"W związku z mocną pozycją rynkową jesteśmy regularnie zapraszani do przetargów na zakup wierzytelności. Nasz model biznesowy opiera się na skupowaniu pakietów wierzytelności detalicznych. W tym działaniu jesteśmy bardzo konsekwentni, ponieważ kupujemy jedynie portfele dobrze udokumentowane i nieprzedawnione. Tę politykę będziemy kontynuować również w 2015 r."- powiedział Doroszewski, cytowany w komunikacie.

Podkreślił, że spółka ma bardzo bezpieczny system pozyskiwania portfeli, dlatego średni przychód osiągany na posiadanych pakietach wynosi około 190% w ciągu pierwszych 5 lat od momentu zakupienia. Zwykle w tym okresie Fast Finance odzyskuje blisko 50% ich nominalnej wartości.

Według prezesa, takie zdarzenia, jak skokowy wzrost wartości franka szwajcarskiego może ponownie zwiększyć liczbę niespłacanych zobowiązań przez osoby fizyczne. W 2015 r. spółka spodziewa się wzrostu zadłużenia Polaków.

"W takiej sytuacji bardzo prawdopodobne jest, że realnie wyższe zadłużenie z tytułu kredytów hipotecznych wpłynie również na zwiększenie liczby sprzedawanych przez banki portfeli wierzytelności detalicznych. Nasze wieloletnie doświadczenia wskazują, że wraz z kłopotami części posiadaczy kredytów hipotecznych, rosną także ich ogólne zaległości, np. z tytułu kredytów gotówkowych, kart kredytowych czy wobec firm telekomunikacyjnych, od których również nabywamy pakiety wierzytelności" - podkreślił Daroszewski.

Reklama

Fast Finance obsługuje obecnie wierzytelności o nominalnej wartości ponad 0,5 mld zł.

Fast Finance działa na rosnącym rynku wierzytelności, specjalizując się w windykacji portfeli wierzytelności osób fizycznych, zakupionych od podmiotów gospodarczych działających na regulowanym rynku, głównie banków. Spółka jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych od 2008 roku - najpierw na NewConnect, a od 2010 roku na rynku głównym. Obligacje Fast Finance są notowane na rynku Catalyst.