czytaj e-DGP

Artykuły ze źródła: Dziennik Gazeta Prawna

Europa za mało wydaje na wojsko. Będą większe budżety?

2017-02-28

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump nieustannie wytyka Europejczykom, że przeznaczają zbyt mało pieniędzy na obronność, licząc, iż w razie zagrożenia Ameryka ich obroni»

Upadły bank i znikający deweloper. Problemy klientów

2017-02-28

Rosną problemy klientów spółki Dolcan zamieszanej w upadłość SK Banku.»

Koniec tajemnicy bankowej. Nikt już nie ukryje majątku

2017-02-28

Polski podatnik nie ukryje majątku za granicą, a zagraniczny – w Polsce. Urzędnicy ze 101 państw wymienią się informacjami o stanie kont obcych rezydentów.»

Rumunia może być liderem wzrostów w UE. Chyba że to zepsuje

2017-02-28

Rumunia drugi raz z rzędu będzie najszybciej rozwijającą się gospodarką w UE. Ale na przeszkodzie może jej stanąć chaos polityczny.»

Polska prosi Brukselę o 36 mld zł na inwestycje. Na co chcemy je wydać?

2017-02-28

Polska jest europejskim liderem, jeśli chodzi o liczbę zgłoszonych do Brukseli dużych projektów. W tym roku będzie ich co najmniej 33. Ale czy narastający konflikt między KE a naszym rządem pozwoli zrealizować ambitne plany?»

Jeździmy jak piraci drogowi, dużo palimy i nie lubimy owoców. Więc umieramy wcześniej

2017-02-27

Jeździmy jak piraci drogowi, palimy bardzo dużo i nie lubimy owoców. Efekty są fatalne – żyjemy krócej niż inni Europejczycy.»

Podatnicy nie odzyskają wyższej kwoty wolnej

2017-02-27

Urzędy odmawiają stwierdzenia nadpłaty, gdy podatnicy domagają się jej z powodu niekonstytucyjnej kwoty wolnej od podatku.»

Prezes mBanku: Nie zależy nam na przejmowaniu nieruchomości kredytobiorców

2017-02-27

Wszystkich problemów nie da się rozwiązać z pomocą pieniędzy bankowych. Nam nie zależy na przejmowaniu nieruchomości kredytobiorców. Potrzebne są rozwiązania, które będą miały dłuższą perspektywę - mówi w wywiadzie Cezary Stypułkowski, prezes mBanku.»

Sierant: Kolorowanie koaudytorów [FELIETON]

2017-02-27

To było tak. Na wystawie księgarni ujrzałem książeczkę do kolorowania zatytułowaną „Gra o tron”. Zdziwiłem się, świat sagi „Pieśń lodu i ognia”, popularnie nazywanej „Grą o Tron”, to świat wyjątkowo brutalny. »

Sierra Gorda, Możejki, norweskie złoże Yme. Oto największe inwestycyjne porażki polskich firm

2017-02-27

Pięć lat temu KGHM kupił kanadyjską Quadrę. Dziś ta największa w historii zagraniczna inwestycja polskiej firmy okazuje się zarazem najbardziej spektakularną porażką.»

Kandydat na szefa GPW może poczekać. KNF nie wydał jeszcze zgody

2017-02-27

Rafał Antczak wciąż nie ma zgody Komisji Nadzoru Finansowego na objęcie funkcji prezesa GPW. Ale rezygnować nie zamierza.»

Większe wpływy z akcyzy i wyższe zyski spółek. Pakiet paliwowy wyraźnie działa

2017-02-27

Efekty pakietu paliwowego są wyraźne: resort finansów ma więcej z akcyzy, Orlen i Lotos zwiększają zyski, a kursy ich akcji sięgają historycznych maksimów.»

Katastrofy gospodarczej nie było. Trump przynosi optymizm

2017-02-27

USA Zapowiedzi gospodarczej katastrofy w Stanach na razie się nie sprawdziły. Niemal wszystkie dane są pozytywne. Ale jeśli nowy prezydent zacznie realizować niektóre obietnice, może się to zmienić»

Morawski: Dlaczego gospodarka nie przejmuje się polityką [FELIETON]

2017-02-27

Gospodarka, zarówno polska, jak i globalna, okazała się znacznie bardziej odporna na zawirowania polityczne niż oczekiwano jeszcze rok temu.»

Dawno nie było tak dobrze. Rynek pracy kwitnie

2017-02-27

Od lat nie było tak dużej liczby zatrudnionych, tak niskiego bezrobocia, takiej podaży Ukraińców i takiego spadku liczby umów terminowych.»

Drzewa z Nowogrodzkiej są nieistotne. Sprawdzamy fakty w aferze wycinkowej

2017-02-27

Kontrowersje związane z wykarczowaniem działki przed siedzibą władz warszawskiej dzielnicy Śródmieście to fragment szerszej, skomplikowanej układanki różnych interesów. I wbrew pozorom jej centralnym elementem niekoniecznie jest działka, o której mówi się najgłośniej.»

Dzieci - pacjenci gorszego sortu. Agencja tnie pieniądze na leczenie najmłodszych

2017-02-27

Operacje za pół ceny, a na opiekę nad wcześniakami 30 proc. mniej – proponuje agencja wyceniająca szpitalne zabiegi. Lekarze apelują do ministra zdrowia, by zajął się sprawą.»

Jak mogłaby wyglądać powiększona Warszawa? Oto 5 scenariuszy samorządowców

2017-02-23

Współpraca jednostek wchodzących w skład metropolii (lub czegoś na jej kształt) ma być dobrowolna, a nie narzucona odgórnie. Pytanie, czy bez elementu przymusu gminy się między sobą dogadają.»

Nie sezonowo, ale na stałe. Polskie firmy chcą zatrudniać Ukraińców [INFOGRAFIKA]

2017-02-23

Liczba składanych w urzędach pracy oświadczeń o zamiarze zatrudnienia pracowników z Ukrainy, Białorusi, Rosji, Mołdawii, Gruzji i Armenii była w pierwszym półroczu 2016 r. podobna, jak w drugim – wynika z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. A to oznacza, że nastąpiła zdecydowana zmiana w zapotrzebowaniu na pracę cudzoziemców.»

Z wyłudzeniami powalczymy jak Włosi. Polska może odzyskać 3–4 mld zł

2017-02-23

Split payment, czyli podzielona płatność przy rozliczeniach VAT może wejść w życie jeszcze w tym roku – deklaruje wicepremier Mateusz Morawiecki.»