Gorąca faza wojny polsko-polskiej. Analiza równoległych światów "Faktów" TVN i "Wiadomości" TVP

26 grudnia 2016, 20:00 | Aktualizacja: 15.02.2017, 13:37
Źródło:MAGAZYN DGP
fot. Filip Błazejowski/Forum

fot. Filip Błazejowski/Forumźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Dwa wydania serwisów informacyjnych w dniu ważnej rocznicy mówią więcej o nas niż niejedna analiza socjologiczna. Pokazują, że doprowadziliśmy się do stanu zawieszenia w dwóch równoległych światach. Te światy mają swoje autorytety. Sprawnie władają zestawami stygmatyzujących określeń.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
KioskWersja cyfrowaKioskWersja cyfrowaKioskWersja cyfrowa

Reklama

Komentarze (58)

 • KOL(2016-12-27 09:33) Zgłoś naruszenie 755822

  Jedno mnie intryguje,a nie zostalo omówione w wartykule,a mianowicie odwrócenie proporcji.Ponad 2/3 stacji telewizyjnychtj. TVN i jego mutacje,Polsat ,Superstacja przyjmują postawę pro ubecką.Większość tzw ulicy przyjmuje postawy przeciwne.Dziwny to rodzaj komercji która tresuje klienta , zamiast o niego zabiegać.

  Odpowiedz
 • Edii(2016-12-26 21:56) Zgłoś naruszenie 743839

  TVNy i inne "zaprzyjaźnione media" jak łatwo sprawdzić powstały w dziwnych szemranymi okolicznościach. Ich założyciele mają metki TW i taka ich była rola. Komuna jeszcze się broni ale Targowica 2 już nam chyba nie grozi.

  Pokaż odpowiedzi (6)Odpowiedz
 • krzysztof(2016-12-27 19:41) Zgłoś naruszenie 612631

  KOD-y,Nowoczesna i cała ta opozycja to jest ,,kwik" oderwanych od koryta ******** zapomniano panu Schetynie dlaczego Tusk odsunął go od siebie.Przecież on był zamieszany w jakąś tam aferę.Ale oczywiście pamięć ludzka jest krótka.Ludzie pamiętają tak średnio 3-4 lata.Po tym czasie aferzyści mogą spokojnie od nowa ,,kręcić lody"krzycząc o zagrożonej demokracji.Nie ma większych hipokrytów jak PO,KOD,Nowoczesna i całe to towarzystwo.Co się tyczy Kaczyńskiego to jemu nie zależy na kasie i dlatego nie można go kupić.Merkelowa nie może go skorumpować stanowiskiem w Brukseli.On jest prawdziwym PATRIOTĄ.Ci,którzy przyprawiają mu gębę to są dawni pachołki Moskwy a obecnie pachołki Merkelowej.Kiedyś kłaniali się Moskalom,a obecnie gdy chorągiew powiewa w innym kierunku oni również zmienili kierunek.Czysty oportunizm.Taki np p.Tomasz Lis,za komuny korespondent reżimowej telewizji w USA,a obecnie sługus kapitału niemieckiego czyt.Axel Springer.Oni zawsze potrafią się przestawic.

  Odpowiedz
 • obiektywni-na-opak(2016-12-26 22:12) Zgłoś naruszenie 520607

  No super, tylko czemu wszyscy chcą nas przekonać, że prywatna stacja, założona przez ludzi związanych z systemem słusznie minionym jest tą prawdziwą, albo że chociaż prawda jest pośrodku? Nie, nie jest pośrodku. TVN bronił, broni i będzie bronić esbeków, donosicieli, generalicję komuchowską i całą tą świtę tej esbecko-komuchowskiej śmietanki, która po dziś dzień siedzi w sejmie pod nazwami PO, Nowoczesna anie itd. TVP pierwszy raz od transformacji pokazuje prawdę, co dla wielu młodych i średnich kształtowanych światopoglądowo w wiadomy sposób w latach ubiegłych musi być ogromnym szokiem. Otóż mili państwo, Polska suwerenna stanie się dopiero jak dokumentnie zaora się postkomunizm w Polsce. Innej drogi nie ma.

