Polskie firmy muszą się stać bardziej innowacyjne. Ma w tym pomagać utworzona w tym miesiącu Koalicja na rzecz Polskich Innowacji.

Powstała z inicjatywy instytucji naukowych i przedsiębiorców, wśród nich Konfederacji Lewiatan. Jak podkreśla główna ekonomistka tej organizacji Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, awansu do grona krajów wysoko rozwiniętych nie da się osiągnąć importując nowoczesne technologie i będąc globalnymi poddostawcami. Na szczęście coraz więcej firm to rozumie - dodaje rozmówczyni IAR. Zwraca uwagę, że do 2020 roku projekty innowacyjne i związane z badaniami i rozwojem będą finansowane ze środków Unii Europejskiej. Te pieniądze jednak sie skończą i już dzisiaj trzeba wprowadzać regulacje wspierające decyzje firm w inwestowaniu w innowacje.

Doktor Starczewska-Krzysztoszek zwróciła też uwagę, że prezydent Bronisław Komorowski przygotował projekt zmian w ustawie o innowacyjności, w którym proponuje ulgi podatkowe. Firma może odliczyć nie tylko koszty poniesione na projekt ale też dodatkowo 50 procent w przypadku małych firm i 20 procent w przypadku firm dużych. Według ekonomistki będzie to bardzo motywujące i dające szansę, by Polska zmieniła się w kraj stojący nie na cenie a na innowacjach.
Obecnie Polska w rankingu innowacyjności wśród krajów europejskich znajduje się na 25 miejscu.