czytaj e-DGP

Artykuły ze źródła: Dziennik Gazeta Prawna

Prezes GPW: Dotychczas o kapitał rywalizowaliśmy z Węgrami czy Turcją. Teraz – z Włochami i Niemcami

2017-11-17

Wskakujemy w miejsce ponad Austrią, chociaż to ona ma wyższe oszczędności – w ten sposób prezes GPW Marek Dietl skomentował sklasyfikowanie Polski jako kraju wysokorozwiniętego. »

Kontakty z Gazpromem? Prezes PGNiG: Teraz już tylko za pośrednictwem arbitraży

2017-11-17

Nie ma szans na powtórzenie kontraktu ani długoterminowego, ani średnioterminowego z firmą Gazprom – stwierdził w rozmowie z DGP prezes PGNiG Piotr Woźniak. »

W czym Kielce są lepsze od reszty świata? „Mamy wszystko, czego potrzeba”

2017-11-17

To, że w mieście się dobrze żyje, nie wystarczy, by było ono znane na świecie. Potrzebny jest produkt – sport, targi, parki technologiczne. O tym, czym mogą się wyróżnić mniejsze ośrodki, mówił w rozmowie z DGP Wojciech Lubawski, prezydent Kielc.»

Spadnie liczba beneficjentów 500 Plus. Wiceminister rodziny: To m.in. efekt uszczelnienia systemu

2017-11-17

Mieliśmy sygnały, że część osób, które mieszkają za granicą z dziećmi, starało się o świadczenie 500 Plus w Polsce. A to jest niezgodne z prawem – przyznał w rozmowie z DGP Bartosz Marczuk. Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej opowiedział o efektach uszczelniania programu.»

Prezes Lotosu: Cena gazu z Rosji jest tak wysoka, że alternatyw na rynku jest bardzo dużo

2017-11-17

30, a nawet 50 proc. – tyle potrzeb rafinerii Grupy Lotos ma być pokrywanych z wydobycia własnego – stwierdził w rozmowie z DGP prezes Grupy Lotos, Marcin Jastrzębski. »

Zysk to nie wszystko. Czym jest dziś moralny biznes?

2017-11-17

Wskaźnik maksymalnego zysku jako główny wyznacznik rozwoju musimy odłożyć na półkę. Równie ważna musi być droga, którą przedsiębiorstwo do niego kroczy.»

Niewidzialna ręka rynku to za mało, czyli kapitalizm po polsku

2017-11-17

Od dwóch lat PiS zapewnia, że niewidzialna ręka rynku nie zapewni Polakom dobrobytu, dlatego mocniej musi działać widzialna ręka państwa.»

Świat żegna się z węglem

2017-11-17

Globalna gospodarka rozwija się w średnim tempie 3,4 proc. rocznie. Liczba ludzi na świecie (dzisiaj 7,4 mld) ma wzrosnąć w 2040 r. do 9 mld. A to oznacza większe zapotrzebowanie na prąd. Najnowsze dane w raporcie „World Energy Outlook 2017” przedstawiła Międzynarodowa Agencja Energetyczna (MAE).»

Kongres 590: Prezydent nagrodził najlepszych przedsiębiorców

2017-11-16

Najlepsze polskie firmy wyróżnione przez prezydenta. O Nagrodę Gospodarczą Prezydenta RP walczyło 18 przedsiębiorców, po 3 podmioty w 6 kategoriach. Oto tegoroczni zwycięzcy.»

Morawiecki dla DGP: Nie planuję żadnych nowych podatków. My podatki obniżamy

2017-11-16

Przedsiębiorcy, z którymi rozmawiałem, powiedzieli, że jeżeli my wyrównujemy pole gry w VAT, to oni widzą, że wypadają z gry nieuczciwi. To właśnie ci nieuczciwi zasadniczo podmywali konkurencyjność tego rynku – powiedział wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki, z którym rozmawialiśmy w czasie Kongresu 590.»

Centralny Port… morski. O co chodzi w miliardowej inwestycji nad Bałtykiem?

2017-11-16

Od 8 do 10 mld zł może kosztować budowa Portu Centralnego – szacuje prezes Morskiego Portu Gdańsk Łukasz Greinke. Gościa Kongresu 590 zapytaliśmy, czy ta inwestycja nie stoi w sprzeczności z przekopem Mierzei Wiślanej i rozbudową portu w Elblągu.»

Jarosław Gowin dla DGP: Rekonstrukcja rządu będzie głębsza niż się spekuluje

2017-11-16

Spodziewam się, że zmiany w rządzie będą głębsze, niż na ogół spekulują media - powiedział w rozmowie z Grzegorzem Osieckim z "Dziennika Gazety Prawnej" Jarosław Gowin. Wicepremier i minister nauki jest gościem Kongresu 590, trwającego w Rzeszowie.  »

Co oznaczają cyfry w nazwie Kongresu 590? Pytamy jego współtwórcę

2017-11-16

Kongres eksportowy, poświęcony ekspansji polskich firm na zagraniczne rynki - tak pozycję Kongresu 590 na mapie wydarzeń gospodarczych w Polsce widzi Mariusz Chłopik, wiceprezes zarządu Fundacji im. Sławomira Skrzypka i współtwórca wydarzenia, którego druga edycja rozpoczęła się w Rzeszowie. Zapytaliśmy go, skąd nazwa Kongresu i co oznaczają zawarte w niej cyfry. »

Fintechowa rewolucja u bram. Piłeczka jest po stronie państwa

2017-11-16

Jeśli chcemy być centrum innowacji nie tylko w regionie, to czas stworzyć dla nich przyjazne środowisko. Piłeczka jest dzisiaj po stronie państwa»

Polski boom kolejowy. Sukces Pesy, Newagu i Solarisa pociągnął za sobą rozkwit setek firm

2017-11-16

Polscy producenci taboru szynowego – pociągów, lokomotyw czy tramwajów – są już znani w Europie. Dzięki współpracy z tymi markami rozwinęły się także setki mniejszych, krajowych poddostawców»

Płatność nawet 60 dni po terminie. Zatory znów psują krew przedsiębiorcom

2017-11-16

Choć PKB dynamicznie rośnie, przybywa firm, które borykają się z zatorami płatniczymi. Zjawisko jest widoczne przede wszystkim w sektorze MSP»

Skiba: Euro nie unowocześni gospodarki [OPINIA]

2017-11-16

Od czasu kryzysu argumenty ekonomiczne za szybkim przyjęciem euro przez Polskę wyblakły. Pozostały argumenty polityczne, które bazują na nadmiernie optymistycznym przekonaniu, że wspólna waluta jest ogniskiem pogłębionej integracji.»

Konstytucja biznesu: Niedoskonała, ale dobrze, że jest

2017-11-16

Rząd przyjeżdża do Rzeszowa z Konstytucją biznesu. Jej przepisy zastąpią obowiązującą od 2004 r. ustawę o swobodzie działalności gospodarczej»

Jak będzie wyglądać przyszłość polskiej energetyki?

2017-11-16

Do końca roku rząd musi jasno zadeklarować, czy w Polsce powstanie elektrownia atomowa. Sprawa wydaje się chyba przesądzona. Jak więc będzie wyglądał nowy tzw. miks energetyczny Polski?»

Rzeszów wita polityków i biznes. Rozpoczyna się Kongres 590

2017-11-16

Zaczyna się Kongres 590, jedna z najważniejszych imprez gospodarczych w kraju. W spotkaniach i debatach zaplanowanych w czasie dwudniowej imprezy weźmie udział 3 tys. osób.»