  Pokaż odpowiedzi (6)Odpowiedz
 • big bang(2016-12-26 21:33) Zgłoś naruszenie 499551

  Dwie rozbieżne interpretacje rzeczywistości miały miejsce też za komuny. Czego innego dowiadywaliśmy się w dzienniku telewizyjnym a czego innego z rozgłośni Wolna Europa. Wiemy jednak, że generalnie racja była po stronie radia wolna europa a nie reżimowego dziennika telewizyjnego. Autor niniejszego artykułu zachowuje neutralność co jest walorem w normalnej debacie publicznej prowadzonej w ramach liberalnej demokracji ale nie w sytuacji panującego czy też rodzącego się reżimu gdy zwiększa się asymetria oficjalnych prawd. W takiej sytuacji neutralność jest szkodliwa i umacnia reżimy.

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • wed(2016-12-26 21:27) Zgłoś naruszenie 366179

  Porównanie tych dwóch stacji jest o tyle nietrafione, że TVN to telewizja komercyjna, działająca za własne pieniądze i mająca prawo pokazywać dowolny punkt widzenia (choć podjęcie ryzyka sporu z rządem, w sytuacji, gdy można by pójść na łatwiznę i go popierać, daje do myślenia) - analogicznie jak np. telewizja Republika. Jeśli już to należało by porównać TVN właśnie np. z TV Republika. TVP to zaś telewizja publiczna na którą podatki płaci także połowa (a kto wie czy nie "większa połowa") nie popierająca PiS i oczekująca minimum obiektywizmu, a nie zajmowania stanowisk w sporze.

  Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
 • asdf(2016-12-26 22:13) Zgłoś naruszenie 25931

  Ja bym podzielił Polskę na dojących i dojonych. Ci drudzy mają już dość i dlatego dokonują się zmiany niekorzystne dla dojących. Większość normalnych ludzi jest nauczona że jak ciężko pracuje to mam. Niestety jest też coraz liczniejsza grupka która uważa że trzeba się odpowiednio zakręcić przy tak zwanym korycie czyli worku z pieniędzmi podatników i można nic nie robić i mieć. Takich lewusów powinno się eksportować. Od lat jest odwrotnie - lewusy wgryźli się zębami w koryto pracowici wyjeżdżają a ci co zostali muszą utrzymać lewusów.

  Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
 • M5an(2016-12-27 09:01) Zgłoś naruszenie 25614

  Ale to jest od dawna, od 10 lat conajmniej. I nie jest charakterystyką tylko Polski, ale całego Zachodu. "Oficjalny" obieg informacji służy oligarchii sterującej systemem, nie dopuszczając opinii mogących go wywalić z torów, dokonując cenzury przez szykany i dyskryminację. W odpowiedzi powstaje drugi obieg informacji z polityczną czapą w postaci szykanowanych partii, które odklejają się od systemu i tworzą własny. W momencie zwycięstwa jednej z stron druga rwie włosy z głowy bo oznacza to spadek tony cegieł na jej głowę. Demokracja nigdy nie łączy, jeno dzieli. Ponieważ zniszczono religie, ich miejsce zajęły ideologie i polityczne sympatie, i dlatego wszędzie gdzie mamy współczesny Zachód mamy "dwa narody".

  Odpowiedz
 • teraz media pokazują prawdę i propagandnę (2016-12-26 21:54) Zgłoś naruszenie 219258

  Leninowska, organizatorska rola mediów, czyli Wielki Kompromis z aparatem PZPR. Od Czerskiej po Wiertniczą. Prez 8 lat Polacy mieli tylko jeden, jedynie słuszny przekaz w tv PO-PSL i zaprzyjaźnionych prywatnych mediach. Obecnie jest nadal obowiązujący przekaz mediów głównego nurtu TVN i POLSAT i obecnie TVP w rękach PiS.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • KLM(2016-12-27 13:24) Zgłoś naruszenie 174216

