czytaj e-DGP

Artykuły ze źródła: Dziennik Gazeta Prawna

Zaremba: Bez łomu trudno, z łomem źle

2017-09-19

W przepychankach wokół reformy sądownictwa opozycja gra rolę gromady statystów, których głosy mogą potencjalnie podeprzeć kolejne weto prezydenta. Choć proszono ją do prezydenckiego pałacu, o losie ustaw przesądzi gra między Andrzejem Dudą i politykami PiS. Zdarzyć się może wszystko – od uzgodnienia między nimi tekstu do trwałego zablokowania prac.»

Opole z najmniejszą widownią od lat. TVP musi podliczyć straty

2017-09-19

Po festiwalu Maryla Rodowicz może mówić o sukcesie, Jan Pietrzak – o klapie, a TVP – podliczyć stratę, bo pieniędzy z reklam wpłynie mniej niż rok temu.»

Już nie tylko matura. Wracają egzaminy na studia

2017-09-19

O przyjęciu na uczelnię nie będą już decydować wyłącznie wyniki matury. Placówki odzyskają prawo do sprawdzania wiedzy kandydatów.»

Karczewski: Polacy chcą wrócić z emigracji. Musimy stworzyć im ku temu warunki

2017-09-19

- Młodzi Polacy wyjeżdżający z Polski, pytani o powody wymieniali na pierwszym miejscu brak stabilności oraz brak mieszkań. Dlatego chciałbym, by program "Mieszkanie plus" działał jak najlepiej i zachęcał młodych do pozostania w kraju - mówi w wywiadzie dla DGP marszałek Senatu Stanisław Karczewski.»

Jak to możliwe, że Kim zbudował bombę "A"? Dzięki pomocy z Rosji i Chin

2017-09-19

Pjongjang nie zbudowałby bomby „A” bez wsparcia z zewnątrz. »

Polacy płacą ukryty rachunek za węgiel. W mionionym roku wyniósł 239 zł na osobę

2017-09-19

239 zł zapłacił każdy z nas na energetykę opartą na tym surowcu w minionym roku – wynika z raportu WiseEuropa przy wsparciu Greenpeace.»

Biją się o to, kto będzie pierwszym żołnierzem

2017-09-18

Reforma dowodzenia proponowana przez MON wciąż nie w pełni uwzględnia postulaty prezydenta.»

Chcemy reparacji. Ale nie wierzymy, że uda się je wywalczyć [SONDAŻ]

2017-09-18

Popieramy wystąpienie o odszkodowania od Niemiec za II wojnę światową. Nie wierzymy jednak w skuteczną walkę o nie – takie są wnioski z sondażu DGP na panelu badawczym Ariadna.»

Pożyczka od celebryty. Dlaczego banki wciąż wynamują znane twarze?

2017-09-18

Czy Szymon Majewski naprawdę przeanalizował starannie rynek kredytów hipotecznych, zanim polecił ofertę jednego z banków? Czy Chuck Norris zna się na faktoringu, a Piotr Adamczyk na pożyczkach gotówkowych? - zastanawia się w felietonie Michał Krawczyk.»

W Australii świetna pogoda. Dla gospodarki

2017-09-18

Rząd w Canberze może świętować rekordowy okres rozwoju bez kryzysu. Ale na horyzoncie zbierają się chmury.»

Pół miliona osób więcej w ogóle nie zapłaci PIT

2017-09-18

Nie wszyscy podatnicy skorzystają na podwyżce kwoty wolnej. Literalne spełnienie obietnic PiS byłoby zbyt drogie.»

"Wydrenowaliśmy już Ukrainę". Pracownicy z Azji zapełniają wakaty w polskich firmach

2017-09-18

W okresie od stycznia do czerwca przyjechało do nas około 8 tys. pracowników z Azji – tyle, ile przez cały rok 2016. Eksperci wróżą wzrostom jeszcze większą dynamikę. Bo rynkowi coraz bardziej dokucza brak rąk do pracy.»

Bogacimy się, więc jemy mniej ziemniaków. Jak wyższe zarobki zmieniają naszą dietę?

2017-09-14

Jemy mniej ziemniaków i mięsa wieprzowego, za to więcej wołowiny, drobiu, owoców i warzyw.»

ZUS bezskutecznie szuka lekarzy orzeczników. Mało kto chce tam pracować

2017-09-14

Już pod koniec I kwartału 2018 r. mają być znane nowe zasady orzekania o niepełnosprawności i niezdolności do pracy. Uproszczą obowiązujący system.»

Ruszają manewry Zapad. Co przy granicy z Polską będą ćwiczyć Rosjanie i Białorusini? [MAPA]

2017-09-14

12,7 tys. według danych oficjalnych lub 100 tys. według zachodnich analityków – tylu żołnierzy weźmie udział w rozpoczynających się dzisiaj białorusko-rosyjskich ćwiczeniach wojskowych Zapad-2017. Najważniejsze manewry zostaną przeprowadzone na poligonach białoruskich, ale część wojskowych będzie się szkolić także na Morzu Bałtyckim i w graniczącym z Polską rosyjskim obwodzie kaliningradzkim.»

Dyrektor przedstawicielstwa KE w Polsce: Juncker proponuje powrót do Unii kompromisu [WYWIAD]

2017-09-14

Jednoznaczna deklaracja Junckera w sprawie oddzielnego budżetu i osobnego parlamentu dla strefy euro to daleko idący gest wobec krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Nie ma tu cementowania parlamentarnego podziału na euro i nie-euro. To sygnał, że świadczenia nie zostaną uszczuplone. Wynika on z odczytania ducha czasów - mówi Marek Prawda, dyrektor przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. »

Polacy chcą, aby to prezydent naprawił sądy [SONDAŻ]

2017-09-14

Sondaż dla DGP na panelu Ariadna pokazuje, że Polacy nie chcą, by rząd miał wpływ na wybór składu osobowego Sądu Najwyższego. Przeciwko takiej możliwości jest 36 proc. pytanych.»

Koniec tanich lotów z Modlina? Lotnisku grozi zamknięcie

2017-09-14

Nad lotniskiem zebrały się czarne chmury. Niewykluczone jest zamknięcie portu, bo udziałowcy wciąż nie porozumieli się w sprawie finansowania pilnych inwestycji.»

VAT pod wielką lupą. PiS sprawdzi, jak rząd PO-PSL walczył z wyłudzeniami podatku

2017-09-14

Specjalny zespół prokuratorów pokieruje śledztwem, które ma ustalić, czy urzędnicy rządu PO-PSL nie zaniedbali walki z wyłudzeniami VAT. I już nie tylko w handlu elektroniką, ale w ogóle.»

"Kwestionowanie orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości to przekroczenie czerwonej linii"

2017-09-14

Podpisując traktat akcesyjny każdy kraj członkowski decydował się na respektowanie prawa europejskiego. Kwestionowanie orzeczeń TSUE jest przekroczeniem pewnej czerwonej linii - mówi Marek Prawda, dyrektor przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.»