Polska kupi 96 używanych myśliwców F-16? Zmieniłoby to układ sił wobec Rosji

11 stycznia 2017, 06:45 | Aktualizacja: 11.01.2017, 10:48
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Plany wydatków MON

Plany wydatków MONźródło: Dziennik Gazeta Prawna

MON analizuje zakup 96 używanych myśliwców amerykańskich. Ich modernizacja miałaby się odbyć w Polsce. Jeśli plan zostanie zrealizowany, będziemy w czołówce sił powietrznych państw NATO. Zmieni się również układ sił w odniesieniu do Rosji, której kluczowym punktem doktryny wojennej jest zdobycie przewagi w powietrzu.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Polub Forsal.pl

Reklama

Komentarze (74)

  • pol11(2017-09-09 15:57) Zgłoś naruszenie 10

    Już lepiej kupić F22 :) a jeśli chodzi o obronę RP to lepiej się wziąć za Wojsko, dozbroić Armię ,zakupić systemy anty rakietowe ,przeciw lotnicze , wprowadzić obowiązkową armie bo jest mało żołnierzy tym bardziej w razie czego młodzi cokolwiek będą wiedzieli co robić a nie zakładać rurki i uciekać np do Anglii Niemiec itp :) a tak w ogóle to powinni poprawić armie porządnie bo Polska już nie raz dostała lekcje i powinniśmy być minimum mocarstwem militarnym w europie

    Odpowiedz
  • AXI(2017-09-05 16:37) Zgłoś naruszenie 00

    Warto wspomnieć o nowych ros. pociskach R-37 (powietrze-powietrze) o zasięgu efektywnym 300 km. Jeżeli rozpoznanie satelitarne i radary dalekiego zasięgu (Kaliningrad i lotnicze) będą w stanie wykryć samolot NATO (a wykryją obecnie wszystkie eksploatowane maszyny - między bajki wkładamy opowieści, że jest inaczej - obserwacja jest prowadzona w tylu różnych pasmach , że nic co materialne nie jest w stanie się ukryć...). Nieprzyjaciel to mocarstwo kosmiczne i o tym warto pamiętać. Kupienie starych (do modernizacji) F-16 jest pomysłem raczej średnim - zanim wejdą do służby minie minimum dekada, a i tak nie wiadomo jaka będzie ich wartość bojowa ... Może warto rozważyć inną opcję !? Zakup dużej ilości tanich, lub bardzo tanich wielozadaniówek (rozproszenie sił wroga, jego wykrwawienie, zmęczenie...). Klasyczny F-18 zabiera 28 lekkich bomb (100-130kg). Atak podzielony na fazy 1) fala statków powietrznych uzbrojonych w pociski samosterujące o zasięgu efektywnym 1000-2500 km (amerykańskie, francuskie, lub np.koreańskie; Zniszczenie lotnisk, radarów, obrony p-lot wroga; 2) fala statków powietrznych uzbrojonych w pociski o zasięgu do ok.500 km (europejskie) ,,wyrąbanie" korytarza w obronie p-lot,dla sił głównych; 3) siły główne - uderzenie zasobnikami szybującymi/bombami szybującymi w tysiące jednostkowych celów (wojska inwazyjne/infrastruktura krytyczna). Nawet przy stratach 60% osiągniemy cel - sparaliżowanie dowolnej armii świata w rozwinięciu ofensywnym (tyle, że trzeba trochę tego kupić).

    Odpowiedz
  • cerg(2017-01-13 08:01) Zgłoś naruszenie 422

    Człowieku nie masz pojęcia o czym piszesz? Najnowsze efki to nie C/D tylko V (Viper).

    Odpowiedz
  • Grzegorz Kowalski 76(2017-01-12 22:04) Zgłoś naruszenie 27030

    Lepsza stara ale wypróbowana i niezawodna konstrukcja niż nowy i zawodny sprzęt.F35 ma złą opinie wśród pilotów bo jest słabo sterowalny,natomiast konstruktor F16 nazywa cały projekt i kontrakt z F35 mega przewałem.

    Odpowiedz
  • wafelek(2017-01-12 20:02) Zgłoś naruszenie 2827

    Trzeba Polskę opleść siecią antyrakietową, żeby mysz się nie prześlizgnęła. Antyrakietowe i przeciw samolotom. Pakowanie kasy w myśliwce przy naszych możliwościach, to totalne nieporozumienie.

    Odpowiedz
  • mao(2017-01-12 15:30) Zgłoś naruszenie 36625

    Coś robią i tj ważne, że jest ruch! Trudno ocenić i powiedzieć ze tj idealny wybór, ale gdybym miałbyć na TAK to powiem. 1. Trzeba sprawdzic stan tych maszyn. 2. Mozliwości i cenę ich ulepszen do wersji C-D. 3. Stworzenia w Polsce zakładów remontujących te maszyny. 4. Zastanowić się nad ulepszeniem naszych maszyn C-D do wersji V. Jezeli to wszystko byłoby na tak to możemy w to pójść. Otrzymujemy technologię i to też jest bardzo ważne. Sami servisujemy samoloty i być może z czasem nawet upgrad-ujemy? Dodatkowych 96 maszyn to duzy wzrost potencjału i działa na wyobraźnie. F-16 tki są wielozadaniowe i dodatkowy plus to mamy samoloty z jednej firmy a nie z trzech różnych i całego galimatiasu jaki z tego wynika. W późniejszym czasie możemy pomyśleć nad maszyną dwusilnikową tzw.przewagi powietrznej.