  Dla mnie Wiadomosci to telewizja Gebelsowska czyli propaganda na niskim poziomie i walkowanie opozycji a Fakty TVN to telewizja cukierkowa dla dobrze zarabiajacego pracownika korporacji z pieskiem typu Chiwawa czyli jest pieknie i cudownie pokazmy jak psy cierpia w schroniskach a najlepiej jak redaktor wejdzie do klatki i z niej zrobi material do Faktow.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Piotr34(2016-12-27 08:36) Zgłoś naruszenie 163110

  No tak-rozumiem ze "lepiej" bylo jak byl jedyny sluszny przekaz z TVN a kto sie nie zgadzal byl ciemnogrodem.Wreszcie ktos podjal rekawice i mamy pluralizm opini-tyle lat nam mowiono ze tu clou demokracji ale widac JESLI opinie sa zbyt rozne od establishmentowych to sie robi krzyk i mowi o zagrozenieu demokracji.NIe bedzie zadnej zgody poniewaz wlasnie JEST istotne kto zaczal i kto kogo DOIL.

  Odpowiedz
 • neofita(2016-12-28 11:00) Zgłoś naruszenie 12027

  Dziel i rzadz stara rzymska zasada sprawowania wladzy. Znam ludzi tak wscieklych z nienawisci do dobrej zmiany ze w mowia o czynach karalnych jakich by dokonali w stosunku do politykow i w podobnym tonie ludzie wypowiadaja sie w stosunku do totalnej opozycji. Jako byly widz tvn i przesmiewca moherowej armi powoadam wam to wszystko przez to ze podzielili nas i zmanipulowali. pokazali mi cos takiego w tv ze spadlem z kanapy i wypadla mi wryczka od matriksa. Od tego czasu nie ogladam juz tv. I co i nie jestem ani za pis ani za po. Jestem za Polska i wiem ze zadna partia nigdy nie sprawi ze bedzmy dumnym narodem. Bo wtedy bysmy poginili tych wszystkich politykow pseudo patriotow. Tego wlasnie sie boja. Mamy sie pozabijac a przynajkniek nienawidzic.

  Odpowiedz
 • Eltor(2016-12-26 21:56) Zgłoś naruszenie 1178

  Divide et impera. Udało się to na Polakach przeprowadzić całkiem skutecznie. Zawsze warto sobie zadać pytanie "cui bono?" i jeśli odpowiedź wskazuje na obcych (odnoszących korzyści, finansujących, podsuwających idee), to już wiadomo co jest grane i kto nas rozgrywa.

  Odpowiedz
 • piniusz(2016-12-27 08:35) Zgłoś naruszenie 110483

  W „Faktach” naczelnymi opozycjonistami będą Lech Wałęsa, Władysław Frasyniuk i Stefan Niesiołowski,który mówi,co tvn skrzętnie pomija--PO nie ma prawa mówić o demokracji gdy sama jest niedemokratyczna

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Awar(2016-12-27 11:26) Zgłoś naruszenie 99218

  Tusk to nie Polak tylko Europejczykiem który walczy z suwerennością państw w EU.

  Odpowiedz
 • News Room(2016-12-28 10:17) Zgłoś naruszenie 3987

  To nie jest wojna Polsko - Polska , tylko walka obozu partiotyczno - niepodległościowego, z wpływami obcej agentury i nieświadomych niczego pożytecznych idiotów ! Tak na to zjawisko trzeba patrzeć, a nie jak chce tego post bolszewicka propaganda !

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • m1(2016-12-27 14:58) Zgłoś naruszenie 3542

  Czytając komentarze trudno nie przyznać Piłsudskiemu racji.

  Odpowiedz
 • Oczy wpatrzone w Prezesa(2016-12-27 18:05) Zgłoś naruszenie 3099

  Nasz Wielki Wódz Prezes to kwintesencja demokracji.

  Odpowiedz
 • Tryton(2016-12-27 11:49) Zgłoś naruszenie 1538

  A ja wybieram nikogo i mam święty spokój :)

  Odpowiedz
 • ja(2016-12-28 08:26) Zgłoś naruszenie 1460

  Trafna analiza, gratuluję. Oby więcej takich refleksji.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze