czytaj e-DGP

Artykuły ze źródła: Dziennik Gazeta Prawna

Prezydent i wojsko równa się wojna

2017-07-26

Podległa resortowi obrony SKW sprawdza jednego z ważniejszych doradców wojskowych prezydenta. Konfliktów pałac – MON będzie więcej»

Okrojona władza prezesa. To może drogo kosztować

2017-07-26

Andrzej Duda, wetując dwie ustawy, ostro postawił się Jarosławowi Kaczyńskiemu. W tej sytuacji możliwa jest izolacja głowy państwa przez PiS, a w skrajnej wersji utworzenie ugrupowania pod jej patronatem»

Jedziemy na południe i na wschód. A gdzie zabraknie?

2017-07-26

Wkrótce kolejne umowy na nowe odcinki dróg szybkiego ruchu. Rząd dosypał pieniędzy, ale i tak jest ich za mało. Na które trasy zabraknie?»

Finlandia z niepokojem patrzy na Wschód

2017-07-26

Rząd w Helsinkach przyjmuje Putina i przygotowuje się na najmniej prawdopodobne zagrożenia»

Nadchodzą nowe rekordy wynagrodzeń. Boom płacowy staje się faktem

2017-07-26

Brak rąk do pracy wymusi na pracodawcach podwyżki wynagrodzeń. Tak dobrze jak przed kryzysem nie będzie, ale są branże, w których wzrost będzie dwucyfrowy.»

Ile tak naprawdę zarabiają pracownicy ZUS i dlaczego domagają się podwyżek?

2017-07-25

Przez dwa ostatnie lata fundusz wynagrodzeń w zakładzie wzrósł o 11,9 proc., czyli prawie o tyle, o ile wzrastał przez siedem poprzednich lat, tj. w latach 2009–2015 – o 13,5 proc. - mówi w wywiadzie Gertruda Uścińska, prezes ZUS. »

Polityczne przesilenie wisiało w powietrzu. Co dalej z ustawami o sądach?

2017-07-25

Kukiz’15 i ludowcy nie oczekują od prezydenta trzeciego weta. Deklarują współpracę i proponują nowy okrągły stół.»

Nie we wszystkich państwowych spółkach ścięto królewskie pensje

2017-07-25

Nie wszystkie kontrolowane przez Skarb Państwa spółki dostosowały w terminie wynagrodzenia swoich menedżerów do wymogów nowej ustawy kominowej.»

Prognozy się sprawdzają. Cudzoziemcy łatają dziurę w ZUS

2017-07-25

W ciągu roku liczba obcokrajowców w polskim systemie wzrosła do 380 tys. To dobra wiadomość w przededniu obniżenia wieku emerytalnego.»

Twarz gwałciciela, pedofila i kazirodcy. Za pół roku ma być gotowy rejestr przestępców seksualnych

2017-07-24

Za pół roku ma być gotowy rejestr przestępców seksualnych. To, jak ma działać, budzi kontrowersje i obawy. Także w resorcie sprawiedliwości.»

Oświadczenie redaktora naczelnego DGP: Nie ma mowy o żadnym fakenews

2017-07-24

Nie ma mowy o żadnym fakenews. Przeciwnie, mamy wrażenie, że to my musimy walczyć z absurdalnymi fejkami na temat naszej publikacji.»

DGP ma rację. Zarzuty marszałków to próba krycia własnej niekompetencji

2017-07-24

Marszałkowie Sejmu i Senatu zarzucili "Dziennikowi Gazecie Prawnej" podawanie fałszywych informacji. Uściślijmy i doprecyzujmy zatem, że jednak nie wszystko w procesie legislacyjnym ustawy o Sądzie Najwyższym było zgodnie z prawem. »

Fiskus sprawdza rozmowy i zagląda do komputerów

2017-07-24

W 2016 r. Wywiad Skarbowy ponad 2,8 tys. razy pytał o billingi, a 2,3 tys. razy o dane abonentów. Służbę Celną najczęściej interesowali internauci.»

Prof. Pisuliński: Rację ma DGP, Marszałkowie Sejmu i Senatu się mylą

2017-07-24

Podsumowując należy więc stwierdzić, że Senatowi został przedstawiony nie tekst ustawy o SN, który został uchwalony przez Sejm, lecz taki sam tekst (zakładając zbieżność merytoryczną przepisów uchwalonych przez Sejm i przepisów przedłożonych Senatowi). Posługując się parafrazą można by zaistniałą sytuację przyrównać do przedstawienia komuś kopii dokumentu zamiast oryginału - wprawdzie treść jest ta sama, ale kopia to nie oryginał - pisze w oświadczeniu dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Jerzy Pisuliński.  »

Prof. Łętowska: To nie jest "tylko" zmiana numeracji

2017-07-24

Pamiętajmy też, że to nie jest "tylko" zmiana numeracji. Przepis ląduje w innym otoczeniu normatywnym. A to może rzutować na wykładnię systemową.»

DGP odpowiada Kancelarii Sejmu i Senatu: Na skutek zmiany numeracji ustawy różnią się merytorycznie

2017-07-24

Kancelaria Sejmu i Senatu zarzucają nam, że zmiany w tekście ustawy wynikały z konieczności jej dostosowania do wymogów "elementarza legislacyjnego" oraz, że takie rzeczy były praktykowane już wcześniej.»

Jedlak: Nie znachora, lekarza nam potrzeba [OPINIA]

2017-07-24

Abstrahując od tego, jakie kontrowersje konstytucyjne, ustrojowe i polityczne – oraz, z drugiej strony, jakie nadzieje – wzbudza nowa ustawa o Sądzie Najwyższym, jest ona po prostu złym prawem. Źle napisanym.»

Blokowanie poprawek było antydemokratyczną odpowiedzią na antydemokratyczne zgłaszanie poprawek [WYWIAD]

2017-07-24

Takie blokowanie poprawek, jakie mogliśmy obserwować, jest antydemokratyczną odpowiedzią na antydemokratyczne zgłaszanie poprawek tylko po to, by storpedować prace ustawodawcze - mówi w wywiadzie prof. Jacek Zaleśny, konstytucjonalista z UW. »

Kara dla Biedronki? Polska rozpoczyna proces wypowiadania umów o ochronie inwestycji

2017-07-24

Rząd rozpoczyna proces wypowiadania umów o ochronie inwestycji z krajami UE. I choć Komisja Europejska zobowiązuje państwa członkowskie do takich działań, to robiąc to akurat teraz, możemy solidnie wystraszyć zagraniczny kapitał.»

Państwa Zachodu blokują przejęcia cennych firm przez kapitał zagraniczny

2017-07-24

Narzędzie blokowania zagranicznych przejęć uzyskały ostatnio Niemcy. Zgodnie z nowymi regulacjami niemieckie ministerstwo gospodarki będzie mogło dłużej przyglądać się transakcjom obejmującym przedsiębiorstwa zaangażowane w „krytyczną infrastrukturę”. »