącego podejścia Fed. Byłem zaskoczony zdecydowaną reakcją rynku na poprzedni protokół opublikowany 8 października i dotyczący posiedzenia z września, w efekcie której prognozy dotyczące daty pierwszej podwyżki stóp procentowych zostały przesunięte w czasie na znacznie późniejszy termin, niż przewidywano. Było to, oczywiście, w dużym kontraście w stosunku do mediany projekcji FOMC zaprezentowanych w opublikowanej we wrześniu informacji na temat przyjętego kierunku polityki. Po jutrzejszej publikacji protokołu FOMC, w czwartek czeka nas odczyt CPI w Stanach Zjednoczonych w październiku.

Wczoraj dolar amerykański ponownie umocnił się względem wielu głównych walut, w tym wobec dolara australijskiego, co widać na wykresie poniżej. Aby jednak nastąpił większy rajd dolara, musimy jednak zaczekać na przesunięcie wyżej oczekiwań dotyczących amerykańskich stop procentowych. Tymczasem wydaje się, że zasadnicze znaczenie pod tym względem mają pary z jenem.

W odniesieniu do pary AUD/USD, zobaczymy, czy nastąpi ruch wstecz poniżej poziomu 0,8650. Ciosem dla niedźwiedzi był opublikowany ubiegłej nocy protokół z posiedzenia Reserve Bank of Australia, w którym RBA wyraził dezaprobatę wobec kursu waluty i sugestię, że w 2015 r. wzrost pozostanie poniżej linii trendu. Dwuletnie stopy australijskie spadły o kilka punktów bazowych.

Co dalej?

Dziś uwaga wszystkich skierowana jest na funta w związku z odczytem CPI Wielkiej Brytanii w październiku. Rynek niemal całkowicie porzucił nadzieje na luzowanie w roku kalendarzowym 2015 po publikacji kwartalnego raportu w sprawie inflacji w ubiegłym tygodniu. Spread dwuletnich stóp brytyjskich/amerykańskich (na podstawie spreadu dwuletnich swapów) spadł poniżej 30 punktów bazowych w ostatnich dniach z maksimów powyżej 75 punktów bazowych, odnotowanych na początku lata.

Para EUR/GBP znajduje się w okolicach kluczowego oporu na poziomie 0,8000/50, który obecnie przecina 200-dniową średnią ruchomą.

Ponadto euro ponownie straciło na wartości po wczorajszym wystąpieniu Draghiego (i uwagach Petera Praeta z EBC), mimo iż rynek z coraz większą niecierpliwością czeka na konkretne oznaki sukcesu EBC w zakresie rozszerzania bilansu lub na wyraźne sygnały zamiaru uruchomienia programu skupu obligacji rządowych, który to proces może okazać się czasochłonny.

Dzisiaj poznamy ostatni odczyt niemieckiej ankiety ZEW – w październiku komponent tej ankiety dotyczący oczekiwań spadł poniżej zera po raz pierwszy od 2012 r.

Główne nadchodzące wydarzenia ekonomiczne (wszystkie godziny według czasu Greenwich)

  • Australia: wystąpienie Stevensa z RBA (08:25)
  • Strefa euro: wystąpienie Lautenschlaeger z EBC (08:30)
  • Strefa euro: wystąpienie Nouy i Jazbeca z EBC (09:00)
  • Wielka Brytania: CPI/RPI/PPI w październiku (09:30)
  • Niemcy: wyniki ankiety ZEW w listopadzie (10:00)
  • Stany Zjednoczone: wskaźnik PPI w październiku (13:30)
  • Stany Zjednoczone: indeks rynku nieruchomości NAHB w listopadzie (15:00)
  • Strefa euro: wystąpienie Knota z EBC (18:00)
  • Stany Zjednoczone: wystąpienie Kocherlakoty z Fed (18:30)
  • Stany Zjednoczone: łączny napływ kapitałów (TIC) we wrześniu (21:00)