    Odpowiedz
  • kris(2017-01-12 10:39) Zgłoś naruszenie 600

    Nie rozumiem, dlaczego o używanych 30 lat MiG-ach mówi się "wysłużone", a o używanych od 30 lat F-16A/B - już nie. Warto wspomnieć o fregatach "Kościuszko" i "Pułaski", który Polska dostała prawie darmo, ale musiała zapłacić setki milionów dolarów za ich remonty i modernizacje - amerykańskiemu przemysłowi. To są setki milionów, na które nie zdecydował się amerykański podatnik. Tu może być podobnie.

    Odpowiedz
  • A nie lepiej kupić Fabrykę Mercedesów....(2017-01-12 10:36) Zgłoś naruszenie 112

    Rosjanie kochają Merole ......dali by Nam tanio gaz.... Byśmy żyli w zgodzie i w obopólnej korzyści. Rosjanie też chcą żyć godnie, zwiedzać Świat, a nie żyć w ciągłym zagrożeniu. Wiem bo robią zakupy i opowiadają co im na sercu leży....

    Odpowiedz
  • Gość(2017-01-12 09:10) Zgłoś naruszenie 25981

    Myślę jednak, że zakupienie tak starych samolotów to zły pomysł. Aby je wyremontować i doprowadzić do odpowiedniej wartości bojowej, trzeba będzie ponieść olbrzymie koszty. Druga sprawą jest to , że stary samolot będzie o wiele więcej awaryjny. Wydaje się, że lepiej kupić nowe i pozyskać offset.

    Odpowiedz
  • JJ(2017-01-11 22:27) Zgłoś naruszenie 48

    Nowoczesne mysliwce to rowniez element obrony przeciwlotniczej. Zakup F16 to dobry pomysl.

    Odpowiedz
  • gosc(2017-01-11 21:56) Zgłoś naruszenie 27016

    to dronow nie bedzie?

    Odpowiedz
  • rotmistrz(2017-01-11 21:12) Zgłoś naruszenie 20

    nie będziemy potęgą lotniczą , powinniśmy mieć silną opl i 2,3 dywizje zmechanizowane , broń ppanc, obronę cywiną i sprawny system mobilizacji, rezerwy sprzętu, schrony...mamy inne potrzeby do wykonania własną siłą . to jakieś mrzonki

    Odpowiedz
  • Gość(2017-01-11 19:31) Zgłoś naruszenie 03

    DYWIZJON 303

    Odpowiedz
  • ert(2017-01-11 18:54) Zgłoś naruszenie 820

    ...taniej i pewniej, w celu lepszej ochrony przed Rosją, byłoby zakupić obraziki Matki Boskiej Częstochowskiej i nimi się zasłaniać, w nadziei, że Ruscy, jako chrześcijanie, ręki świętokradczej na te insygnia nie podniosą...

    Odpowiedz
  • gość(2017-01-11 18:07) Zgłoś naruszenie 40

    Najlepsza opcja rozbroić się i zlikwidować wojsko całkowicie, wtedy nikt nie będzie musiał walczyć i ginąć. Jednak jak macie w planach wydawać pieniądze i się zbroić, to kupcie nowe samoloty V-generacji f 35 przynajmniej nie będzie wstydu, ilość 64 sztuk tak jak było w planach do roku 2030. Może do tego czasu Amerykanie sami by nam przekazali f 16 które i tak z czasem wycofają całkowice a wtedy polska armia zyskała by stare samoloty (za przysłowioego dolara lub za darmo) które mogli by później wyremontować (i dać przy tym zarobić Amerykaną na częsciach) Nie wiem róbcie co chcecie ja się na tym nie znam to tylko moje zdanie, to wasz problem ja do wojska nie pójde zabijać, Pozdrawiam was serdecznie.

    Odpowiedz
  • Adam(2017-01-11 17:28) Zgłoś naruszenie 20

    żaden pomysł MON-u (Macierewicza) mnie nie zaskoczy, nie zdziwi, już kupił śmigłowce, już kupił drony, teraz kupuje eFy, za tydzień kupi bombe atomową !!!

    Odpowiedz
  • xxx(2017-01-11 16:53) Zgłoś naruszenie 20

    Proponuje szybowce w wersji combat dla WOT Antoniego, bedzie taniej

    Odpowiedz
  • fgmc(2017-01-11 16:45) Zgłoś naruszenie 20

    Przestańcie siać tę głupią propagandę na temat Rosji. Wrogiem światowym jest właśnie USA. To USA rozpętało najwięcej wojen, to wojska USA bombardują ludzi na całym świecie praktycznie bez przerwy od pół wieku, to drony Obamy zabijają niewinnych w Azji, może właśnie w tym momencie...

    Odpowiedz
  • Gość(2017-01-11 16:40) Zgłoś naruszenie 00

    Wydaje mi się że jest teraz dobry moment by kupić nowe F16. Używane z demobilu to nie jest przyszłość.

    Odpowiedz
  • Bronicz(2017-01-11 15:26) Zgłoś naruszenie 016

    Wojsko Polskie zmieni nazwę na MILITARNE ZŁOMOWISKU, Bierzemy stary sprzęt do którego musimy dokupić starą amunicję, bo nowej już nie produkują więc czyszczą magazyny, a Polacy się cieszą jak murzyn blaszką. Czas cywilnego nadzoru nad armią dobiegł końca. ignoranci niech się bawia w piaskownicy. Ludzie klasy Macierewicza powinni zając miejsce w zakładach zamkniętych. Tyle szkód co zrobili ludzie niekompetentni w armii nie odrobi sie przez 20 lat,

    Odpowiedz