czytaj e-DGP

Artykuły ze źródła: Dziennik Gazeta Prawna

Wróbel: Moje dzieci, moje wybory

2016-06-26

Koniec rok szkolnego przyniósł, niejako mimochodem, najciekawszą od dekady propozycję demokratyzującą Polskę. Ma ta propozycja i ten walor, że przypomina nam wszystkim, co to znaczy demokracja (odpowiedzialność). Chodzi o propozycję ruchu Obywatele dla Edukacji, aby dyrektorów szkół wybierali rodzice i nauczyciele danej szkoły. Już widzę to przerażenie.»

Woś: To my uratowaliśmy Niemcy przed problemami

2016-06-26

Dlaczego Niemcy mają mniejszy problem z nierównościami niż na przykład Amerykanie? Okazuje się, że zawdzięczają to... nam.»

Nowy polski e-dowód. Porażka państwa czy wielki skok cywilizacyjny?

2016-06-26

Już za rok, i to od razu także na smartfony. Czy tym razem dowody osobiste, jakie od niemalże dekady obiecuje nam państwo, będą elektroniczne, a nie tylko wirtualne?»

Lemingi prawicy. Popierają PiS, ale wolą zachować to dla siebie

2016-06-25

Zapewniają, że nie leżą krzyżem w kościele, nie rzucają racami na marszach KOD, nie wytykają palcami czarnoskórych i homoseksualistów. Chodzą do modnych klubów. Mają 30–45 lat, wyższe wykształcenie i dobrą pracę. »

Bąk: Panie prezesie, melduję wykonanie zadania [FELIETON]

2016-06-25

Internet jest kopalnią naprawdę doskonałych tytułów, które same proszą się o rozwinięcie. Tylko dzisiaj na jednym ze sportowych serwisów natknąłem się na bardzo optymistyczny materiał pt. „Finał Euro 2016 stoi przed nami otworem”. Zgadzam się. I chyba nawet wiem, który to otwór. Chwilę później zerknąłem na jakąś stronę przeznaczoną dla facetów i zaatakował mnie tekst „Większość mężczyzn leczy erekcję na własną rękę”. To oczywiste. Zazwyczaj podczas zapoznawania się ze skomplikowaną fabułą niemieckich superprodukcji filmowych.»

Europa Środkowa: nowe Indie Wielkiej Brytanii

2016-06-25

Zwolennicy Brexitu próbują przekonywać, że Zjednoczone Królestwo jest wyjątkowe. Bardziej związane z byłymi koloniami niż z Europą. To teza, która doprowadzi Londyn do marginalizacji.»

Orban do Brytyjczyków: maradjatok, zostańcie!

2016-06-23

Decyzja należy do was, ale chciałbym, żebyście wiedzieli, że Węgry są dumne, współpracując z wami jako członkiem Unii Europejskiej” – takie słowa mogli znaleźć Brytyjczycy na łamach poniedziałkowego wydania dziennika „Daily Mail”. Całość opatrzona węgierskim godłem i podpisem premiera Viktora Orbána.»

Trzaskowski: Stąd nie tak łatwo wyjść

2016-06-23

Ewentualne wyjście Wielkiej Brytanii z UE oznaczałoby negatywne konsekwencje zarówno dla Londynu, jak i reszty Wspólnoty. Konkretne skutki zależałyby od tempa wychodzenia z Unii. »

Wybierasz się autem za granicę? Oto przewodnik po prawie o ruchu drogowym w Europie

2016-06-23

Choć prawo o ruchu drogowym jest w całej Europie dość podobne, to jednak trzeba uważać na szczegóły, bo nawet kraje, które należą do UE, kształtują wymagania wobec kierowców dowolnie. »

Niedziński: Poparłbym wyjście z UE, gdybym był Brytyjczykiem

2016-06-23

Jest oczywiste, że dla Polski wystąpienie Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej byłoby bardzo niekorzystne, a Unii przysporzyłoby ogromnego problemu. Nie zamierzam tu udowadniać czegoś przeciwnego. Ale ten tekst nie został napisany ani z polskiego, ani z unijnego punktu widzenia, lecz brytyjskiego.»

Szymański: Osłabną unijne gwarancje

2016-06-23

Brexit, jeśli do niego dojdzie, będzie oddziaływał negatywnie w każdym aspekcie polityki europejskiej i w każdym aspekcie przyszłości UE. Widać trzy poważne zagrożenia związane z ewentualnym wyjściem Wielkiej Brytanii z UE. »

Jedlak: Szok, euforia, normalność

2016-06-23

Niektórzy roztaczają wizję Armagedonu. Inni mówią o potężnym ciosie dla Wielkiej Brytanii, Europy, Zachodu, może dla świata. Apelują o rozsądek, wspierając eurozwolenników (niekoniecznie euroentuzjastów) z Wysp. Nieliczni sugerują, że nic wielkiego w gruncie rzeczy się nie wydarzy (w każdym razie nie musi), a najrzadziej wspomina się o pozytywnym impulsie dla Wielkiej Brytanii i być może – paradoksalnie – dla Unii Europejskiej.»

Brexit niekorzystny dla brytyjskich eksporterów. 45 proc. towarów z Wielkiej Brytanii trafia do UE

2016-06-22

Brytyjscy eurosceptycy uwielbiają podkreślać, że w 1975 r. w referendum opowiedzieli się za udziałem we wspólnym rynku, a nie za budową quasi-federalnej, zbiurokratyzowanej struktury, jaką dzisiaj jest Unia Europejska. »

Brexit uderzy w polską gospodarkę. Wyjątkiem będzie rynek pracy

2016-06-22

Praktycznie każda sfera naszej ekonomii negatywnie odczułaby wyjście Wielkiej Brytanii z UE. Wyjątkiem mógłby być rynek pracy»

Co dla PiS-u oznacza Brexit? Szukanie przez partię nowego sojusznika

2016-06-22

Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii podważy koncepcję PiS, w myśl której naszym najważniejszym europejskim partnerem jest Londyn»

400 tys. Polaków wróci do kraju? Zobacz, co dla polskich emigrantów oznaczałby Brexit

2016-06-22

Polski Instytut Stosunków Międzynarodowych szacuje, że Brexit dla 400 tys. emigrantów może oznaczać bilet powrotny do Polski. Inni specjaliści oceniają, że bliżej będzie im... do Norwegii »

Brexit: Jak wygląda procedura wyjścia z Unii Europejskiej?

2016-06-22

Unijne prawo zarysowuje procedurę wyjścia tylko ogólnikowo. Dlatego nie wiadomo, ile potrwałoby rozstanie Londynu z Brukselą.»

Pielgrzymi kontra bakteria. Sanepid łapie się za głowę

2016-06-21

Baza noclegowa i gastronomiczna, z której korzystać będą pielgrzymi podczas Światowych Dni Młodzieży, nadaje się do remontu – wynika z kontroli przeprowadzonych przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Krakowie »

Czynsze niemal stanęły w miejscu

2016-06-21

W porównaniu z majem 2015 r. średnie stawki za wynajem w największych miastach były w końcu maja identyczne, albo wyższe o zaledwie 2 proc. Regionalnie zróżnicowanie wahań jest jednak spore.»

Warszawa kontra PiS. Rusza pomnikowa wojna

2016-06-21

W ciągu najbliższych dni władze Warszawy wydadzą decyzję nakazującą rozbiórkę pomnika Lecha Kaczyńskiego, który w kwietniu pojawił się przed stołecznym ratuszem. – Czeka nas awantura – przewidują działacze PiS. A rządząca miastem PO zaciera ręce. »