Artykuły na temat: "geopolityka"

"WSJ": Wielkie kontrowersje wokół porozumienia USA z talibami

9 września 2019 r.

Projekt porozumienia z afgańskimi talibami był niepokojący, bo wyglądał raczej jak uzasadnienie wycofania wojsk USA z Afganistanu niż jak umowa na rzecz pokoju - pisze "Wall Street Journal". Gazeta pozytywnie ocenia decyzję o zawieszeniu rozmów z talibami.

"New York Times": Państwo Islamskie znów rośnie w siłę

20 sierpnia 2019 r.

Wbrew deklaracjom prezydenta USA Donalda Trumpa o ostatecznym zwycięstwie nad Państwem Islamskim (IS) ta dżihadystyczna organizacja znów rośnie w siłę i nic nie wskazuje na to, by miała przestać stanowić zagrożenie - informuje we wtorek "New York Times".

Sąd w USA nakazał przejęcie irańskiego tankowca Grace 1. Co dalej?

17 sierpnia 2019 r.

Sąd w Waszyngtonie w piątek (czasu lokalnego) zarządził przejęcie cumującego u wybrzeży Gibraltaru irańskiego tankowca Grace 1, argumentując to rzekomym łamaniem przez jednostkę m.in. amerykańskich sankcji. Nie jest jasne, jakie skutki może mieć ta decyzja.

Arktyka zaczyna zanikać. Trzeba zredefiniować politykę Dalekiej Północy

7 sierpnia 2019 r.

Rosnące zainteresowanie Arktyką sygnalizowane przez największych światowych graczy stało się przyczynkiem do ożywionej debaty publicznej w Norwegii. O redefinicję polityki północnej i pogłębioną refleksję nad wpływem uwarunkowań geograficznych zaapelował na łamach dziennika „Aftenposten” lider największej partii opozycyjnej Ap Jonas Gahr Støre.

Media: Korea Płd. chce wysłać siły morskie do cieśniny Ormuz

29 lipca 2019 r.

Korea Południowa planuje przyłączyć się do kierowanej przez USA koalicji na Bliskim Wschodzie i wysłać swe siły morskie, w tym niszczyciel, żeby pomóc ochraniać tankowce pływające przez cieśninę Ormuz - informuje w poniedziałek południowokoreańska gazeta.