czytaj e-DGP

Artykuły ze źródła: Dziennik Gazeta Prawna

Interesy tylko ze Skarbem Państwa. Repolonizacja nabiera tempa

2016-10-26

Nawet jeśli zbyt tanio sprzedaliśmy inwestorom zagranicznym niektóre prywatyzowane firmy, to dziś popełniamy błąd, decydując się na ich nacjonalizację – uważają analitycy. Ale w inwestycjach Skarbu Państwa nie chodzi tylko o zysk.»

Transformacja telekomów, czyli megabajty cenniejsze niż minuty

2016-10-26

Transfer danych w mobilnym internecie rośnie w zawrotnym tempie. Z informacji operatorów wynika, że ich wolumen w sieciach komórkowych w ciągu ostatnich siedmiu lat rósł średnio aż o 86,2 proc. rocznie. »

Spór o podatek handlowy. Polska zaskarży decyzję KE do Trybunału Sprawiedliwości

2016-10-26

Resort rozwoju zwrócił się z wnioskiem do MSZ o zaskarżenie decyzji Komisji Europejskiej w sprawie podatku od sprzedaży detalicznej do Trybunału Sprawiedliwości UE – dowiedział się Dziennik Gazeta Prawna. Z naszych informacji wynika, że resort spraw zagranicznych już pracuje nad przygotowaniem oficjalnej skargi. »

Spór o Trybunał Konstytucyjny. Dopiero będzie i pat, i paraliż

2016-10-26

Konflikt o Trybunał Konstytucyjny nie zakończy się wraz z upływem kadencji prezesa Andrzeja Rzeplińskiego. Wybór jego następcy może przerodzić się w kolejną próbę sił między TK a rządzącą większością»

Nasze dworce są za tanie. Zapłacimy więcej za bilety autobusowe?

2016-10-26

Nawet dziesięciokrotnie wyższe stawki za możliwość zatrzymywania się autobusów na samorządowych terminalach? Tego domagają się już nie tylko władze lokalne, ale i przewoźnicy. Efektem zmian mogą być droższe bilety.»

Musimy stworzyć partnera dla Apple'a

2016-10-26

Już po raz czwarty na zakończenie akcji „Nie ma przyszłości bez przedsiębiorczości” wręczyliśmy nagrody wyróżniającym się polskim firmom. Finał tegorocznej edycji jak zwykle był okazją do dyskusji na temat przyszłości polskiego biznesu.»

Nowa amunicja do walki o podatki. Nawet 500 tys. zł kary

2016-10-26

Policjanci, którzy wpadną na trop oszustów, sami będą mogli uzyskać niektóre informacje podatkowe. Pełnomocnicy zaś, którzy wesprą oszustów w zarejestrowaniu dla celów VAT, ryzykują nawet 500 tys. zł.»

Miernik biedy: niedogrzany dom

2016-10-26

Prawie trzem milionom osób brakowało w ubiegłym roku pieniędzy na ogrzewanie. To radykalnie mniej niż przed dekadą, gdy problem dotyczył co trzeciego Polaka.»

Prezes KRRiT: Kurski dostarcza ofertę misyjną [WYWIAD]

2016-10-26

Nie wybieramy prezesa TVP, ale nadal kontrolujemy spółkę. Dzięki nowelizacji ustawy medialnej będziemy mogli powiedzieć: ta złotówka nie poszła na pyskówkę - powiedział w wywiadzie dla DGP Witold Kołodziejski, prezes KRRiT. Rozmowę prowadziła Barbara Sowa.»

Posłowie poszli na skargę do prezesa PiS. Rząd przełoży reformę oświatową?

2016-10-25

Rząd nie wycofa się z reformy oświatowej, ale jej wdrożenie zostanie przesunięte o rok. Wszystko wskazuje na to, że decyzję w tej sprawie podejmie Rada Ministrów.»

Ofiary własnego sukcesu. Apteki będą walczyć o przetrwanie

2016-10-25

Rynkowi potentaci stali się ofiarami własnego sukcesu. Jeśli projekt posłów PiS wejdzie w życie, większość spółek wcześniej czy później upadnie»

Pieńkowski: Wszystkim potrzebna jest lekcja przedsiębiorczości [FELIETON]

2016-10-25

Nie ma przyszłości bez przedsiębiorczości, bezdyskusyjnie. Gospodarka to sól każdego narodu, jest fundamentem państwa. Jego siły, pozycji międzynarodowej, autorytetu. Jej rozwój to warunek sine qua non odpowiedniego rozwoju życia społecznego. I dobrze by było, żebyśmy wszyscy stale o tym pamiętali.»

"Cudowna zdolność rozpychania się". Prezes Fakro rozmawia z Mateuszem Morawieckim

2016-10-25

Musi istnieć mechanizm pozwalający zmienić trudno reformowalnych urzędników, którzy siedzą w tym samym miejscu od wielu lat i wydają niekiedy te same, szkodliwe decyzje – mówi wicepremier Mateusz Morawiecki, minister finansów i minister rozwoju, w rozmowie z prezesem Ryszardem Florkiem, założycielem i właścicielem Fakro»

Superszybkie bombardiery z Polski. Rusza produkcja pociągów dla Deutsche Bahn

2016-10-25

W dawnym Pafawagu rusza produkcja nadwozi pociągów dużych prędkości dla Deutsche Bahn. Zatrudnienie wzrośnie, mimo że właściciel zakładu redukuje personel w prawie 40 krajach.»

O podatkach, prowadzeniu firm za granicą i innowacjach. Biznesmeni rozmawiają z prezydentem

2016-10-25

Największą hipokryzją wykazują się ci, którzy uciekają do rajów podatkowych, a jednocześnie narzekają, że „polskie państwo nie działa” - mówi prezydent Andrzej Duda.»

Zbigniew Jakubas: Najpierw zdejmijcie nam kajdany

2016-10-25

Ofiarami represyjnego działania padają coraz częściej uczciwi przedsiębiorcy, którzy – w przeciwieństwie do przestępców – nie są przygotowani do walki z organami państwa.»

Zamiana ról. Przedsiębiorcy w roli dziennikarzy w Dzienniku Gazecie Prawnej [WIDEO]

2016-10-25

Wydanie specjalne Dziennika Gazety Prawnej przygotowane przez przedsiębiorców. Właściciele firm rozmawiają z prezydentem Andrzejem Dudą i wicepremierem Mateuszem Morawieckim.»

Właściciele i prezesi firm w roli dziennikarzy w Dzienniku Gazecie Prawnej [WIDEO]

2016-10-24

Już we wtorek wydanie specjalne Dziennika Gazety Prawnej przygotowane przez przedsiębiorców. Właściciele firm rozmawiają z prezydentem Andrzejem Dudą i wicepremierem Mateuszem Morawieckim. »

Dostawczaki będą z akcyzą. Nowy pomysł resortu finansów

2016-10-24

Nie będzie wątpliwości, czy od samochodów kempingowych, vanów, SUV-ów i innych wielozadaniowch zapłacić daninę. Będzie od każdego pojazdu o masie całkowitej poniżej 3,5 tony.»

Morawski: Część populizmu to fala przejściowa [FELIETON]

2016-10-24

Polityka to teraz dla inwestorów główne źródło zagrożenia. Niedawno oglądałem krótki filmik nakręcony przez szwajcarski bank UBS, w którym różni analitycy wypowiadali się na temat trendów rynkowych w przyszłości.»