czytaj e-DGP

Artykuły ze źródła: Dziennik Gazeta Prawna

Minister przeliczył się, licząc na dywidendy

2016-05-25

Minister skarbu planował dochody z tego tytułu na 4,5 mld zł. Na dziś ma pewne 2,1 mld zł.»

Rząd postanowił zaprowadzić porządek w śmieciach

2016-05-25

Jedną z planowanych zmian jest ujednolicenie zasady selektywnej zbiórki odpadów we wszystkich gminach. Resort środowiska narzuci im m.in. takie same kolory pojemników.»

Bezzębna Unia: Komisja Europejska weszła w spór z Polską bez analiz prawnych

2016-05-25

Wczorajsze spotkanie wiceszefa Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa z premier Beatą Szydło miało obniżyć temperaturę sporu Warszawa–Bruksela. »

Brakuje pół miliona mieszkań. Zobacz, jak rząd chce rozwiązać ten problem

2016-05-25

Dziesięć lat temu Prawo i Sprawiedliwość zapowiadało budowę 3 mln mieszkań. Teraz wystarczy dużo mniej, bo deficyt lokali to 468 tys. mieszkań.»

Branża spożywcza będzie największym płatnikiem podatku handlowego

2016-05-25

Obroty 10 największych firm handlujących głównie artykułami spożywczymi są trzy razy większe niż zsumowane obroty 30 sklepów w branży RTV i budowlano-remontowej. I to w tej branży działają główne „cele” podatku handlowego – duże zagraniczne sieci »

Co należy zmienić w konstytucji RP? Oto wyniki sondażu

2016-05-24

Zniesienie immunitetu i zmniejszenie składu parlamentu - to dwa postulaty cieszące się największym poparciem.»

Rewolucja na poczcie: będzie można płacić kartą. Powszechne terminale dostępne od wakacji

2016-05-24

Narodowy operator rusza z oczekiwaną od lat rewolucją: będzie można płacić kartą. Na razie pilotażowo, ale od wakacji terminale będą wszędzie.»

Nord Stream 2: wielkie kłamstwo Rosji [OPINIA]

2016-05-24

Decyzje energetyczne stanowią część polityki zagranicznej Kremla. Stawką jest wpływ na region oraz kontrakty, które utrzymują rosyjski budżet. Jak w tej optyce postrzegać Nord Stream 2?»

Parafianowicz: Unia jest martwa

2016-05-24

- Jarosław Kaczyński, który decyduje po stronie polskiej o temperaturze sporu z Brukselą – najpewniej zdaje sobie sprawę z kontekstu. Jako pierwszy w Polsce rozumie, że skończyła się epoka polityki centrum, a rozpoczęła epoka polityki, która odwołuje się do – jak to określa Robert Krasowski – bulwarowej natury człowieka - pisze w opinii dla DGP Zbigniew Parafianowicz. »

Konstytucja nie do ruszenia. Polacy nie chcą nowej ustawy zasadniczej

2016-05-24

Polacy są ostrożni: propozycja zmian w ustawie zasadniczej ma tyle samo zwolenników, co przeciwników. A nawet ci pierwsi wolą jej nowelizację niż pisanie od nowa. I niekoniecznie popierają pomysły polityków.»

Czeski błąd PKP Cargo? Jest audyt w sprawie AWT

2016-05-24

Zagraniczna akwizycja dokonana przez lidera polskiego rynku otworzyła mu wrota na południe Europy, ale narobiła też kłopotów.»

Brexit nie musi oznaczać końca Wielkiej Brytanii

2016-05-24

Szkoci, którzy popierają członkostwo w Unii, nie domagają się secesji, gdyby doszło do jej opuszczenia.»

Tankowce wcześniej zawiną do Gazoportu

2016-05-24

Oficjalna działalność operacyjna zacznie się 16 lipca. Ale już za kilkanaście dni może się pojawić pierwsza jednostka realizująca dostawę spotową.»

Skutki TTIP: Lokalni dostawcy polegną przy zamówieniach publicznych

2016-05-23

TTIP ma objąć kwestie wzajemnego dostępu do rynków zamówień publicznych państw UE oraz Stanów Zjednoczonych. Celem umowy jest uproszczenie i zwiększenie przejrzystości procedur, rozszerzony wzajemny dostęp do rynku zamówień publicznych na poziomie krajowym, regionalnym i lokalnym, z uwzględnieniem działalności przedsiębiorstw lokalnych, lecz z zapewnieniem o równym traktowaniu wszystkich dostawców usług. Zmierza się też do likwidacji barier wynikających z wymogów lokalnego pochodzenia. Krytycy twierdzą, że usługi publiczne powinny być wyłączone w tekście umowy, by globalne koncerny nie mogły wymusić korzystnych dla siebie rozwiązań. Dostawy wody czy ochrona zdrowia mogą być przedmiotem zainteresowania firm z USA. Jeśli zażądają takiego samego traktowania jak podmiotów krajowych, mogą przejąć część sektora zamówień publicznych.»

Włosi nie chcą już Pekao? Jeden z największych banków w Polsce może zostać sprzedany

2016-05-23

Według nieoficjalnych informacji UniCredit rozważa sprzedaż udziałów w polskiej spółce zależnej.»

Kto zostanie nowym szefem KNF? Są już pierwsze nazwiska kandydatów

2016-05-23

PiS rozpoczyna poszukiwania nowego przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego. Są już pierwsze nazwiska kandydatów. Trwa też dyskusja o roli tej instytucji. »

Stoltenberg: Szczyt NATO w Warszawie będzie przełomowy

2016-05-23

Amerykanie, Brytyjczycy i Niemcy zadeklarowali gotowość wzmocnienia swoich sił na wschodniej flance – zdradza szef NATO Jens Stoltenberg. »

Polska drugą Estonią? Biznes ochoczo buduje wirtualne państwo

2016-05-23

Przedsiębiorcy z urzędnikami współpracują w siedmiu grupach powołanych przez ministra rozwoju. Cel? Informatyzacja państwa. DGP dotarła do składu tych grup roboczych. Oprócz urzędników najwięcej jest w nich przedstawicieli banków.»

Ziobro uderza w majątki bandytów. Lustracja pięć lat wstecz

2016-05-23

Cel długo oczekiwanego projektu dotyczącego konfiskaty rozszerzonej jest jasny: uderzenie w podstawy finansowe przestępczości zorganizowanej. Jak ustalił DGP, przepisy będą pozwalać na przejmowanie mienia gangsterów, często przepisywanego na podstawione osoby (firmy słupy), co umożliwiało pranie brudnych pieniędzy, wyłudzenia VAT czy inne oszustwa. »

Spowolnienie w giełdowych spółkach. Choć nie wszystkich [RAPORT]

2016-05-23

Dla części branż niższe przychody nie oznaczały wcale pogorszenia wyników. Wręcz przeciwnie – niższe ceny surowców oznaczały mniejsze koszty. Wśród giełdowych spółek nie zabrakło i takich, które zwiększyły przychody, a mimo to ich zyski poszły w dół. W takiej sytuacji były banki.»